Ако сте наблюдавали как спи кучето ви, вероятно сте се и чудили дали животните сънуват. Това е сложен въпрос. Все още не знаем точно защо хората сънуват или защо сънищата са важни.
Изучаването на сънищата на животните е още по-трудно; кучетата не могат да ни кажат какво ги кара да вият или да тичат по време на сън. В зависимост от това как ги дефинираме, сънищата на животните могат да имат интригуващи последствия.
“Мисля, че сънуването ни дава възможност да разширим някои когнитивни способности на животните; това включва неща като емоции, памет и дори въображение”, казва Дейвид М. Пенья-Гузман, който изучава философията на науките в Държавния университет в Сан Франциско, автор на книгата “Когато животните сънуват: Скритият свят на животинското съзнание”.
Знаем, че приматите имат емоции, но погледнете паяците, които според скорошно проучване може да преживяват REM-подобен сън и дори визуални сънища. Мисълта за сънища на паяци звучи абсурдно, но може да е вярна. нека видим как стои въпроса с другите животни:
Домашните котки са сред първите животни, подложени на изследвания на сънищата. Мишел Жуве, пионер в изследванията на съня, открива доказателства за сънищата на котките още през 60-те години на миналия век, когато наблюдава поведението на котките по време на сън. По време на REM съня, човешките мускули не се движат много, въпреки интензивната ментална активност, която задвижва нашите сънища. Това състояние на атония гарантира, че тялото не действа според нашите сънища, без значение колко реални изглеждат.
Жуве разбра, че при котките структура в мозъчния ствол, наречена понс, изглежда регулира REM съня и предизвиква частична парализа. Обаче, когато премахва части от понса на котката, Жуве предизвика драматична промяна в поведението им. С мозъците си дълбоко в REM сън, котките започват да се движат, сякаш са будни – ловуват, скочат, грижат се за себе си и агресивно се защитават срещу невидими заплахи. Жуве нарича този период парадоксален сън, когато тялото е неподвижно, но умът остава напълно активен. Това дава възможност да се види какво се случва в спящите мозъци на котките.
„Котките са имали поведение, което може да се тълкува като картографиране върху преживяване в будно състояние“, казва Пеня-Гусман.
След като плъховете преминат през лабиринт през деня, те могат да преминат отново по същия курс, докато спят. Изследванията показват, че плъховете тренират да бягат през лабиринти по време на будните си часове и след това си припомнят тези спомени, докато спят. Това предполага, че те наистина може да тренират навигация в тези лабиринти докато спят.
Обобщавайки, научните изследвания показват, че много животни – бозайници и птици – преживяват REM сън, така че те може да сънуват точно като хората. Въпреки че не можем да наблюдаваме директно сънищата на другите същества, има убедителни доказателства, че много други бозайници и птици наистина сънуват.