Като начало си струва да се направят тестове за нивото на серотонин, аминокиселини и микроелементи. Обикновено хората, които са склонни към депресия, променят нивата на микроелементите и аминокиселините, необходими за доброто настроение. Специален коктейл за интравенозни инфузии или правилно подбрани витаминни добавки ще помогнат да се компенсира дефицитът от хранителни вещества.
Признаци на стрес
Хронична умора;
Главоболие, безпокойство, раздразнителност, изблици на гняв;
Инсулт, заболявания на сърдечно-съдовата система;
Храносмилателни разстройства, коремна болка и синдром на раздразнените черва;
Наднормено тегло;
Намалено сексуално желание;
Безсъние;
Депресия;
Алкохолизъм, тютюнопушене, прием на психоактивни вещества.
Учените отбелязват, че стресът е най-податлив при хората в големите градове, които губят връзката с природата, като постоянно пребивават вкъщи или в офиса. Кратките разходки в парка могат не само да възстановят емоционалната хармония, но и да нормализират нивото на хормоните, невротрансмитерите и да намалят системното възпаление. Ако няма начин да излезете сред природата, тогава можете да го направите с помощта на домашните растения. Дори една саксия с живо цвете на масата или перваза на прозореца ще върне чувството ви за баланс и спокойствие.
Класическата музика може да помогне за намаляване на безпокойството, подобряване на настроението и стимулиране на мисленето, паметта и вниманието. Според наблюденията на специалистите, това води до хармонизиране на биоритмите на мозъка, синхронизира дейността на дясното и лявото полукълбо. Слушането на музика повишава нивата на допамин, серотонин, бета-ендорфин и други хормони, известни като облекчаващи стреса. Достатъчно е да слушате класика за 15 минути на ден, за да намалите стреса и да ускорите мисловните процеси.
Релаксацията е трудна задача за повечето хора със стрес. За да направите това, можете да правите дихателни упражнения. Дишането бавно и дълбоко може да ви помогне да се съсредоточите и да се успокоите дори в най-тревожните ситуации. Седнете на стол, изправете гърба си, свалете обувките и разкопчайте копчето на якето си (дрехите трябва да са свободни по време на упражнението). Отпуснете ръцете, краката и врата. Дишайте дълбоко и бавно. Започнете да броите навътре и навън. Когато стигнете до десет, започнете отначало. Упражнението няма да отнеме много време, ще успокои и ще ви позволи да мислите рационално.
Правилното хранене засяга цялото тяло, включително централната нервна система. Когато съставяте диета, обърнете внимание на храни, които съдържат хранителни вещества, които са класифицирани като „Антистрес“ чрез подобряване на биохимичните процеси в мозъка. Например това са витамини (особено витамин В4 – холин и витамин D), микроелементи (магнезий, цинк, йод), аминокиселини (триптофан, глицин) и мастни киселини (омега-3). За спокойствие и фокусиране добавете към диетата яйца, пшенични зародиши, водорасли, ядки, банани, извара, натурално кисело мляко, броколи, други зелени зеленчуци и билки, овесени ядки, елда и риба.
Също така е важно да пиете достатъчно вода – най-малко 2 литра на ден. Избягвайте солени, прекалено пикантни храни, алкохол и бърза храна за борба със стреса. Не злоупотребявайте със сладкиши и кафе (не повече от две чаши на ден). За здравословни закуски опитайте банани, ядки, парче тъмен шоколад, натурално кисело мляко, сушени плодове и ядки (без добавена захар или оцветители), авокадо и зелен чай.
Стресирани сме от множеството предизвикателства, с които се сблъскваме ежедневно. Понякога се натрупва бреме от проблеми и отговорности и не остава време да се погрижим за себе си, децата или това, което обичаме. С усещане за неудовлетворение заспиваме, така че на следващата сутрин отново се втурваме в поредица от грижи и задачи. Този порочен кръг води до хроничен стрес и в крайна сметка до различни психосоматични заболявания. За да се прекъсне цикъла, трябва да се поставят приоритети. Като начало е важно да се премахнат ненужните дела и да се наблегне над основните задачи. След това трябва да се зададат реалистични срокове за тяхното изпълнение, за да се получат резултати без да се вреди на здравето.