Надали някоя от днешните жени, докато се гримира пред огледалото, се пита кой всъщност е създал червилото, пудрата и изобщо грима. А това е Макс Фактор, чието име носи известната марка.
Никой не предполага, че бедното момче Максимилиан Факторович ще се превърне след години в човека, уважаван от най-големите холивудски звезди – Макс Фактор.
в Лудж, град в Полша, който тогава е на руска територия, и е едно от 10-те деца в семейството. Бащата трудно ги издържа, затова Максимилиан започва да работи още на 8 г., като помага на местния аптекар. Неговият интерес към козметиката се събужда покрай ежедневното смесване на различни субстанции.
Няколко години още работи и като чирак при зъболекар, перукер, козметолог и натрупва полезни знания.
Напуска дома си на 14 г.,
за да не тежи на семейството си. Работи известно време като помощник-гримьор в Болшой театър. Впечатлителен още тогава, артистичната среда му повлиява много.
След като отбива военната си служба, Максимилиан открива в град Рязан малко магазинче. Започва да си
прави сам кремове, да изработва перуки
и да експериментира с различни аромати за парфюми. Има голям късмет, че в града отсяда трупа артисти от Гранд опера. Младият човек трябва да са погрижи за грима на всички. Те се впечатляват много от услугите и от новаторските му продукти и
препоръчват майстора в царския двор.
Издигането на Максимилиан става много бързо, докато работи за операта и за царското семейство като козметичен експерт.
В смутните времена в началото на XX в., в които се надигат много антисемитски настроения, той започва да усеща, че заради еврейския си произход трябва да понася много ограничения. Затова решава да напусне родината си, ако иска да остане жив и да води нормален живот.
Максимилиан замисля хитър план и го осъществява с помощта на грим. Като подсилва с жълти оттенъци лицето си, той се възползва от приятелско лекарско мнение, че му трябва почивка. Заминава за Карлови Вари, макар и не много лесно, защото с него е жена му и техните три деца.
Оттам продължава пътя си към Америка,
като се превръща завинаги в изгнаник. Първо сменя името си на Макс Фактор и така започва новия си живот. Въпреки че той криел много неизвестни, поне имал професия, която била търсена.
Още същата година Макс участва със свои продукти в Световния панаир, но партньорът му го мами, краде стоката му и той остава без пари. За да прехранва семейството си, отваря бръснарница, която му служи да си създаде различни контакти с хора и да спечели последователи.
Пробивен и упорит,
малка козметична компания. Междувременно получава и много сътресения в личния си живот. Скоро след като ражда четвъртото им дете, жена му умира. Отчаян, че децата му остават без майка, Фактор сключва брак също с полски емигрант – Хума Срадковска. Тя ме ражда син, Луис, но след година се развеждат. Водейки дълга съдебна битка, той печели попечителство на всички свои деца.
През 1908г. Макс Фактор се жени за трети път за Джени Кук, негова съседка. Скоро след това всички заминават за Лос Анджелис, а там той се грижи за вече 8-те си деца. Тук започва неговото
изкачване към върха.
Масовите жени по това време не носят грим, а само актрисите, изпълнителите в операта и леките жени. Никоя дама не се гримирала, тъй като това се считало за упадъчно поведение. Холивуд обаче променя всичко. Гримът, използван в киното, тогава бил тежък и нетраен, а и скъп. За щастие на Фактор, в неговия магазин един ден влиза млада актриса. Тя изпробва продуктите му, а когато се явява на снимки, режисьорът се впечатлява от факта, че под прожекторите гримът не се е разтекъл.
бързо става известен, а творческите постижения на Макс в тази сфера следват едно след друго. Той въвежда правилата, според които гримът трябва да се съобразява с формата на лицето, цвета на кожата и косата. Негов е терминът make up, тъй като той рисува лицата по възможно най-добрия начин.
Всички актьори искат да пробват „гъвкавия” му грим, а продуцентите изключително много харесват перуките му от естествена коса. Така възниква и идеята на Макс Фактор, че всяко едно момиче може да изглежда точно като филмова звезда, стига да използва неговата козметика. Той често казва, че трудно понася, когато жените изглеждат тъжни и некрасиви.
Със своята машина, наречена „Калибратор за красота”, той измерва пропорциите на лицето и после предлага подходящите продукти.
Създава пудра в кутийка, вдъхновен от цветното кино, като тя му отнема 2 г.
Водоустойчивата спирала, червилото,
лакът за нокти и др. днес дължим на Макс Фактор. Той създава и първите изкуствени мигли и известната златна перука на Марлене Дитрих. Но най-популярен става фон дьо тенът, който заради своята лекота се носел от актрисите и в ежедневието и навлиза и сред масовите потребителки.
Макс използва славата на клиентите си, за да рекламират продуктите му. Негов успешен експеримент се оказва платинено-русият цвят на косата на Джин Харлоу, който остава много модерен и до днес.
Той именно съветва Клара Боу по какъв начин да си нанесе червилото, за да се получат легендарните й сърцевидни устни.
В бизнеса на баща си
през 20-те години на миналия век се включват Дейвис и Франк. Първият заема поста генерален мениджър на компанията, докато Франк помага при разработването на нови козметични продукти.
За заслугите си Макс Фактор получава звезда в холивудската Алея на славата,
както и Оскар заради безспорния си принос в кино грима.
За съжаление Макс Фактор почива твърде рано, на 59-годишна възраст. Оставя след себе си изградена козметична империя. Тя е наследена от сина му Франк. Той започва да се нарича Макс Фактор-младши и продължава да създава нови продукти за красота, следвайки бащината традиция, като водоустойчив грим, лак за коса, четчица за вежди и др., а сред неговите клиентки са такива като Мерилин Монро, Грета Гарбо, София Лорен и др.
Историята на Макс Фактор звучи като приказка. Бедното еврейско момче стига върха на славата и нещо повече – всяка жена по света е чувала неговото име, превърнало се днес в марка.