Важно е да се научим как да съкратим безкрайния списък от задачи и да приложим онова, което е трудно да се приложи на практика, оставяйки нещата недовършени. Тоест да отложите някои от тези задължения, които сте поели върху себе си. Грижата за себе си, също е свързана с това.
Изследванията показват, че ако отделим време да се погрижим за себе си, животът ни ще бъде по-балансиран и благополучието ни ще се подобри.Всеки може да се сблъсква с много отговорности от време на време, но поддържането на това постоянно маратонско темпо е изтощително.
Промяната в психологията на поведение отнема време, но си струва да се опита.
Никой не каза, че е лесно изведнъж да спрем да правим неща, които някога сме смятали за наложителни. Промяната на собствената психология, поставянето на приоритетите на първо място, осъзнавайки, че светът няма да свърши, ако не се изпълни една от задачите, е процес, който отнема време.
Жените са склонни да поемат повече допълнителни тежести и да носят отговорност от началото до края. Време е да се научат как да делегират, разпределят задачите и да се доверят на тези, които могат да им помогнат. Делегирането на отговорностите освобождава време и енергия и – вярвате или не – укрепва отношенията с другите, защото им показват доверието си.
Това е просто: ако усложнявате нещата, те ще ви създадат дискомфорт. Не забравяйте, че перфекционизмът може да бъде Вашата най-голяма слабост, не винаги е необходимо да се живее в съответствие с него.
Да, не винаги е възможно да отделите време за себе си. Пренасочвайки приоритетите към други отговорности, вие обаче отлагате момента на уединението за по-късно – с риск да не се осъществи. Когато планирате деня си, посочете колко време ще отделите за определена задача. Винаги си позволявайте 20-30 минути почивка между заниманията за лека закуска, почивка или медитация. По този начин ще можете да посветите част от времето за себе си.
Ключът към емоционалния баланс ни прави щастливи с ежедневните ни задачи. Когато денят се състои от дейности, които имат смисъл за нас, ние постигаме важен баланс.
Не правете нищо свръхестествено – помислете за многото форми, които вече съществуват.
1. Физически: спорт, хранене.
2. Интелектуална: всяка дейност, която стимулира мозъка и паметта.
3. Емоционални: изразяване на нашите емоции. Това може да бъде вътрешен диалог, разговор с любим човек. Много жени намират артистичен и творчески израз, като предават своите емоции.
4. Социални: грижа за семейните отношения и намиране на нови приятели.
5. Грижа за вашата безопасност: действия, които повишават нивото на комфорт – в настоящето и в бъдещето.