Вероятно сте чували колко полезна е рибата и колко важно е да я хапвате редовно? Ако не е сред любимите ви храни, не е изключено и упорито да я избягвате. Но тя ви гарантира десетки здравни ползи, от които не е никак трудно да се възползвате.
Защо е важно да консумираме редовно риба?
Освен че е засищаща и вкусна, рибата запълва запасите ви от протеини и витамин D. Тя също така ви помага да си набавите така важните омега-3 мастни киселини. Те от своя страна дават мощна подкрепа на целия ви организъм и най-вече – на мозъка.
Дори да не е сред любимите ви храни, не бързайте да я игнорирате от менюто си. Има различни рецепти, така че лесно можете да откриете вашия вкус.
Понякога колкото и да се стараем да се храним правилно, да си осигуряваме разнообразни храни на трапезата и да хапваме дори и това, което не обичаме, страдаме от недостиг на различни хранителни вещества.
А това, което можем да получим от рибата, никак не е за пренебрегване – протеини, йод, омега-3 мастни киселини и още една дузина витамини и минерали. Всички те са от огромно значение за това не само да изглеждаме добре, но и да се чувстваме така и то без значение на годините ни.
Да, самата риба няма магически свойства, или поне ние не сме запознати да има. Но съдържащите се в нея хранителни вещества могат значително да редуцират риска от инфаркт и инсулт.
Десетки проучвания ни гарантират това, така че смело сервирайте рибни деликатеси на вас и вашето семейство и ги хапвайте с апетит. В резултат на това ще понижите сърдечния риск с цели 15%. Страхотно, нали?
Ако бременната жена хапва редовно риба, тя може да бъде спокойна за растежа и развитието на мозъка и очите на нероденото си бебе. За всичко това допринася завидното количество омега-3 мастни киселини, които се крият в тази вкусна храна.
И все пак, преди да се ентусиазирате от това, проучете в кои видове риба има по-малко живак. Ние можем да ви помогнем в избора, като ви препоръчаме сьомга, сардини и пъстърва. И в никакъв случай, не хапвайте сурова риба. Дори рискът да е незначителен, не си заслужава.
Остаряването не подминава и дейността на мозъка и количеството на сивото вещество. Понякога спадът е малък, а в други случаи затруднява сериозно начина ви на живот.
Доказано е, че любителите на рибните деликатеси имат повече шанс да запазят отличната си памет с напредването на годишнините си. Ако искате да сте сред тях, по-често заменяйте червеното месо с рибно.
Депресията често се подценява на фона на сериозните заболявания, но вредите от нея никак не са за подценяване. Липсата на енергия и загубата на интерес към живота водят със себе си и редица здравни рискове.
Тук най-лесното решение е да хапвате по-често риба. Омега-3 мастните киселини в тях ще ви помогнат в много отношения.
Както споменахме още в самото начало, рибата може да ни предложи освен страхотен и богат вкус, така и достатъчно витамин D. А той от своя страна е много важен за нашата имунна система и устойчивостта ни към вирусите.
И тъй като през студените месеци ни става все по-трудно да си го набавяме, а понякога и невъзможно, не е лоша идея да се специализираме в приготвянето на здравословни ястия с риба.
А за да се възползвате максимално от това голямо предимство на рибата, се насочете директно към сьомгата и херингата.
Автоимунните заболявания са бич за младото поколение. Те могат да ни атакуват на всички възрасти, но при децата рискът от диабет тип 1 не е никак малък. И в повечето случаи се стига до тези сериозни състояния заради недостиг на омега-3 мастни киселини.
При децата редовната консумация на рибни ястия може да намали риска от астма. Въпреки че няма ясни доказателства за това и при възрастните, при всички положения няма да ни навреди.
Зрението е едно от нещата, които започват да страдат с възрастта. Добрата рибна диета обаче може да го поддържа в добро състояние. За да забавите този спад, хапвайте редовно рибни ястия.
Ако имате проблеми със съня, включете сьомгата три пъти в седмичното си меню и ще забравите за тях. Витамин D, който се съдържа в нея, е причината за този ефект.
Освен всичко по-горе посочено, трябва да отбележим, че рибата се приготвя лесно и бързо. Не се изискват кой знае какви умения, за да я изпечете, да си направите супа от нея или някой деликатес като сьомга с бутер тесто и ориз.
Винаги купувайте риба от магазини, на които имате доверие. А ако е възможно да избирате, вземете диво уловена, а не отглеждана във ферми. Обикновено тя има повече омега-3 мастни киселини.
Можете да я приготвите на пара, във фурната или на скарата, в тигана или пък на барбекюто. Ако нямате много време, просто я увийте в алуминиево фолио с малко подправки и зеленчуци и я сложете във фурната за половин час.
Във всяка страна има различни традиции в приготвянето й и това не е изненадващо. Рибата е предпочитана храна по целия свят и е специалитет в най-изисканите ресторанти.
Ако искате да я запазите свежа, преди да я сготвите, можете да я увиете в домакинско фолио и да я покриете с кубчета лед. Може и да я замразите във фризера за 6 месеца. Мазните риби е добре да се съхраняват за не повече от 3 месеца.
Сами виждате колко много предимства има консумацията на риба. Изберете я за своите гости, за семейната вечеря, за хапване в офиса. Не е нужно да се храните нездравословно, защото нямате много време за кулинарни подвизи. Поне два пъти седмично е добре тя да присъства на трапезата ви.