От векове хората използват билките не само за облекчаване на различни здравословни проблеми, но и за тонус и разкрасяване.
Едно от най-популярните растения, които отлично могат да заменят някои продукти от козметичната индустрия, е и маточината.
Сред многобройните й ползи е свойството й да укрепи нервната система, да помогне при безсъние, умора и стрес, както и при кожни заболявания и за отслабване.
Маточината се отнася към семейство Джоджанови и е многогодишно растение. Листата й ухаят на лимон, затова е наричана лимонче. Позната е и с имената пчеляк и кошерджийска трева. Дребните й цветове са бели или обагрени в розово и жълто..
Растението може да се открие навсякъде в България – край огради, градини, в редките гори и храсталаците.
За лечебни цели могат да се използват или само листата, или цялата надземна част. Брането на листата трябва да става преди цъфтежа до юли, когато лечебните им свойства и миризмата им са най-силни.
Билката съдържа кафеена, олеинова и урсолова киселина; слузни, дъбилни и горчиви вещества; ензими, етерично масло и др.
Помага при проблеми на нервната система, хипертония, ужилвания от насекоми, стомашни проблеми, кожни обриви и др.
Известно е колко е податлив съвременният човек на стрес. Това са всички онези големи натоварвания и негативни емоции в ежедневието ни. Макар че при някои професии стресът мотивира по-високи постижения, натрупването му може да предизвика сериозни последствия като нервно изтощение, високо кръвно налягане и др. Постоянният стрес е причина и за инсулт или инфаркт.
Маточината облекчава нервното напрежение благодарение на съдържащите се в нея етерични масла. Те успокояват стомаха, който често първи сигнализира, че нервната система е претоварена.
Някои проучвания показват, че размариновата киселина в маточината може да увеличи невротрансмитерите, наречени GABA, защото ако нивата им в мозъка са малко, човек започва да изпитва нервност и безпокойство.
Австралийски учени доказват чрез множество експерименти, че екстракт от маточина може бързо да свали нивата на стрес. Ефектът се проявява от 1 до 3г. от вземане на екстракта. Допълнително се подобряват когнитивните способности, повишава се вниманието и концентрацията.
Поради своето успокояващо действие върху всички органи, маточината подобрява външния вид на кожата, като премахва умората и сухотата й.
За подмладяване на кожата можете да използвате:
Наричат го още „лимонов балсам”. Пригответе си чай, като залеете около 10 листа със 100 мл вряща вода. Изчакайте 30 мин, после прецедете и консумирайте чая най-добре вечер. Той ще допринесе не само да се освободите от напрежението, да спите по-добре и ще подейства тонизиращо на кожата ви.
В козметиката отдавна се практикува поставянето на компреси при повяхнала, суха или мазна кожа. Компресите с билки почистват и стягат кожата. Маточината е от билките, които могат да освежат отпуснатата и застаряваща кожа, като действат добре и при мигрена.
За компресите с маточина е нужно да си направите запарка от шепа листа и 1 л вода. Залейте билката с кипящата вода и изчакайте 10 мин. После прецедете.
За процедурата трябва да си приготвите и отделно съд със студена вода и 2 чисти памучни кърпи.
Вземете едната кърпа, като я държите от двете страни, и потопете само средата й в горещата билкова запарка. Изцедете я и я поставете върху добре почистеното си лице за 5-10 мин. След това за 3-5 мин. поставете другата кърпа, напоена със студена вода. Повторете процедурата три пъти.
Компресите се поставят в легнало положение при дълбоко и бавно дишане. Добре е някой да ви помага, защото температурата на горещия съд трябва да се поддържа на слаб котлон. В студената вода се пускат от време на време парченца лед.
Ако кожата ви е зачервена, възпалена, раздразнена или е чувствителна, подходящи са само хладките компреси, но не и горещите.
Билковите лосиони служат за почистване на кожата, но също и за успокояване на възпаленията. Можете да си направите лесно домашен лосион с маточина, смрадлика и мента. От всяка билка вземете по 1 с.л. След смесването им ги залейте с 250 мл вряща вода. Прецедете ги след около час и мажете лицето си с готовия лосион сутрин и вечер.
От ароматната маточина можете сами да си приготвите етерично масло. Трябва да си наберете от билката рано сутринта в периода на цъфтеж. Изсушете я в закрито сенчесто помещение.
Вземете от 2 с.л. от стритата изсушена маточина и ги залейте в стъклен буркан с 1 ч.ч. затоплен зехтин или олио. В продължение на две седмици разтръсквайте буркана, който трябва да бъде на тъмно и топло. След това прецедете и съхранявайте маслото при стайна температура.
Маслото от маточина можете да използвате при кожни проблеми като различни обриви, акне или херпес, но то е чудесно и за влагане в козметични маски.
За да почистите порите си в домашни условия, най-лесният начин е парната баня с някакво етерично масло или билки. Маточината е подходяща най-вече за нормална кожа.
Сипете в тенджера 4 чаши вода. Докато чакате завирането й, почистете лицето си. Във врящата вода поставете шепа прясна или изсушена маточина и покрийте съда за 5 мин. След това излейте течността в купа и стойте над нея 5 мин., като покриете главата си с кърпа. Починете 30 сек. и повторете процедурата. След това трябва да измиете лицето си с топла вода и да отстраните нечистотиите с тампон, потопен в почистващ тоник. Следва измиване на лицето със студена вода. След подсушаване го намажете с лек хидратиращ крем.
За да има ефект при използване на маточината, както всяка една билка, и тя трябва да се суши на проветриво и сенчесто място. Ще познаете дали листата са изсушени добре, ако отдолу са по-светли, а отгоре – зелени. Освен това при стриване трябва да пазят характерния си лимонен аромат. Съхранявайте сухата маточина в картонена кутия или в хартиен плик.
Маточината има изключително широк спектър на действие. Както и да я използвате – като подправка в кулинарията, под формата на запарка, отвара или настойка, тя ще се погрижи за вашето здраве и красота.
ВНИМАНИЕ! Писменото и визуалното съдържание в нашите статии е съставено от различни източници и представлява предложение и информационен текст. Това не е окончателна диагноза и лечение. Моля, консултирайте се с Вашия лекар в случай на здравословен проблем.