През месец октомври есента е вече към края си и трябва да подготвим градината си за предстоящите студени месеци. Това включва грижи за тревнитге площи, за зеленчуковата и цветната градина, както и за овощните дръвчета .
От нашите грижи през този все още топъл период зависи при какви условия ще се развиват растенията след края на зимата.
Съберете от цветната си градина последните семенца от астрите, туртата и другите едногодишни цветя. Съхранявайте ги в хартиени пликчета до пролетта.
Време е да засадите в освободените лехи луковичните растения, които ще цъфтят през пролетта: лалета, нарциси, кокичета, зюмбюли и др.
В топъл слънчев ден засадете теменужките. Може да ги съчетаете с декоративно зеле, ерика и др.
През този последен есенен месец цъфтят градинските циклами, шафрановият минзухар, обагрен в лилаво, и жълтият есен минзухар.
Ако сте засадили още през август кореноплодни растения като моркови, бяла ряпа и червено цвекло, те ще продължават да растат, така че можете да ги извадите и по-късно.
От засетите моркови, спанак и манголд реколта ще имате през пролетта. Засадете разсада от салата в лехите и при опасност от ранни слани ги покривайте през нощта.
Съберете растителните остатъци и прекопайте градината, а след това внесете бавно действащи торове на калиева и фосфатна основа.
Ако искате да имате зелки в началото на месец май, може да засеете семена в добре обработена и наторена леха. Ще имате готов разсад след около 35 дни. Засадете го на място с южно изложение около 20 октомври в по-студените райони и в началото на ноември в по-топлите. Студоустойчивите сортове зеле понасят ниски температури дори до -15°.
Октомври е времето, когато се прибират малините и ягодите, които са ремонтантни сортове и плододават и през есента.
До средата на месеца трябва да засадите и ягодите, за да се прихванат по-добре. Препоръчва се да използвате пикиран разсад, за да засадите растенията заедно с почвата около корените.
Погрижете се и за касиса и френското грозде, като прекопаете около храстите и леко ги загърлите.
Розите все още цъфтят през октомври. Когато свърши месецът, окопайте около тях и леко ги загърлете. Ако има счупени или наранени леторасти, ги отстранете.
Намалете височината на розите от чаено-хибридните сортове. Премахнете прецъфтелите клонки на катерливите и привържете клоните към стойката. Така ще предотвратите отчупванията от тежък сняг през зимата.
Цъфтящи храсти и дървета
Всички дървета и цъфтящи храсти се нуждаят също от грижи, за да преодолеят успешно зимния период и да се развият добре през пролетта.
Постарайте се в края на месеца, преди да е паднал първият сняг, да овържете короните на туята, кипариса и др., за да не се счупят от снега.
Ако има скоро засадени дървета, е нужно да ги укрепите, а по-деликатните като албиция и магнолия да завиете с дишащи материали.
През октомври е добре също да подхраните с бавно разграждащи се торове, които са богати на разнообразни хранителни вещества. Така ще повишите имунитета и устойчивостта на растенията на студ и болести. Не прекалявайте с торенето, за да не навредите на почвата и растенията.
Приберете плодовете от овощните си дръвчета от зимните сортове круша, дюля и ябълка до средата на октомври, а в края на месеца – и от райската ябълка. Можете да оставите на дървото мушмулите, докато угният.
След като свърши листопадът, обработете почвата на 20-25см и внесете подходящи торове.
Продължавайте да следите за различни инсекти и заболявания по растенията. Преди да настъпят студовете, е добре да варосате плододайните дръвчета с варна каша 20-25%. Когато свърши листопадът, може да ги третирате с 2-процентов бордолезов разтвор за предпазване на листата от къдрене и сачмянка.
Засадете млади дървета и храсти, като предварително проверите кореновата им система. Ако е нужно, направете подрязване и съкращаване. Преди засаждане е препоръчително да натопите корените в глинеста каша.
Дупката за засаждане трябва да бъде кръгла и със съобразена спрямо културата дълбочина. Като засадите, след това мулчирайте.
Ако умеете да присаждате, можете да си подготвите резници, най-вече от костилковите плодове. Оставете пръчките дълги 30см, като трябва да ги отрежете от здрави и с добре развити пъпки растения. Съхранявайте присадките или в мазето, или в хладилника.
Вече не отлагайте прибирането на растенията си от балкона. Направете зазимяване на мушкатото и сакъзчетата. Ако имате място в стаята, ги сложете там и продължавайте да поливате, защото още цъфтят. Приберете и всички съдове за цветя от балкона като саксии, кошници и сандъчета.
След първата слана
Когато паднат първите слани, трябва да извадите грудките на далията. Орежете надземните стъбла на около 10см над самата грудка, сложете грудките на проветриво място да изсъхнат и после ги приберете за съхранение.
Ако имате гладиоли и глориози, също трябва да приберете луковиците им, а канната съхранявайте с малко почва около коренището.
През този период косенето на тревни площи става по-рядко. Оставете тревата с височина около 5-6см. Прекалено високата трева ще задържа излишна влага. Отстранете излишната трева около алеите и бордюрите.
Събирайте редовно опадалите листа. Ако се задържат твърде дълго върху тревата, това ще предизвика началото на гнилостни процеси. Може да ги събирате с меко гребло. Ако денят е слънчев, след като окосите, е добре да направите мулчиране на тревния чим с известно количество почвена смеска, за да се запазят коренчетата от студовете.
Желателно е също да подхраните с торове, съдържащи неголямо количество азот.
Намалете поливките, спрете ги постепенно и зазимете автоматичната си поливна система.
Подгответе за зимуване оранжерията
Подготовката на оранжерията за зимуване е важно да се направи, преди да е настъпило по-сериозно застудяване. За тази цел първо трябва да изключите електричеството и да извадите температурните сензори.
След това се заемете с подмяната на най-горния почвен слой. Ако не успеете, поне му направете дезинфекция със специални препарати, меден сулфат и др.
Системата за капково напояване трябва да се изплакне и изсуши, за да не се повреди при замръзване на останалата в нея вода.
Въздухът в самото помещение може да дезинфекцирате със серен дим, а после да проветрите.
Когато се погрижите добре за градината си през есента, растенията ще могат да понесат безпроблемно студовете и през пролетта да се развият бързо.