За щастие кошмарите са по-скоро изключение, отколкото правило. Едва 6% от хората сънуват редовно лоши сънища. Те възникват основно в REM съня и понякога изглеждат изненадващо реалистични. Вероятно ви се е случвало да се събудите, облети в пот и да се радвате, че всичко е само сън?
След силно травмиращо преживяване е нормално за известен период да сънувате кошмари. Това е вашият начин да се справите с него. Повечето кошмари обаче не са свързани с психични разстройства. Чрез тях мозъкът обработва ежедневните страхове. Той превръща абстрактния страх в история, съхранява го като спомен и го изключва.
Чувствата ви на безпомощност, отчаяние, вина и гняв често се превръщат в кошмари. Лошите сънища ви помагат да ги преодолеете и да се освободите от тях.
Да, сънищата са много лични, но в кошмарите ни често се повтарят едни и същи теми. Изглежда, че най-често сънуваме насекоми, паразити, провали, преследване, инциденти, конфликти, насилие, здравословни проблеми. И това е така, защото кошмарите се основават на универсалните страхове, които повечето хора имат.
Често смятаме, че кошмарите ни си имат обяснение и се опитваме да ги тълкуваме. Но няма да постигнем много, дори и да се опитваме да го правим. Все още не е доказано, че сънищата при всички хора имат универсално значение. Те може и да имат някакъв смисъл, но той варира при различните хора.
Мъжете и жените са различни дори в кошмарите си. Бедствията будят усещане за безпомощност – чувство, което един мъж трудно преодолява. Затова и при проблеми в ежедневието, мъжете често сънуват природни стихии. Войната и тероризмът също навестяват по-често сънищата им, отколкото тези на дамите.
Жените пък от своя страна са по-емоционални и зависими от личните си взаимоотношения. Те сънуват по-често неприятни ситуации, конфликти с партньори, приятели, роднини и колеги.
Ако страдате от недоспиване, а през деня се чувствате уморени и напрегнати, не е изключено да сънувате кошмари. Вече споменахме, че лошите сънища рядко означават здравословни проблеми, но в някои случаи могат да бъдат индикация за проблеми със съня.
Когато не спите качествено и достатъчно, е нормално да се чувствате неприятно дори в съня. Случаите могат да зачестят при консумиране на тежка, мазна храна непосредствено преди сън. Кофеиновите напитки и алкохолът също допринасят за лошите сънища.
Мозъкът ни реагира на страха по един и същи начин, независимо дали спим или не. Поради тази причина лошите сънища са така реалистични и е възможно дори да се събудим със сърцебиене.
Когато сме имали лоши сънища, мозъкът ни реагира по-слабо на страховитите образи в ежедневието. Изглежда, че кошмарите ни подготвят за страшни събития и ние ги преодоляваме по-лесно.
Изследванията показват, че хората, които не са сънували кошмари, са по-стресирани и напрегнати в една и съща ситуация спрямо тези, които са имали лоши сънища преди това.
Когато се намирате в така наречения REM сън, мускулите ви са парализирани, с изключение на очните ябълки и мускулите, които използвате за дишане.
Ако се стреснете и започнете да крещите, вашият сън вече е приключил. Това е една от причините да помните толкова добре кошмарите си.
Ежедневието на жените изглежда е по-напрегнато и изпълнено със съмнения, страх и паника, защото те сънуват по-често лоши сънища. Дамите също така са склонни да мислят твърде много, преди да заспят, което се отразява на качеството на съня им.
Когато се събудите заради лош сън, можете да насочите мислите си в желаната посока и да сънувате нещо далеч по-приятно. Това се нарича осъзнато сънуване. Можете да използвате тази техника, ако сънувате често кошмари или сте преживели травма.
Благодарение на осъзнатото сънуване, можете да се справите с различни психологически проблеми. Мислете само за приятни неща, преди да заспите и вероятността да имате хубави сънища е по-голяма.
Кошмарите са изключително неприятни, но те могат да бъдат и разрушителни, ако се повтарят твърде често. Редовното сънуване на ужасяващи сцени със сигурност ще повлияе негативно на качеството ви на живот. Ето защо е важно да не ги подценявате и да направите нещо по въпроса.
Можете да записвате лошите сънища и да потърсите общото помежду им. Ако сънувате едно и също нещо, това определено е знак да се замислите за удовлетворението си и от живота. Никога не е късно да започнете положителна промяна.
Говорете с близките си за вашите кошмари. Това е добър начин да се справите с тях. Вероятно и те ще ви споделят за техните и ще откриете, че не сте сами. Споделянето е най-добрата терапия, която влияе положително и на двете страни.
Има медикаменти, които влияят на нашия мозък. Това включва лекарства за понижаване на кръвното налягане и антидепресантите. Ако откриете такава връзка, поговорете с вашия лекар и намерете алтернатива.
Лошите сънища не са чак толкова вредни, ако не ви тормозят всяка нощ. Те са начин да се научим как да оцелеем в случай на бедствие. В този смисъл, кошмарите се явяват виж упражнение и подобряват нашите реакции в ежедневието.
В заключение може да кажем, че почти всеки човек има кошмари от време на време и това не е притеснително. Понякога те са резултат от стреса в работата, от разочарованията във връзката, от нездравословния начин на живот и липсата на добри навици за сън.
Важното е да не се вторачваме в тях, да спим достатъчно и да си осигурим повече положителни емоции в ежедневието.