Сърцето е мускул, който изпомпва кръв, която тече през коронарните артерии. Когато поради различни фактори коронарните артерии се стеснят, притокът на кръв към сърцето намалява. Инфарктът настъпва най-често заради съсирек, блокиращ някоя от артериите. В резултат на прекъснатия кръвопоток в сърцето настъпват увреждания.
Добрата новина е, че можем да намалим риска и до голяма степен да се предпазим от инфаркт. Ако работим върху рисковите фактори дългосрочно, ще успеем да запазим здравето на сърцето си. Превенцията винаги е по-добра от лечението.
Вероятно знаете, че хората, които страдат от затлъстяване, са по-застрашени от сърдечно-съдови заболявания, отколкото останалите. Така че, яжте здравословно, спортувайте редовно, движете се при всяка възможност.
Редовните разходки имат десетки ползи за здравето ви, като една от тях е по-добро сърдечно здраве. 30-минутно раздвижване навън понижава кръвното налягане, балансира нивата на холестерола и намалява риска от инфаркт с 40%.
Вероятно ви е добре известно, че пушенето не е полезно за кръвоносните съдове. Ако спрете цигарите, рискът от инфаркт намалява драстично. Пушенето е също една от водещите причини за други сериозни заболявания, така че ползите ви ще бъдат двойни.
Стресът може да предизвика много заболявания, включително и такива на сърцето. Той влияе на кръвното налягане, сърдечния пулс, щитовидната жлеза и изобщо на всички жизненоважни органи.
Въпреки че съвременният живот е изключително стресиращ и напрегнат, трябва да намерите начини да се разтоварвате. Няма как да избегнете стреса напълно, а и не е нужно, защото в малки дози, дори може да бъде полезен.
Вредите настъпват, когато стресът се превърне в начин на живот и сте изложени на него ежедневно.
Младите хора също могат да бъдат засегнати от инфаркт. Това се дължи на високото кръвно налягане и холестерола. Много от тях обаче дори не знаят, че имат подобни проблеми.
Освен че трябва да обърнете внимание дали имат висок холестерол и кръвно налягане, не забравяйте да съобщите на личния си лекар, ако имате роднини със сърдечни проблеми.
Не само възрастните хора са застрашени от инфаркти и това е нещо, което не бива да забравяме. Подобни погрешни схващания могат да навредят изключително много на младите хора.
Ако страдате от недостиг на въздух, имате болка в гърдите или в горната част на гърба, посетете лекар. Нека ви направи рутинни изследвания, за да установите откъде идва проблемът.
Подобни оплаквания не бива да се игнорират, тъй като могат да бъдат сигнал за нещо сериозно.
Можете да измервате кръвното си налягане и сами у дома. Измервайте го по едно и също време сутрин, следобед и вечер и запишете стойностите. Правете това в продължение на една седмица и ще установите неговите средни стойности.
Ако то е над 135/90, вероятно ще се наложи да приемате медикаменти за регулирането му. Имайте предвид че домашното измерване е малко по-ниско от измерване при специалист. Затова не взимайте хапчета по своя преценка, а само такива, предписани от лекар.
Приемайте всички лекарства за високо кръвно налягане, висока кръвна захар и висок холестерол според предписанието на вашия лекар. Не пропускайте прием и не приемайте аспирин като профилактика. Той може да причини сериозни проблеми и не би помогнал в случай че не сте имали инфаркт. Ако вече сте го преживяли и лекарят ви е назначил лечение с ниска доза, следвайте инструкциите му.
Работете по своя план за превенция, като не пренебрегвате и психичното си здраве. То е в основата на по-дългия и по-щастлив живот. Спете достатъчно, грижете се за семейството си, не отказвайте социална подкрепа, осигурете си повече радостни моменти в ежедневието.
Не забравяйте, че вашият организъм е отборен играч. Всички жизнени функции са свързани, всички органи работят с една цел. Ето защо е важно да полагате грижи както за физическото си здраве, така и за психиката.
Депресиите, неудовлетворяващият живот, мрачните мисли и негативните чувства със сигурност ще допринесат за влошаване на общото ви състояние. Има много техники, които можете да използвате, за да си помогнете и сами. В основата на всички тях е убеждението, че утрешният ден ще бъде по-хубав, по-успешен, по-вълнуващ.
Вероятно този съвет сте го чували по повод най-различни състояния и заболявания? Водата наистина не е магически лек, но дехидратацията със сигурност може да стане причина за сериозни проблеми, включително и инфаркт.
Колко точно вода да пиете, зависи от много фактори. Важното е тя да е в по-голямо количество от останалите течности, които приемате. Винаги е по-добре да посегнете към чашата вода, отколкото към газираните и подсладени напитки. Това ще повлияе положително на теглото, метаболизма, кожата, косата и дори ноктите.
При мъжете, които пият по-малко от две питиета дневно, рискът от инфаркт е с 11% по-нисък от тези, които ежедневно консумират над това количество. При дамите обаче препоръчителното количество е не повече от едно питие дневно.
Злоупотребата с алкохол е свързана с редица лоши здравни резултати, включително и проблеми със сърцето. Той задълбочава рисковите фактори, които има пряко отношение към сърдечния удар.
Дали умерената употреба на алкохол е полезна за здравето е тема, отворена за дебат. Тук специалистите имат различни мнения по въпроса, но пък са единодушни за това какво причинява прекаляването с него.
И така, как да се предпазим от инфаркт и как могат да ни помогнат социалните контакти? Ако имате добър социален живот, ще бъдете по-малко узявими към проблеми със сърцето.
Контактите с приятни хора ни дават чувство на принадлежност, социална подкрепа и увереност. Това увеличава вашата удовлетвореност от живота. И когато се чувствате добре и в мир със себе си, е много по-малко вероятно да отключите рисковите фактори като диабет, високо кръвно налягане и холестерол.
Никога не е късно да промените навиците си. Ако имате желание, можете да го направите във всеки един етап от живота си. С малко постоянство можем наистина да се предпазим ефективно от инфаркт.