Когато настъпят студените зимни дни, няма нищо по-сгряващо и полезно от топла напитка, приготвена от билки. Билковите чайове не само ще засилят имунитета, но ще помогнат при физическо изтощение, простуда, ще бъдат едно освежаващо начало на деня или с успокояващ ефект вечерта.
Добре приготвен, билковият чай е вкусен и е отличен източник на необходимите витамини и минерали, с които да снабдим тялото си.
Ароматът и вкусът на ментата са силни и опияняващи. Запарката от листата й се използват за успокояване на нервната система, при отпадналост, за облекчаване на стомашни болки и при простудни заболявания против втрисания.
Ментовият чай не съдържа кофеин и може да се консумира от всички.
Джинджифилът е отдавна известен с лечебните си свойства. Чаят от него е много подходящ при гадене, болки в стомаха, повръщане. Тъй като има подчертано бактерицидно действие, успешно може да бъде използван в случаи на бактериални инфекции, които се повтарят често.
През зимата джинджифиловият чай укрепва организма и засилва защитните му сили, за да бъде устойчив на грип и настинки.
Седативният ефект на лайката е известен много отдавна. Чаят от цветовете й помага отлично при безсъние, а след хранене подобрява храносмилането. През зимата чаят от лайка е най-добрият избор, ако имате кашлица, треска или настинка.
Като един от най-богатите източници на витамин С, шипките се препоръчват за подсилване на имунитета, както и като средство да се повиши устойчивостта към бактерии и вируси.
Шипковият чай укрепва и храносмилателната система, прави кожата по-хидратирана през студените дни и тонизира цялото тяло.
Градинският чай има преди всичко спазмолитично действие, защото може да облекчи спазмите в стомаха и да подобри апетита. Освен това известни са и неговите антибактериални и противовъзпалителни свойства.
Той може да премахне слузта в гърлото или дихателните пътища, да укрепи нервната система и да подобри паметта.
Наред с лайката, липата също много се използва за чай през зимата поради многото си полезни ефекти. Със своето потогонно действие тя успява да пребори треската, да помогне за отхрачване при кашлица. Антимикробните функции на липата са насочени към лекуване на възпалено гърло, а също и за успокояване при нервно напрежение.
Хиперицинът, важна съставка на жълтия кантарион, със своето бактерицидно действие действа ефикасно през зимата при болно гърло, но особено ценно е свойството му да влияе благотворно върху тонуса. При недостатъчната слънчева светлина депресията през зимата е по-голяма, а чаят от кантарион помага за преодоляването й.
Поради наситения си химичен състав – витамини А, В, Е, К, С, РР и микроелементите калий, натрий, калций, желязо и др., босилекът, наричан още „царска билка”, премахва зимната депресия, укрепва защитните сили на организма, понижава температурата при треска и др.
Чаят от босилек има изключително приятен вкус и се приготвя по обичайния начин. Могат да му се добавят листа от мента, ягоди, лимонена трева и други билки.
Способността на лавандулата да предпазва от различни инфекции, да намалява тревожността и възпаленията, както и да успокоява нервната система, я правят предпочитана за приготвяне на ароматен чай през студените дни. Това се постига благодарение на веществото линалол. Лавандулово масло, нанесено върху слепоочията ви, ще намали главоболието.
Маточината е изключително подходяща за приготвяне на вечерен чай не само успокояване и отпускане на тялото. Сред доказаните й ползи са още свойството й да помага срещу остра кашлица, вируси и обилно потене. Може да бъде полезна и за лечение на главоболие, причинено от стрес и напрежение.
Вечнозеленият розмарин е от семейството на лавандулата, босилека, ригана и мащерката. Билката е богата предимно на витамините С, В-комплекс, А; много антиоксиданти, минерали и др.
Чаят от розмарин има противовъзпалителни функции поради съдържащата се в него розмаринова киселина. Подобно на другите билки от семейството, той помага против настинки, главоболие и депресия. Антиоксидантните съединения стимулират имунната система и подобряват кръвообращението.
Растението ехинацея е широко използвано за превенция на различни дихателни инфекции. Ако са вече налични, тя намалява тяхната продължителност.
През студените месеци чаят от ехинацея ще ви помогне срещу грип, настинки, стрептококови инфекции, синузит. Може да окаже обезболяващ ефект и при възпалени сливици и главоболие.
Черният бъз е считан за най-силният имуностимулант заради мощния състав от полезни вещества като калий, желязо, мед, много витамини, фибри, органични съединения, протеини и др.
При различни проблеми на дихателната система като бронхит, кашлица или възпалено гърло чаят от плодчета на бъз или бъзовият концентрат облекчават значително симптомите. А използван профилактично, черният бъз е признат имуностимулант, защото ускорява процеса на образуване на антитела.
Увивното растение котешки нокът е смятано за чудодейна билка от местното население на Перу. Проучванията показват множеството му лечебни свойства, сред които и укрепване на имунната система. В борбата с различни инфекции особено важна е ролята на активния алкалоид Isopteropodin. Именно той подобрява имунитета и противодейства на свободните радикали.
Съединенията в котешкия нокът предпазват тялото от активността на бактерии, гъбички, вируси; действат антиоксидантно и адаптогенно, подпомагайки организма да устои на стрес.
Китайската медицина познава женшена от хилядолетия като адаптогенна билка. Ползите му за подобряване на състояния на организма като високо кръвно налягане, диабет, храносмилателни проблеми и др. са доказани многократно. Най-много активни съставки има в неговия корен.
Чай от женшен ще възстанови енергията ви при физическо изтощение, но и ще въздейства положително и върху когнитивната функция. Напрежение, стрес, депресия – така често проявяващи се в ежедневието, ще бъдат лесно преодолени.
Растението действа и като силен имуностимулатор, профилактично или при протичащи болестни състояния, затова и присъства в много пробиотици.
Корейският женшен е с доказано действие за подобряване на бронхит и белодробни заболявания.
За приготвяне на чай от женшен се използва прах от изсушен корен. Той се пуска във вряща вода и престоява в нея 10 мин. По подобен начин чрез запарване се приготвят и останалите чайове от билки, като в аптеките може да откриете различни чаени комбинации. Приемът на билков чай всеки ден е добро решение за профилактика и укрепване на общото състояние на организма