Когато чуем думата „стрес“, веднага правим асоциация с думи като „гняв“, „агресия“, „страх“. Съвсем обратна е реакцията ни, когато ни заговорят за разходка край морето, уикенд в планината. Сега си помислете как преминавате през стреса, за да стигнете до морето или планината. Ако не успеете да преминете, ще останете посредата – там, където има само напрежение и гняв. Но преминете ли, ще бъдете здрави, успешни и щастливи.
И можете да имате всичко това, ако се доверите на нашата експертна класация с доказани практики:
Стресът „обича“ неудовлетворените, потиснати хора, за които спортът се изразява в качване на стълби, когато асансьорът не работи. И обратно – бяга от хора, които се потят във фитнес залата не само през лятото. Редовните упражнения са като ваксина срещу стреса. Чрез физическото натоварване се освобождавате от всички негативни емоции, забравяте за всички несгоди в работата, за намалената заплата, за гаджето, което се оказа негодник, за колата, която подпряхте в тази на съседа. Само за 20 минути силова тренировка тялото успява да елиминира всички потискащи емоции. Йогата и медитацията също са врагове на стреса, които със сигурност ще го държат далече.
Колкото повече време прекарвате сред природата, толкова по-устойчиви сте на предизвикателствата на ежедневието. Използвайте всяка възможност за бягство от големия град и прекарвайте повече време сред природата. Знаем, че сега не може, но стискаме палци скоро всичко да свърши и отново да се разхождаме спокойно.
Храната не е лекарство, но е като щит срещу стреса. Има храни, които ни правят по-устойчиви, по-позитивни и спокойни. Такива са: бананите, цитрусите, бадемите, млечните продукти, черния шоколад, рибата, пълнозърнестите храни, говеждото месо, доматите и зелените зеленчуци. Проучванията показват, че консумацията на тези храни повишава устойчивостта ни, подобрява настроението, възпрепятства разграждането на хормона на щастието и гони депресията. И изобщо, хората, които се хранят пълноценно, се чувстват добре в кожата си и се справят по-лесно с напрежението.
Знаете ли, че хората, които са по-социални, много по-рядко са стресирани. Затова и психоаналитиците в чужбина живеят в луксозни къщи и карат скъпи коли. И тъй като ние рядко можем да си го позволим, ползваме услугите на приятелите. И наистина, задушевните разговори с хора, на които имаме доверие, ни успокояват, освобождават и ни карат да се чувстваме добре. Споделеният проблем е наполовина решен и тревогите намаляват. Обърнете внимание на хората, които имат много приятели. Не изглеждат ли щастливи и уравновесени? И това е факт – приятелите са естествени врагове на стреса, взаимно се изключват!
Изключете телевизора, забравете за новините и вземете една хубава книга. Няма да открием топлата вода, ако кажем, че четенето на книги (не на съобщенията във Фейсбук) заздравява психиката и прогонва стреса. С всяка книга имате възможност да се потопите в друг свят, да живеете чужд живот и да изживявате непознати за вас емоции. И това със сигурност ще ви помогне да забравяте по-често неприятностите и да вярвате в доброто стечение на обстоятелствата.