Много истории и спекулации са посветени на потъналия кораб „Титаник“, който в продължение на десетилетия не спира да вълнува съзнанието на хората по цял свят. Въпреки че голяма част от кораба е унищожена, водолазите все още откриват невероятни предмети на дъното на океана.
Деликатни памучни ръкавици, мъжка лява обувка, меню от последното хранене на кораба са част от възстановените предмети, оцелели на дъното на океана. Причината да имаме възможността да ги видим днес е, че са били в куфари, което ги е запазило от водата.
Всъщност много керамични, метални и стъклени предмети са сред останките на кораба, но тези от хартия и текстил предизвикват най-голям интерес. Тяхното сравнително добро състояние е цяло чудо, защото текстилните и хартиени предмети са най-уязвими от водата.
Чифт бели памучни ръкавици са сред артефактите, открити в останките на „Титаник“. Ръкавиците бяха изложени на различни изложби след откриването им през 2016 година. След това бяха върнати в специално съоръжение, което да ги запази за бъдещите поколения.
Сред останките на „Титаник“ е кожено палто от бобър, носено от първокласната стюардеса Мейбъл Бенет. Смята се, че тя е получила палтото, след като е била намерена в очакване на спасителна лодка, облечена само по нощница. Тя е на 33 г., когато корабът потъва и умира през 1974 г. на 96 г.
Палтото е единствената напълно непокътната дреха, оцеляла при тежките условия на дъното на океана. Ето защо интересът към него е изключително голям и то е продадено на търг за колосалната сума от 210 000 евро – сума, надвишаваща всички очаквания.
Черен вълнен елек, принадлежащ на пътника от трета класа Уилям Хенри Алън, е сред останките на „Титаник“. Той е продаден през 2012 година на търг.
Меню от последното хранене на първокласните пътници, състояло се на злополучния „Титаник“, бе продадено на търг през 2012 година за 83 000 долара. Ястията са били сервирани на същия ден, когато корабът се блъска в ледника и потъва. В менюто са включени отбрани ястия като яйца Argenteuil, пиле а ла Мериленд, консоме „Фермие“, печени овнешки пържоли, желирано пиле.
Въпреки че са престояли 73 години на дъното на океана, нотите на обречените музиканти на „Титаник“ оцеляват. Възстановени са част от нотните записи на песента „Put Your Arms Around Me, Honey“ от продукцията на Мадам Шери през 1910 година в Бродуей.
Сред останките на „Титаник“ е и писмо, написано само ден преди злополучното потъване на кораба. То е собственост на пътника от първа класа Оскар Холвърсън и е предназначено за неговата майка. Намерено е сгънато в тетрадка, намираща се в джоба му. Това е единственото оцеляло писмо, продадено през 2014 година за сумата от 166 000 долара.
Сред останките на „Титаник“ е и джобен часовник, около който се водят спорове на кого е принадлежал. Една от версиите е, че е принадлежал на руски емигрант, загубил живота си във водите на океана. В неговите дрехи са открити още паспорт, бележник и различни банкноти.
Това, което прави този часовник толкова специален, е, че е спрял около времето на потъването на кораба в 1:50.
Открит е звънецът, с който наблюдателят Фредерик Флит предупреждава три пъти за задаващия се айсберг. Той е открит при експедиция през 1985 година и изложен в музея на „Титаник“ в Масачузетс.
На експедицията през 1985 година е открита и статуя на херувим, украса от горната площадка на голямото стълбище на „Титаник“. От статуята липсва само левия крак, вероятно защото е изтръгната от мястото си по време на потъването на кораба.
Открити и възстановени са ключовете, с които хора от екипажа на кораба са отключили вратата, зад която са се намирали фенери за спасителните лодки. Всичко това се случва в момента, в който „Титаник“ започва да потъва.
Старите ключове са толкова специални, защото са използвани в последните най-отчаяни часове. Самуел Хеминг получава лична заповед от капитана Едуард Дж.Смит да се подсигурят всички спасителни лодки с фенери.
Сред останките от мистериозния кораб е и 15-каратова дамска гривна от розово злато и сребро, инкрустирана с диаманти. На гривната е гравирано името „Ейми“. Предполага се, че тя е принадлежала на Ейми Стенли, пътничка от трета класа.
На дъното на океана са открити и парфюмни флакони с различни аромати, с които химикът от Англия Адолф Залфелд смятал да отвори свой магазин в Америка – нещо, което така и не успява да осъществи. Той обаче оцелява и по-късно разказва, че когато видял айсберга, съвсем забравил за чантата с парфюми в кабината си.
Години по-късно кожената му торбичка е открита непокътната сред останките на „Титаник“. Интересното е, че парфюмите са запазили своя аромат. Колекцията включва 65 флакона с парфюм, като 62 от тях са открити невредими. Уникалната находка е открита през 2000 година.
Цигулката на музиканта Уолъс Хартли е най-скъпият артефакт, открит на дъното на океана. Тя е продадена за 1,7 милиона долара по време на търг в Обединеното кралство през 2013 година. Уолъс Хартли загубва живота си в корабокрушението и е открит две седмици след това със завързана към тялото цигулка. Музикантът я получава като подарък от своята годеница и я взима на злополучното си плаване.
Потъването на „Титаник“ остави незалечима следа в световната история. Той продължава да разкрива част от своите мистерии и да привлича интереса на обществеността.