Спанакът е един от най-консумираните зеленчуци през зимата и пролетта. Но освен изключително полезен зеленчук, той е известен в народната медицина и с лечебните си свойства.
Неслучайно спанакът си има свой ден – 26 март отбелязваме като Ден на спанака. Санакът съдържа малко мазнини, но е богат на витамините А, Е, К, В1, В3, В6; фолиева киселина, мед, калий, желязо, магнезий, манган, протеини и др.
Зеленчукът е считан за супер храна поради основните си шест полезни свойства:
Нездравословните мазнини и рафинираните захари, които присъстват в менюто на съвременния човек, могат да унищожат и краткосрочната, и дългосрочната памет. Липсата на витамин В и недостигът на фолиева киселина в тези храни често предизвиква умора, депресия, стрес. Една чаша спанак обаче съдържа до 65% от необходимата доза фолиева киселина, както и около 20% витамин В 6.
Според научни изследвания само в чаша спанак са включени 20% от дневната доза L-тирозин – аминокиселина, която помага за синтеза на допамин и норепинефрин, играещи роля за концентрацията и стопирането на стреса.
За това допринася фолиевата киселина, която намалява производството на хомоцистеин – възпалителен агент, вреден за функцията на мозъка.
Витамините и минералите в спанака насърчават когнитивното развитие. Богатият на антиоксиданти зеленчук забавя унищожението на невронните връзки и появата на деменция при възрастните хора.
Тъй като съдържа лутеин и зеаксантин, спанакът е препоръчителен за хора със слабо зрение. Тези две вещества предпазват и от дегенерация на ретината.
Витамин К в спанака помага за задържането на калций в костите, а минералите мед, фосфор, магнезий, манган, цинк се грижат за доброто здраве на зъбите.
Пренесен от арабите през 15.в. в Испания, спанакът след това е разпространен в цяла Европа. В България започва да се култивира чак през 19.в.
В народната медицина се употребява при:
– анемия;
– хронични екземи;
– общо изтощение;
– затлъстяване;
– сърдечни проблеми;
– ниски нива на хемоглобин;
– слаба имунна система;
– запек и др.
Спанакът е сред универсалните зеленолистни зеленчуци. Може да се разбие в коктейл или смути, да се консумира на салата, да се сотира и задушава, дори да се добавя в някои десерти. За да се запази съдържанието на желязо в зеленчука, добре е докато се готви, да се прибавя малко лимонов сок или оцет.
В миналото не са се правели смутита, но това е най-лесният и бърз начин да снабдите организма си със здравословни вещества от спанака. Направете си витаминно смути с 5 чаши спанак, който да разбиете със сок от 3 лимона,1 чаша зелен чай и 400 мл сок от червено цвекло.
Спанакът се съчетава много добре и с банан, морков, червена боровинка, ананас, малина, синя слива и др.
Макар и много полезен, заради съдържащата се в него оксалова киселина спанакът е противопоказен при хора, страдащи от болни бъбреци, язва и подагра, както и за бременни жени и деца до 3-годишна възраст.