Познавате ли хора, които са все в лошо настроение и постоянно мрънкат? А които са все в добро настроение? Винаги има такива, но от какво зависи настроението?
Погледнато от химическа гледна точка, учените смятат, че основна роля за доброто или лошото настроение играят хормоните. Ако не ни достига серотонин, ставаме мрачни и депресирани. Ако пък сме свръхекзалтирани, това се дължи на допамина в големи количества.
Типът нервна система също играе роля. Дали ще гледаме ведро на живота, зависи от генните ни вариации. Но житейският опит, средата, наличието на слънчева светлина и др. са също сред факторите, определящи настроението ни през деня.
Ако се замислим, май повечето ни време минава не в особено добро настроение. А самата мисъл, че нямаме настроение, го прави още по-лошо и все едно не живеем истински. За случаи като този шотландският лектор и философ Гари Джон Бишъп казва, че „когато се чувстваме не в настроение, сякаш влагаме живота си в спящ режим”.
Но има ли начин да излезем от негативните мисли и потиснатото настроение?
Изпробвайте няколко от следващите 10 начина, когато сте в „черна дупка”, за да се заредите с енергия и да имате повече поводи да се усмихвате.
Енергичната и ритмична музика може да зарежда с позитивизъм. Тя подобрява работоспособността и физическата активност, действа мотивиращо. Проведено проучване с 4500 служители показало, че над половината се чувстват по-добре, ако слушат музика на работното място и че повишават своята продуктивност.
Всеки сам избира какво да слуша в колата, докато готви или спортува, но най-популярни жанрове за целта са поп, инди рок и хитови песни.
Четенето на книга по перфектен начин ще отвлече вниманието ви от проблемите и ще съсредоточите мислите си върху случващото се в света на книгата, а не върху преживяванията си. Четенето прави хората по-спокойни и способни да решат по-бързо проблемите си. Може да намалите стреса си с около 70% само с 6 мин. четене и да се почувствате много по-добре.
Да, напишете писмо, а не поредния си пост или SMS. В днешния модерен век се срещат още романтици, които обичат да споделят емоциите си върху лист хартия. Това, смятат учените, е много полезно за емоционалното здраве.
Учени от Университета в Кеймбридж провели експеримент с доброволци, които трябвало да напишат писма до близките си. Изследването на мозъчната дейност на пишещите показало, че в процеса на писане в мозъка се отделяло голямо количество серотонин, а това направило хората по-удовлетворени от себе си и намалило тревожността.
При общуване от всякакъв характер с роднини, приятели и деца се отделя хормонът на доверието окситоцин, а по време на спорт – ендорфини, които зареждат тялото с енергия и предизвикват оптимистични мисли.
Спортуването и тренировките в група е много по-забавно. Не само времето лети по-бързо, но и споделянето на едно и също занимание ще подобри самочувствието ви. Това става благодарение точно на ендорфините, които намаляват безпокойството и предизвикват положителни мисли.
Ако имате вече домашен любимец, знаете колко успокояващо действа всеки контакт с любимото ви животинче. Дори само гледането на рибките в аквариума ще ви подейства релаксиращо. Домашните любимци ще ви карат по-често да се смеете, а нали всички знаем, че смехът е здраве.
Поне погалете котка, дори да не е вашата, и ще почувствате колко спокойствие ще получите от това простичко действие, съпроводено с мъркането на писаната. А приятелската вярност на кучето е пословична.
Като страхотна традиционна за България храна, киселото мляко съдържа много калций. Той освобождава невротрансмисери в мозъка, които допринасят за доброто ни състояние.
Е, днес е модерно да се яде йогурт с плодове, но от обикновеното кисело мляко ще получите не само здраве, но и приятни емоции и няма да сте толкова раздразнителни и нервни.
Според психологията на цветовете много е важен изборът на цвят за интериора, особено за спалнята. Принципно червеният, оранжевият и жълтият цвят като топли създават щастливо настроение, но за релаксиращо помещение като спалнята не са много подходящи.
По-добре изберете за цвят на стените синьо или зелено, неутралните бяло и сиво, а най-добре да бъде комбинация от няколко успокояващи цвята.
Това е една съвсем малка проява на щедрост, но според много проучвания практикуването на щедрост е принцип на психичното здраве. Когато даваме нещо на другите, ние всъщност правим така, че те да са по-близо до нас, но и ние сме по-близо до тях. А това при всички случаи подобрява настроението ни.
Счита се, че любезният и добър човек страда от тревожност много по-малко, а щедрият е далеч по-щастлив от останалите. Затова се обадете на приятел в нужда, отстъпете мястото си в трамвая, усмихнете се на непознат, благодарете за отворена врата в магазина и др. И най-дребните прояви на доброта ще ви накарат да се почувствате по-позитивно.
Разходката сред природата е доказано средство да се избавите от негативни мисли и тревоги. Дори да не потичате в парка, просто повървете сред дърветата около час без достъп до технологии и ще почувствате разликата. Движението ще увеличи нивата на серотонин, а ако това стане и край воден басейн, водата, зеленината и движението гарантирано ще ви помогнат да се избавите от лошото настроение.
Подобно на литературата и на музиката киното също е отлично средство да забравите за няколко часа всичко, което ви тревожи. Изберете си една комедия и смехът, провокиран от различните сцени, ще ви подейства като физически упражнения. Ако отидете на кино с приятели, ще ви бъде още по-забавно.
Настроението ви ще се подобри и ако прегърнете някого, направите изгодна покупка, плувате в морето, получите целувка от дете и др.
А рецепта за добро настроение няма. Ако искаме да се почувстваме по-добре емоционално, трябва да акцентираме на онези неща, които преминават през сетивата ни.
Ако подарим мила дума на човека до нас, ако търсим повод за радост и в най-малките ежедневни неща, тогава по-рядко ще бъдем тъжни, изнервени и потиснати. Защото, както казва американският автор Хорас Джексън Браун, „Животът е като огледало, ако му се усмихнеш, ще ти отвърне със същото”.