Докато в началото на 20.век средната възраст на хората е била едва 50г., днес тя е 71г. Ако сравним тази възраст с възрастта на някои миди, която надминава 500г., се оказва, че е не е нищо особено.
Затова пък ние, хората, сме се научили как да удължаваме продължителността на живота си. Адаптираме се, като направляваме факторите, които водят до смърт – например въздействието на околната среда и храната.
Но надали човекът ще направи някога така, че да остарява толкова бавно и да живее толкова много, колкото някои животни.
Продължителността на живота на отделни животински видове е по-голяма и от най-големите дълголетници сред хората като японката Кане Танака. Нейните 117г. обаче съвсем не са огромно постижение в сравнение с животинските рекордите за възраст.
Сред мидите
Преди 7г. учените от Бангорския университет изследват климатичните промени край Исландия и улавят мидата мин. Те я отворили за анализ и така я убили. Оказало се, че мидата е на около 507г.
Дълго живеят и други миди – соленоводната мида Arctica Islandica – 500г., а мидата Panopea genorosa, заровена в пясъка, доживява 168г.
Сред костенурките
Слонската костенурка на Галапагоските острови живее в плен 200г., а в природата – повече от 300г.
На Сейшелските острови обитава гигантската костенурка Алдарба. Тя тежи около 200кг, а е доказано, че един мъжки екземпляр е живял 225г.
Сред акулите и китовете
Гренландската акула живее в студените води на Атлантическия океан и е най-дълголетна от своя вид – стига до 400г. Само 100 години й трябват, за да започне да се размножава.
Гренландският кит е най-дълголетен сред бозайниците – живее до 200г.
Сред медузите
Медузите се изследват трудно при лабораторни условия, ето защо точната им възраст е почти невъзможно да се определи. Но понеже медузата Tirritopsis Dohrnil може да се трансформира обратно в полип след половата си зрялост, се счита, че е потенциално безсмъртна.
Сред птиците
Разноцветният папагал ара оцелява 60г. сред природата, а в плен – до 100г.
Сред земноводните и влечугите
Изключително бавният метаболизъм на пещерния саламандър е причина да живее до 100г., като достига полова зрялост след 15г.
Туатарите са влечуги, живеещи на острови около Нова Зеландия. Растат до 35-та си година и живеят 200г. в плен. През 2009г. мъжки екземпляр станал баща на 111г.
Сред насекомите
Царицата майка на термитите достига 50г., но останалите термити живеят 1-2г.
Сред животните има не само такива, които живеят стотици години, но и условно казано „безсмъртни”:
– Морският таралеж в Червено море само расте, без да старее, което за учените си остава загадка.
– Сладководната хидра расте до 2 см и след това спира. В горната си част има зона с клетки, които постоянно се делят и постоянно подмладяват хидрата.
– Бисерната мида като морския таралеж постоянно расте, като накрая едва влачи раковината си. Причина за смъртта й може да бъде само неспособността й да се изхранва.
– Странстващите албатроси според френски учени „стареят” единствено поради това, че след 30-та си година трудно намират храна. Но и в края на живота им – около 50г. –организмът им работи също така добре, както в младостта.
Може би един ден ще се научим от животните как да не остаряваме. Но трябва и да се запитаме дали си струва да живеем безкрайно, ако не го правим истински и приятно. Засега се движим според закодираната си „програма”, колкото и да сме недоволни понякога от това.