Това е един от най-покъртителните религиозни ритуали в Тибет. Състои се в дисекция на починалия и разпръскване на останките му върху планински връх, за да бъдат отнесени от птици.
Повечето тибетци зачитат будустките традиции, според които човешкото тяло е просто съд, който трябва да бъде изхвърлен. Тази практика е забранена, но все още се извършва с разрешението на семейството.
Традицията на индусите да пробиват езика си, за да мълчат по време на медитация, днес е придобила екстремни размери. В чест на религиозния празник Тайпусам те демонстрират своята преданост като пробиват различни части на телата си.
Тамилските индуси отбелязват рождения ден на лорд Муруган и неговото убийство с копие от злобния дух Суорападман. Прободените поклоници носят копия с дължина до два метра, които минават през двете им бузи. По този начин показват своята преданост и се надяват желанията им да бъдат изпълнени.
Опасните пиърсинги се правят с всевъзможни куки, копия и шишове и за останалия свят изглеждат меко казано покъртително. Някои индуси дори прикрепват големи куки към гърба си, за да теглят колесниците си по хълма.
Църквата „Носо Сеньор до Бонфим”в Салвадор, щат Бахия, Бразилия, изглежда като всички други църкви отвън. Ако влезете вътре обаче, ще останете зашеметени от восъчните и пластмасови ръце, крака, черен дроб, сърце, бели дробове, очи и какви ли не още вътрешни органи, които висят от таваните и стените.
По време на религиозната церемония и шествието Festa do Bonfim вярващите се обличат в традиционни дрехи и след литургията в Базиликата на Непорочното зачатие, изминават осем километра до „Носо Сеньор до Бонфим”.
Вярващите окачват восъчни или пластмасови изображения на различни части на тялото, както и снимки на любимите си хора и се молят за божествена намеса или благодарност за излекуването на определено заболяване. Смята се, че църквата има лечебни сили и може да изцели всякакви болести.
Въпреки че за нас може да изглежда странно, този ритуал се практикува в много части на света. Свещениците извършват специална церемония, с която благославят превозните средства. Те се молят, пеят, пръскат със светена вода, разпръскват ароматен дим, рисуват символи върху автомобилите и ги украсяват с цветя. След церемонията вярващите празнуват с шампанско и фойерверки.
Всяка седмица в Копакабана, близо до езерото Титикака, Боливия, собствениците на автомобили, таксита и автобуси, ги украсяват с гирлянди и венци за безопасност и късмет.
В Тайланд будистки свещеници благославят новите коли, мотоциклети и дори самолети.
В САЩ всяка година се провеждат големи събирания, по време на които се благославят автомобили и мотоциклети за безаварийно шофиране.
Повече от 700 години в храма Гришнешвар в западноиндийския щат Махаращра, духовниците убеждават родителите на малки деца да ги пуснат от 15-метровата кула, за да станат по-интелигентни, смели, щастливи и здрави.
Децата на възраст от една до две годинки се пускат внимателно от кулата, а долу ги хващат с разпънат чаршаф. След това децата бързо се предават в ръцете на вярващите родители, които смятат, че така са повлияли на съдбата им.
Въпреки че съвременните индийци са ужасени от този ритуал, той все още се практикува в някои селски части на Индия.
Със странен ритуал учат младежите от бразилското племе Satere-Mawe на мъжество и зрялост. Тийнейджърите носят специални религиозни ръкавици, пълни със стотици отровни мравки в продължение на десет минути.
Отровните мравки причиняват по-болезнено ухапване и от ужилване от оса, което води до неприятни симптоми като засилваща се болка, парализа, треска, халюцинации, треперене, конвулсии и загуба на мускулен контрол. Те могат да продължат дни наред, а след отшумяването се смята, че младежът се е превърнал в мъж.
Племето вярва, че с този ритуал превръща момчетата в смели войни и ги предпазва от болести.
„Made Made Snana”се практикува в някои храмове в Карнатака, Югозападна Индия по време на местните фестивали. Гражданите от горната каста ядат храна върху листа от живовляк, след което заедно с остатъците ги разстилат на пода или улицата извън храма.
Хората от по-ниските слоеве на обществото буквално се търкалят в остатъците и листата, след което измиват телата си в река Кумарадхара, вярвайки че това ще излекува кожните им заболявания.
Някои евреи изпълняват странния ритуал Капарот, при който се „прехвърлят” човешките грехове върху петел или кокошка, които се люлеят над главите на вярващите. След това пилето се дарява на бедните. Смята се, че пилето може да се превърне в свещен съд, в който да се прехвърлят извършените грехове.
Този ритуал предизвика протести от еврейските организации за защита на животните, след като през 2005 г. в навечерието на Йом Кипур десетки пилета в клетки бяха изоставени в дъждовно време.
Според поклонниците на Сциентологията, с помощта на магнитометър може да се разбере дали един човек носи духовен багаж от минал живот или не. Уредът трябва да се използва от опитен сциентолог, който измерва статичното поле, заобикалящо тялото.
Магнитометърът индуцира лек електрически ток и измерва минималните промени в електрическото съпротивление на човек.
Основателят на сектата Рон Хъбард дори успял да установи, че доматите „крещят”, когато са нарязани.
Членовете на сектата все пак настояват, че уредът трябва да се използва само в одитни сесии, организирани от Църквата.
Дигамбар е индийска религия, която проповядва независимост на човешкия дух и равенство между всички форми на живот. Смята се, че един от пророците й Махавира е успял да се освободи от нуждата да спи и да се храни чрез постигане на духовно просветление.
Ето защо монасите от Дигамбар не носят никакви дрехи. Те се разхождат само с кратуна с вода и метла от паднали паунови пера, за да отстраняват от пътя си дребните същества, които им се изпречат.