Надали съвременният човек си дава сметка колко много изтощава очите си всекидневно не само четейки, но и с постоянно взиране в различни екрани. Зрението е едно от най-важните ни сетива и затова трябва да се грижим за него.
Един от начините е да се възползваме от лечебните свойства на някои билки за вътрешно или външно приложение в зависимост от проблема.
Дори самото наименование на билката е показателно за това колко ефективно е използването й за различни заболявания на зрителните органи.
Сред тях са възпаление на клепачите, ечемик на миглите и конюнктивити, за лечението на които помага външното приложение на билката.
Лечебният ефект са дължи на съдържащите се в нея галотанини. Много капки за очи включват в съдържанието си екстракт от очанка.
Белият трън, известен още като магарешки бодил, има много здравословни ползи, като основната е детоксикация на черния дроб.
Понеже замъгленото зрение често може да се дължи и на чернодробна недостатъчност, добре е да се потърси помощта на белия трън. Маслото от билката съдържа силимарин, който представлява комбинация от мощни природни антиоксиданти, заздравяващи черния дроб, а оттам – и очите.
За гинко билоба е известно, че от векове служи за лечение и на неврологични и очни проблеми.
Растението разширява кръвоносните съдове и по този начин увеличава притока на кръв към мозъка и очите.
Много проучвания доказват ефективното лечение с гинко билоба на глаукома и макулна дегенерация.
Семената от копър действат благоприятно върху функциите на бинокуларната система, която определя синхронната работа на очите. При бинокулярна дисфункция се получава двойно или замъглено виждане, главоболие и зрителна умора.
Високото съдържание на витамин А и бета-каротин в копъра е от голямо значение за поддържане на острото зрение.
Витамин В2 намалява зрителната умора, а витамин С укрепва кръвоносните капиляри и предотвратява риска от разкъсване на ретината.
В състава на зеления чай се откриват антиоксиданти, танини и кофеин. Те имат свойството да свиват кръвоносните съдове. Ако очите ви са подпухнали и с тъмни кръгове, пакетчета зелен чай върху тях ще помогнат за дрениране на натрупаните течности.
Невенът впечатлява не само с красивите си жълто-оранжеви цветове, но и с многобройните си здравословни ползи.
Служи за намаляване на възпаленията, защитава устната кухина, подпомага заздравяването на рани и др. Сред удивителните му лечебни свойства е и способността да подобрява зрението, благодарение на антиоксидантите и бета-каротена в състава си.
Тази почти универсална билка помага и при възпалителни заболявания на очите. Педиатрите препоръчват избърсване на очите на новородените против залепване на миглите и конюнктивит.
Отварата от лайка при възрастни премахва сухотата в очите, която често се причинява от контактните лещи и дълъг престой пред компютъра.
Освен това капки от лайка могат да подобрят състоянието на лигавицата при катарални заболявания и по време на сезонните алергии.
Природата предлага още много растения, които можем да използваме с успех за здравето на очите си като моркови, боровинки, куркума, анасон, кориандър, бъз, метличина, хамамелис и др. Важна е обаче и профилактиката, за да запазим здравия си поглед към света около нас.
ВНИМАНИЕ! Писменото и визуалното съдържание в нашите статии е съставено от различни източници и представлява предложение и информационен текст. Това не е окончателна диагноза и лечение. Моля, консултирайте се с Вашия лекар в случай на здравословен проблем.