Няма човек, който да остане безучастен, намирайки се сред лавандулово поле. Едно лилаво море се шири до хоризонта, а ароматът от лавандуловите цветчета е опияняващо нежен.
Лавандулата се отглежда най-вече заради съцветията, от които се добива етерично масло. Красивото растение има много приложения в бита, медицината и козметиката.
Лавандулата принадлежи към растителното семейство Lamiaceae и произхожда от Средиземноморието. Тя е многогодишно, вечнозелено растение от семейството на Устоцветните, наподобяващо кичеста туфа.
Ценните качества на лавандулата са били известни на хората далече преди нас. И днес в някои страни като Южна Франция, Италия, Испания и др. се среща дива лавандула.
Все повече страни отглеждат растението заради ценното лавандулово масло. В България лавандулата е внесена през далечната 1907г от Франция и оттогава лавандуловите насаждения постоянно растат. През последните години нашата страна е на челно място по производството на лавандулово масло. През 2019г. площите с лавандула са били 142 хиляди дка, като най-много са в област Добрич. Дори се говори на шега, че Добруджа вече „лилавее”.
Познати са над 30 вида лавандула, групирани в типове като теснолистна, широколистна и хибридна. Най-разпространена в България е тестнолистната или обикновената лавандула, като маслото, получено от нея, е с най-високо качество.
Лавандулата е сухоустойчива и студоустойчива култура, като издържа до -30°С. Обича топли и защитени от ветрове места, огрени от слънце.
В природата лавандулата живее не повече от 10г., докато животът на култивираната може да се продължи с рязане след цъфтежа.
Хората много преди нас са използвали ароматната лавандула за най-различни цели. В древен Египет благовонията от лавандула били много скъпи и важни за търговията с други страни. Те били много ценени особено от знатните особи, а също така се използвали и при балсамирането. Преди около 100 години в урни с благовония на фараона Тутанкамон, запечатани от 3 хил. години, били открити остатъци от лавандула.
Лавандулата дори е станала част от религиозните културни вярвания. Според християнската митология Бог подарил на изгонените от рая Адам и Ева много полезни треви, за да облекчи живота им. Сред тях била и лавандулата – за наслада на душата.
През Средновековието лавандулата била считана за свещено растение и я оглеждали в манастирските градини.
В началото на Ренесанса в Европа се използвали първите парфюми със съставка лавандула, като се смятало, че такъв парфюм съхранява красотата на жената и младостта й.
В следващите векове лавандулата била използвана и за създаване на жив плет, който ограждал различни елементи на модните тогава градини.
Растението станало символ на любовта през периода на Барока и се използвало както за декорация, така и за производството на козметика, в кулинарията и др.
Ароматната лавандула е не само е привлекателна със своята красота в лилаво. Тя има и много приложения, част от които са наследени от миналото. Свежа или изсушена, а най-вече във вид на етерично масло, лавандулата:
– помага при главоболие и ставни болки;
– служи като естествено сънотворно средство;
– ускорява процеса на заздравяване на рани от изгаряне, действайки като естествен антибиотик поради съдържанието си на витамин А, калций и желязо;
– премахва успешно сърбежа и помага при много кожни проблеми, като насърчава синтеза на структурния протеин колаген, но ако е във вид на масло, не трябва да се използва неразредено;
– успокоява менструалните спазми, като за това служи или само ароматът, или масажът с лавандулово масло;
– сваля стреса, добавена в кремове и масажни масла;
– ароматизира спално бельо и облекло в гардеробите и гони молците, като в същото време не съдържа токсични вещества като нафталина;
– използва се за ароматизиране на мармалади, различни печива и др.;
– влиза в състава на много дезинфектанти за ръце и заради антибактериалните си свойства е естествен антисептик.
Има дори проучвания, които установяват, че лавандула, засадена на площи, където е имало минни обекти, премахва тежките метали и др. замърсители.
Фактът, че българските производители изнасят 60-70% от продукцията си от лавандула за френски козметични компании, показва колко полезно е да използваме лавандулово етерично масло заради съдържащите се в него над 150 лечебни вещества.
А когато имаме нужда от релакс след дългия изморителен ден, една вана, ароматизирана с лавандула, ще ни пренесе мислено в лилаво поле, създавайки ни неповторимо усещане за щастие и спокойствие.