Едно от най-страшните и смъртоносни земетресения, регистрирани някога, се случва на 23 януари 1556 г. в северната част на Китай. 830 000 души загубват живота си. Земетресението е с магнитуд 8 по Рихтер, с епицентър най-близо до Хуасян в Шанси.
Макар земетресението да продължава едва няколко секунди, то изравнява планини, променя пътя на реки, причинява невиждани наводнения и запалва опустошителни пожари, продължаващи дни наред.
И тъй като по това време инфраструктурата е изключително слаба и неподготвена за такова бедствие, последствията са жестоки. Над 100 държави са засегнати от земетресението. Това бедствие подчертава необходимостта от стабилна и устойчива инфраструктура, която да издържи на последствията от природните катаклизми.
Когато мощни земени трусове разтрисат столицата на Хаити на 12 януари 2010 г., 316 000 души загубват живота си, а над 300 000 са ранени. Земетресението с магнитуд 7 по Рихтер разселва над 5 милиона хаитяни и е смятано за едно от най-тежките природни бедствия в историята.
През 2010 г. над 70% от населението на Хаити живее под прага на бедността. Многоетажните сгради в Порт о Пренс са построени, без да отговарят на изискванията за безопасност. Под масовите разрушения остават телата на хиляди загинали.
Страховитото бедствие показва, че само една силна инфраструктура може да устои на капризите на природата. В тези райони все още има разрушения от труса, въпреки огромните помощи, предоставени на Хаити.
Голяма част от щетите биха могли да бъдат избегнати, което показва, че природните бедствия са и социални. Сградите трябва да отговарят на изискванията за безопасност и да гарантират оптимална сигурност на своите обитатели.
Страховито земетресение с магнитуд 7,5 по Рихтер разрушава две трети от Антиохия. Съобщава се за 260 000 жертви и хиляди ранени. Трусът става причина за невиждано цунами, което нанася огромни щети и на инфраструктурата на Ливан. Последиците са огромни и се разпростират надлъж и нашир, засягайки почти всички в региона.
В края на май, 525 г. земетресение с магнитуд 7 по Рихтер става причина за изравняването на град Антиохия. Знае се за 250 000 жертви и вторични трусове, продължили 18 месеца.
В резултат на труса са предизвикани страховити пожари, усилени допълнително от ветровете. Те допринасят за големия брой на загиналите. Околните градове също са опустошени, а повечето сгради в тях – сринати със земята.
В ранните часове на 28 юли 1976 г. земетресение с магнитуд 7,8 по Рихтер разрушава въгледобивния град Таншан. Съобщено е за 242 769, но има и твърдения, че броят им е значително по-голям. Според някои източници, повече от половината население е загубило живота си под руините.
Градът е построен без спазване на никакъв портокал за безопасност, поради което над 85% от сградите в него се изравняват със земята. Причинени са аварии на електрическата система, водоснабдяването, телефонната и телеграфна систена и радиокомуникациите. Почти всички видове инфраструктура в града са унищожени, а икономиката е срината. Въпреки това обаче, Таншан възкръсва от пепелта през 1976 г., когато е построен отново.
Третото най-смъртоносно земетресение в историята удря северната сирийска провинция на 11 октомври 1138 г. 230 000 души загубват живота си. Ден преди това по-слаб трус става причина много хора да напуснат домовете си и да избягат в съседните градове. Никой обаче не предполага какво ще последва.
Земетресението причинява щети не само в Северна Сирия, но и в Турция и много други райони. Разрушенията са огромни, въпреки че силата на труса е неизвестна.
На 26 декември 2004 г. смъртоносен трус с магнитуд 9,1 по Рихтер разтърсва Суматра. 227 000 души загиват, 50 000 така и не са открити, 1,7 милиона напускат домовете си.
Невиждано цунами причинява огромни разрушения и отнема живота на хиляди хора опустошавайки крайбрежните зони чак до Източна Африка. Вълните достигат до 9 метра височина, когато удрят бреговата линия.
На 22 декември 856 г. североизточната провинция Семнан в Иран в района на Дамган е разтърсена от мощен трус с магнитуд 7,9 по Рихтер. В историята на Иран това е земетресението, взело най-много жертви. 200 000 души загиват.
Дамган е унищожен, но щетите от земетресението се простират далеч отвъд него. Съседните райони също бедстват, а една трета от град Бустам е в руини.
На 16 декември 1920 г. окръг Хайюан, провинция Нинся, е регистрирано земетресение, което отнема живота на повече от 200 000 души. 3 години след това са отчетени вторични трусове.
Почти половината жители на окръг Хайюан загиват. Земетресението предизвиква 675 големи свлачища, които разрушават стотици сгради. Екстремният зимен студ допълнително увеличава броя на жертвите. Реките променят пътя си, стотици пещерни жилища са сринати. Над 70% от инфраструктурата в 14 окръга е унищожена.
Земетресението в Канто е считано за най-смъртоносното в историята на Япония. В резултат на страховитите разрушения загиват 142 000 души. Трусът с магнитуд 7,9 по Рихтер предизвиква множество пожари, които унищожават над 380 къщи.
Свидетели разказват, че земетресението е продължило между 4 и 10 минути и е предизвикало паника и страх сред оцелелите. За нещастие, то разтриса земята точно в обедните часове, когато много от жертвите са приготвяли своя обяд и за възникналите пожари са допринесели хилядите огньове в кухнята.
Причинени са големи разрушения в различни райони. Тайфуните край полусотров Ното и в Токийския залив пораждат ветрове, разпалващи пламъците. В резултат на земетресението опустошително цунами разрушава крайбрежните райони, а свлачищата водят до още повече жертви. Огнена буря поглъща целия район и оставя след себе си невиждана разруха.
Едва ли има някой, който може да предотврати възникването на земетресения, но от човечеството зависи дали може да смекчи последиците от тях.