Всеки от нас е чувал или чел за различни гадания, свързани със сърбежа на различни части по тялото. Такива са например, че ако те засърби дясната ръка, ще даваш пари, а засърби ли те носът, на бой е. Разбира се, в тези суеверия няма нищо сериозно.
Напълно сериозно и вярно е обаче това, че след като се почешем, ни става приятно и донякъде облекчаваме сърбежа.
Има много фактори, които могат да предизвикат неприятното чувство за сърбеж. Сред най-честите причини за кожни раздразнения или сърбеж могат да бъдат:
– ухапвания или ужилвания на насекоми;
– алергични реакции към тъкани, полени или храна;
– замърсители;
– кожни заболявания;
– климатични условия;
– нервност и стрес;
– ниска хигиена.
Може да ни сърбят само отделни участъци или цялото тяло. Сърбежът може да бъде по-слаб и да отмине след използването на подходящ лекарствен препарат. Може обаче да бъде и по-продължителен и тогава ни е нужна лекарска помощ.
В случай, че сърбежът не се е появил следствие на някакво заболяване, той винаги сигнализира, че кожата като орган от тялото ни трябва да бъде защитена. За това се грижат рецепторите й, които изпращат сигнали до мозъка.
Когато имаме сърбеж някъде по тялото си, винаги се появява силно желание да се почешем, въпреки че облекчението е краткотрайно. Това е нашата напълно естествена реакция на получения сигнал за сърбеж.
Изследвания на учени дават някои отговори на въпроса защо облекчаваме с чесане сърбежа си. Според тях:
– С чесането организмът ни се стреми да отстрани дразнителя, който причинява сърбежа. По това прилича на кихането и кашлянето. През студените месеци той се засилва поради ниските температури. От друга страна по-горещата вода при къпане и перилните препарати също изсушават кожата и причиняват сърбеж.
– Сърбежът на дадено място се предизвиква от веществото серотонин. Но дори да се почешем, сърбежът не спира и ние пак се чешем. Това е така, защото поради леката болка мозъкът е сигнализиран да отдели повече серотонин, за да я елиминира. Така попадаме в някакъв кръг – почесваме се и облекчаваме болката, но тя пак ни подтиква към чесане. Може би и затова народът ни е измислил поговорката : „Хем го сърби, хем го боли”.
Има изпитани средства, с които можем донякъде да намалим сърбежа – лед, компрес с лайка, маска със зелена глина, използване на сок от алое вера и др.
Според последни научни експерименти на американски дерматолози всички неприятни емоции и травмиращи спомени изчезват в резултат на чесането. Любопитен е също и изводът им, че сърбежът е заразен подобно на прозявката. Но колкото и да ни се иска да се почешем на публично място, това действие е неуместно и неприемливо, особено ако се повтаря често, защото се отразява зле на социализацията ни.