Канадският хирург, художник и учен Фредерик Бантинг все още е начело в класацията за най-млад носител на Нобел за медицина. Неговото име се свързва с откриването на инсулина, дало надежда за контрол на диабет тип 1 за продуктивен живот на много хора по света.
Фредерик Грант Бантинг се ражда в края на XIXв., на 14 ноември 1891г. Родният му град Алистън е в канадската провинция Онтарио и почти целогодишно климатът му е дъждовен и студен. Израства в методистко семейство и е най-малкото дете от всичките 5 деца на Уилям Томпсън Бантинг и Маргарет Грант.
Като малък Фредерик е срамежлив и необщителен, но все пак има няколко приятели, с които играе бейзбол и футбол.
Бантинг учи в различни професионални училища. Иска да се запише в армията, но има проблеми със зрението и не е приет. Своето академично образование започва във факултета по религия, тъй като първоначалната му цел е да стане духовник. По време на обучението си в Торонто изучава и общи изкуства. Прехвърля се във факултета по медицина и взема магистърска степен през 1916г. Успява да завърши, преди да избухне Първата световна война е веднага се записва за участие в Медицинския корпус към канадската армия на страната на съюзническите войски.
Военен кръст за храброст
Опитът на Бантинг на фронта представлява част от лекарската му практика. Завръща се в Канада, защото е ранен в предмишницата. Затова, че макар и самият той да е ранен, 16 часа помага при спасяване на живота на своите другари, е награден за геризма си с военен кръст през 1919г.
След войната Бантинг отначало работи като асистент по физиология в Университета в Онтарио, Канада. От 1919 до 1920г. учи ортопедия и едновременно е хирург в детско отделение. Следващата година преподава на студенти фармакология, като през 1922г. взема с отличие и втората си магистратура по тази специалност, а следващите години работи като професор в Торонто.
Още докато е в Онтарио, през 1920г. Бантинг е привлечен от научна статия за експеримент с куче, описан от Оскар Минковски. При животното камък в панкреаса не позволява секретирането на храносмилателни ензими, но въпреки засегнатата ацинарна тъкан, Лангерхансовите острови за запазени, а това позволява да се извлече веществото инсулин, регулиращо нивата на захарта.
Бантинг има идея как да се изолира и получи инсулин, нещо, което преди него и други учени са опитвали. Той говори за това с Джон Маклауд, новия ръководител на катедрата по физиология.
Началото на експериментите
Отначало Маклауд е скептичен от идеята на Бантинг, че агентът, секретиран от клетките на Лангерхансовите острови, се унищожава в стомашния сок, преди да бъде изолиран. После обаче предоставя на Бантинг своята лаборатория за експерименти с 10 кучета. Помощници са Кларк Нобъл и Чарлз Бест, които са студенти по това време.
Маклауд заминава в Шотландия на почивка, а през 1921г. Бантинг, заедно с Бест, започва своите експерименти. Това е през май, а през август получават първите сполучливи резултати. Това е екстрахиран материал от Лангерхансовите острови на болни от диабет кучета.
След завръщането на Маклауд повтарят експериментите, но се появяват някои проблеми поради различната честота на получения инсулин.
Джеймс Бертрам Холип – химик, се присъединява към групата учени и с негова помощ успяват да получат чист инсулин след една година.
Успехът на изследователите им дава увереност да приложат извлечения инсулин върху болен човек. За свой първи пациент избират 14-годишното момче Леонард Томпсън, което е болно от диабет и състоянието му се влошава. След като му поставят инсулинова инжекция, нивата на кръвната захар спадат, урината се изчиства от глюкозата и се облекчават придружаващите симптоми.
Нобеловата награда
Първата книга на Бантинг и Бест, която е посветена на забележителното им откритие, е публикувана през 1922г. Една година след това на Бантинг и Маклауд е връчена Нобелова награда и понеже са добър екип, си поделят сумата от наградата с другите изследователи, участвали в проекта, включително и Бест.
Става ясно обаче, че идеята на Бантинг не е проучена изцяло. Той и Бест установяват по-късно, че за да бъде получен инсулин, панкреасът може и да не бъде засяган инвазивно. За разлика от тях, ранните изследователи нямат толкова усъвършенствана технология за тестване на кръвта и урината. Двамата учени са стимулирани да продължат с изследвания, невъзможни преди тях.
В историята на медицината изолирането на инсулина се счита като един от най-революционните моменти. Макар че докато бъде разработена подходяща дозировка и въвеждане на производствена технология минава време, използването на инсулина е възприето едва ли не като чудо. Диабетът за една година вече се превръща в напълно контролирано заболяване, а страдащите от него получават шанс за нормален живот.
Канадецът Бантинг е само на 32г., когато печели Нобелова награда. И досега той е най-младият носител на престижното отличие в сферата на медицината.
Бракове
Посветил се изцяло на гениалното си откритие, Бантинг на помисля за женитба. Едва през 1924г. сключва брак с Марион Робъртсън. Двамата имат син Гилермо, роден през 1928г. Двойката обаче се разделя, когато той е на 4 г., а Бантинг се жени повторно след 5 г. за Хенриета Бел.
Други занимания и постижения
Фредерик Бантинг е вдъхновен не само от научната си дейност, но и от изобразителното изкуство. Дори става част от една група художници, които при пътуване до Квебек създават свои скици.
Част от времето си посвещава да изучава въздухоплавателната медицина. С Уилбър Франк изобретяват G-костюм, който може да устои на гравитацията и който е използван от много пилоти през Втората световна война. Скафандрите на астронавтите се основават именно на дизайна на двамата.
Бантинг изследва и газовете, които са използвани по време на войната.
Работейки по проектите си с Уилбър Франк, Бантинг умира също с него през февруари 1941г., когато е на 49г. Двамата пътуват със самолет до Англия с цел проверка силата на костюма G-Suit. Машината се разбива над Нюфаундленд, близо да Гандер. И двамата оставят множество изследвания и открития, които улесняват живота на милиони хора.
Днес домът на Фредерик Бантинг може да бъде посещаван от всеки, който иска да разбере повече за живота на лекаря и учения. Освен с Нобелова награда, приживе Бантинг е удостоен през 1934г. и с благородническа титла и по напълно заслужен начин прибавя пред името си „сър”.