Как да научим детето да се справя със стреса? Дори децата са подложени на стрес непрекъснато, но не знаят как да се справят с него. Изискванията в училище могат да окажат силен натиск върху детската психика, ако детето среща твърде големи трудности в общуването и обучението. Тук е нашата роля да го научим как да бъде устойчиво и да приема по-спокойно трудностите и изпитанията.
Ако успеем да изградим здрава връзка с детето и то се чувства обичано, ценено и защитено, ще се справя по-лесно с външните фактори. Когато му показваме, че каквато и да се случи, ще бъдем на негова страна, то формира по-висока устойчивост към стреса.
Липсата на разбиране от най-близките обаче може да окаже допълнителен натиск и детето да развие страх към всяка трудност. Пренебрегваните деца или се затрудняват в общуването със своите връстници, или се държат агресивно.
Как да научим детето да се справя със стреса? Атмосферата у дома трябва да бъде спокойна и позитивна, за да се чувства уверено едно дете. Ако тя е враждебна, напрегната и наситена от конфликти, то се изнервя и потиска. Всичко това се отразява на самочувствието и нагласите към света наоколо.
Много е важно да изградим безопасна среда на доверие, в която детето възприема обкръжението си като удобно, стабилно и сигурно. Това ще му даде усещането, че може да се справи с всичко, дори и да го плаши. Това, помежду другото, се отнася и за нас възрастните.
Моралът, добротата и съпричастността са важни регулаторни механизми, които предпазват детето от необмислени рискове. Тези потенциално застрашаващи безопасността му ситуации могат да причинят големи дози стрес. Ето как ценностната система може да окаже голямо влияние върху подрастващите и да ги насочва към верния път.
Ако детето формира положителен образ за себе си, то ще бъде по-уверено. Тази увереност ще му помогне да се справя по-лесно с изпълнението на ежедневните си задачи. Освен това, увереността ще му помогне да запазва спокойствие в стресовите ситуации в училище. Вярата в собствените възможности е определяща за това дали ще рухнем при първата трудност, или ще покажем характер.
Как да научим детето да се справя със стреса? Оптимизмът е много важен не само за нас като родители, но и за децата ни. Когато те вярват, че в крайна сметка всичко ще бъде наред, трудностите спират да ги плашат толкова много. А когато прибавим и целенасоченост, детето знае, че дори нещата сега да се объркат, то ще може да ги поправи утре.