Въпреки че заради стипчивия си вкус в прясно състояние дюлята почти не се консумира, от този слънчев есенен плод се приготвят вкусни сладка и желета, дори се задушава с различни видове месо.
Ароматните плодове на дюлята са нискокалорични и богати на фибри. Добре узрели, те съдържат 25% от дозата витамин С, препоръчана за един ден. Притежават и антиоксидантни и антивирусни свойства.
Консумацията на дюли снижава лошия холестерол, поддържа нормалното кръвно налягане, помага при проблеми с очите, против пресипнал глас и др.
Това обаче не изчерпва предимствата на дюлята като растение с лечебни свойства. Не само плодовете, но и листата – в прясно или изсушено състояние, могат да облекчат много болезнени състояния.
Голямото количество на витамини и минерали в листата на дюлята ги правят чудесна възможност за хората, желаещи да се възползват от лечебната им стойност. Те са богати на:
Многото полезни вещества са причина от дюлевите листа да служат за приготвянето на различни отвари и настойки, използвани от народната медицина за:
Листата на растението помагат и при проблеми на черния дроб, болки в гърлото, кашлица и др.
Особено полезни са листата за жените, тъй като оказват благоприятно действие върху хормоналния баланс и външния вид. Облекчават тежките менструални периоди и съпровождащата ги болка.
За мъжете чай от листата на дюля е подходящ при възпаление на урогениталната област, както и за поддържане на общия тонус.
Независимо дали са пресни, или изсушени, листата от дюля служат за приготвянето на различни лекове на водна или алкохолна основа.
Рецептата за тинктура включва 1/2 чаша листа и 200мл водка/ракия. Двете съставки трябва да се смесят в стъклен съд, който да се прибере на тъмно място 10 дни, като периодично се разклаща. След като се прецеди, започва да се приема 2 пъти на ден. Дозата е 20 капки, които трябва да се разредят в 50мл вода. Лечението е добре да продължи не повече от 10 дни.
Противопоказания има за хора с алергия към алкохол и с чернодробни проблеми.
Водна запарка от листа на дюля може да помогне при доста широк спектър от здравословни проблеми. Прилагането става вътрешно или външно за ускоряване на заздравителния процес при рани и изгаряния.
Запарката се прави от 5г листа и чаша вода. Листата се поставят в горещата вода, слага се капак на съда и се оставя да ври на водна баня 15 мин. След отстраняването на запарката от огъня, се оставя да постои с капака още 45 мин. Прецедете утайката и долейте с чиста вода да получи обем до пълна чаша.
Приемайте от така приготвеното лекарство по 2с.л. преди всяко хранене. Лекарството е годно само 3 дни, така че след това трябва да си приготвите нова запарка.
Чаят няма да има висока концентрация, но ще има полезно действие върху организма освен за посочените проблеми, и за облекчаване на болка при чревни патологии.
За приготвянето на напитката ви трябват шепа листа, които да залеете с около 500мл вода в чайник. Изчакайте около 5 мин. и може да пиете веднага след охлаждане. По желание може да запарите листата за още десетина минути.
Може да прибавите и малко мед, но не и захар, за да запазите ефекта.
За облекчаване на състоянието при астматичен пристъп запарката от дюля също може да помогне. Залейте 1ч.л. листа с чаша гореща вода и запарете на водна баня за 15 мин. Охладете запарката, прецедете я и долейте с преварена вода до обем 1 чаша. Приемат се по 50мл половин час преди всяко хранене.
Хиперхидрозата представлява прекомерно изпотяване и настойка от дюлеви листа, използвана за избърсване на кожата, може да намали прекаленото отделяне на пот.
Настойката се прави от 1с.л. листа и 250мл вода. Варенето на листата продължава около 10 мин., оставят се да стоят 1ч. в съда, след което настойката се използва.
Чай от дюлеви листа се препоръчва от народната медицина за лечение на диабет тип 2 и хипертония. Нужни са млади листа, най-добре да се използва млада клонка.
За чая ви трябват 2с.л. листа, които да залеете с 250мл вода. Варете ги 15 мин., но не на силен огън. След като охладите и филтрирате чая, пийте по 1с.л. от него 3 пъти дневно.
Чаят помага при бъбречни проблеми, но трябва да се направи от изсушени дюлеви листа, към които да прибавите семена, също изсушени. По една лъжица от двете съставки се кипват в 250мл вода. Оставят се в нея за 5-6 мин. и течността се прецежда. През целия ден се пие по 1с.л.
За да снемете умората от краката си и да намалите отоците, ще ви помогне вана с отвара от листа на дюля. Вземете 1с.л. листа, залейте ги с чаша вряла вода и ги сложете да врат около 10 мин. Оставете отварата да престои 1ч. и след това можете да я използвате за лечебни вани.
Отвара от сухи листа на дюля помага против пърхот и придава естествен оттенък на посивели коси. За хората с по-тъмна коса лечебно-козметичната отвара се приготвя от 100г сухи листа, залети с 1л вряща вода. След като престои 1ч., може да изплаквате косата няколко пъти седмично.
Много жени си служат с дюлята и като средство за различни козметични процедури като изсветляване на лунички, борба с мазна кожа и акне и др.
Има и някои противопоказания при използването на дюлеви листа като например при плеврит, хроничен запек или индивидуална непоносимост. Но ползите от прекрасния есенен плод, събрал последните слънчеви лъчи преди настъпването на зимата, са много повече.
ВНИМАНИЕ! Писменото и визуалното съдържание в нашите статии е съставено от различни източници и представлява предложение и информационен текст. Това не е окончателна диагноза и лечение. Моля, консултирайте се с Вашия лекар в случай на здравословен проблем.