Всеки от нас е наясно, че е нормално на ден да загубим около 100 косъма от косата си. Невинаги това се забелязва веднага, защото на тяхно място по-късно израстват нови.
Понякога обаче косопадът е голям и косата и при мъжете, и при жените може значително да оредее, поради различни причини като наследственост, пол, използване на неподходяща козметика, прием на лекарства, различни заболявания и др.
Косопадът е явление, което засяга както мъжете, така и жените, и може да има различни причини и видове. Някои от тях са генетични, хормонални или свързани с възрастта, а други са обусловени от нездравословен начин на живот, стрес, лоша грижа за косата или заболявания. Косопадът може да доведе до психологически проблеми и намалено самочувствие, затова е важно да се консултирате с лекар или дерматолог, ако забележите прекомерна загуба на коса. Съществуват различни методи за лечение и предотвратяване на косопада, като приемането на витамини, използването на специални шампоани и лосиони или извършването на козметични процедури.
Освен другите методи, с които може да се ограничи и спре косопадът, не по-малко ефективно действащи са и много билки със своите възстановяващи и подхранващи свойства.
Наред с всички полезни свойства, копривата притежава и способността да се противопостави на алопецията или косопада. Тя стимулира растежа и насърчава образуването на косми с по-здрава и плътна структура.
Флавоноидите и фенолите в състава на копривата са мощни антиоксиданти, които не позволяват на свободните радикали да причиняват увреждания, в случая косопад. Наред с това, наличието на голямо количество витамин С също се отразява благоприятно за здравата кожа и косата. В случай, че космените фоликули се възпалят под въздействието на бактериални инфекции, благодарение на антибактериалните свойства на копривата възпалението се спира и отстранява.
Копривата може да се приложи при косопад по няколко начина: като добавка под формата на капсула или прах, като чай и като отвара или масло за директно приложение.
Ако си приготвите чай от листа на коприва, може не само да пиете от него, но и да го впръсквате в косата си вечер.
По-ефективно действа маслената инфузия от коприва, защото прониква по-добре в скалпа. Такова масло може да добавите в шампоана за коса или да използвате отделно като естествен балсам, оставен да действа върху косата за една нощ.
Пригответе си масло от коприва, като напълните чист буркан се със суха или прясна коприва и залеете със зехтин. Всеки ден сместа се разклаща, докато не изминат най-малко 3 седмици. След това се изсипва върху тензух над купа и се прецежда. Готовото масло се съхранява за срок от 1 г. в хладилника.
В народната медицина приложението на подбела е най-вече като отхрачващо и антисептично средство. Заради слузните вещества, танините, органичните киселини и др. полезни съставки билката помага и против много кожни проблеми, като облекчава сърбежа, премахва пърхота и укрепва косата.
Против косопад могат да се направят маски с подбел или инфузии, а вътрешно да се приема като чай. След измиване е добре косата да бъде изплакната с отвара, приготвена от 1 с.л. билка, която се залива с 1 ч.ч. кипяща вода. Подбелът трябва да остане във водата 2 часа. Може да бъде комбиниран и с репей и коприва за по-ефективно действие.
Това растението се използва в кулинарията заради специфичния си аромат. В състава му има редица полезни вещества като лецитин, фуранокумарин, минерали и др. и затова се прилага и с лечебни цели. Витамин С стимулира бързия растеж на косата, аскорбиновата киселина и цинкът поддържат здравословния метаболизъм на скалпа.
За укрепване на косата и лечение се използват листата и семената на девисила. За отвара, с която да изплакнете косата, кипнете 300 мл вода и сложете 2-3 лъжици изсушен девесил. След като сместа поври 2-3 мин., оставете я да постои настрани за половин час. След охлаждане може да полеете косата си с отварата.
В химическия състав на растението има много вещества, които действат благоприятно върху косъма. Между тях са ябълчната и оксаловата киселина, които имат антисептично действие; танинът, засилващ растежа; силициевата киселина, стимулираща образуването на протеини и колаген и др.
За по-силно действие може да си направите отвара от полски хвощ и лайка, като запарите по 1 с.л. от двете билки в 2 чаши вода. Изстиналата отвара използвайте за изплакване след измиване на косата.
Растението е популярно най-вече с положителното си действие при косопад, стимулира растежа на косата и премахва пърхота. Билката обаче е токсична и пероралният прием е забранен. Приложението й е само външно като отвара или мехлем и то винаги по лекарско предписание.
Отвара от чемерика против косопад се приготвя от корен – 1 с.л. и 250 мл.оцет или 500 мл вода и 1 ч.л. билка. Запарването на отварата е за 2 часа. След охлаждане се прецежда и се втрива в скалпа половин час преди измиването на косата. Важно е от течността да не влиза в очите или в носа.
Ароматното растение има противовъзпалителни и антибактериални свойства, което го прави ефективно за лечение на драскотини и малки рани, получени при разресване. Лавандулата хидратира идеално сухия скалп, а отварата може да послужи като балсам след измиване за предотвратяване на косопада.
Пригответе отвара от 1/2 чаша сух цвят, 1 л вода и 3 с.л. ябълков оцет. Водата първо трябва да заври, след което налейте оцета и сложете лавандулата. Отстранете съда от огъня и го оставете настрани за няколко часа. Прецедете получената инфузия и я излейте в стъклен съд. С нея се изплаква косата след всяко измиване.
Богатият на витамини и многоминерали розмарин е ефективен против косопад, като стимулира и подобрява циркулирането на кръв в скалпа за допълнително насърчаване на растежа. За това помага инфузията от розмарин. Приготвя се, като трябва да се сложи 1 ч.ч. вода да кипне, добавят се 2 ч.л. сух розмарин и сместа се оставя на слаб котлон да ври за 15 мин. След изстиване и прецеждане инфузията се нанася върху косата и скалпа с масажиращи движения. Трябва да се остави да действа за около 20 мин. и след това следва измиване с шампоан.
При използването на билкови отвари не се наблюдават странични ефекти и те не увреждат кожата.
Други билки, с които може да се противодейства на косопада, са иглика, сминдух, репей, женшен, индийско цариградско грозде, хмел и др. Много помагат срещу косопад и различните билкови комбинации като репей и невен, бръшлян и репей, коприва и чемшир и др. Такава е и комбинацията от корени на коприва, чемерика и репей, цвят лавандула. Приложението на такава смес е под формата на отвара 2-3 пъти седмично след къпане, докато косопадът спре и израстат нови косъмчета. За профилактика може да се прави за срок от един месец през пролетта.