Хората се делят на такива, които обичат да оставят нещата да се развиват по само себе си и такива, които вземат контрола в свои ръце. Следващата история е за индийците и англичаните, като и двете страни си мислят, че са взели нещата в свои ръце.
Историята се развива в Делхи, столицата на Индия, когато този регион е бил британска колония.
Британците превземат Индия, но се натъкват на неочакван проблем.
По това време Индия е населена със змии, най-вече кобри. Местното население е свикнало да живее с влечугите, които пълзят навсякъде, дори и по улиците на тогавашен Делхи. За разлика от местните, британските войници не знаят как да се предпазят от опасните кобри. Британската армия започва да търпи загуби и започват да търсят варианти.
Каквото и да правят британците, те не могат да се отърват от тези змии и тогава британското правителство измисля идея, която според тях е гениална.
Планът е следният,
вместо да занимават армията с кобрите, решават да оставят нещата в ръцете на местните, като предложат парична награда за всяка убита змия. Така, едно че ще им излезе по-евтино, а и ще предпазят войниците си от опасните индийски кобри.
В началото планът работи отлично. Хората гонят и убиват змиите по улиците на Делхи, носят ги на английските власти и получават пари в замяна. За отрицателно време, влечугите по улиците оредяват.
Оказва се доста доходоносно за и без това бедният индийски народ, а и индийците на отстъпват на англичаните по остроумие и находчивост. Скоро след това се пръкват фермите за кобри, хората започват да отглеждат популации от кобри, които в последствие продават на британците.
Макар да плащат много пари, популацията на змиите по улиците на града се увеличава стремглаво отново. Англичаните се усещат, че вече плащането за убита змия не е решение на проблема и спират да го правят. След като собствениците на фермите за кобри разбират, че не могат да печелят от змиите, а са само разход ги пускат по улиците на Делхи.
Накратко, популацията на змиите кобра по улиците на Индия не само е намаляла, но се е увеличила още повече.
Ето това се нарича – Ефектът на кобрата, ситуация при която, вместо решението на проблема да го разреши, води до задълбочаването и заплитането му.