Липсата на самочувствие или самоувереност е проблем, който е често срещан предимно при младите хора, но също така се наблюдава при хора, които са интровертни, далеч от социалната среда или имат психологически проблеми. Постоянното им състояние често се изразява в негативно мислене, малоценност, депресия или отхвърляне и неприемането на каквато и да е критика.
Начинът на живот е един от най-важните фактори, влияещи върху липсата на самочувствие. Натискът който оказват определени родители върху децата и недоверието им към тях играят важна роля при развитието на децата и изиграват главна роля за липсата на самоувереност на по-късен етап от живота им.
Липсата на самочувствие, обикновено започва в детството или юношеството и се проявява още повече в бизнеса и брака, ако не се вземат мерки за да бъде преодоляно в ранен стадий, то с напредването на възрастта това става, още и още по-трудно.
Лицето не е наясно със собствените си възможности, поради своята несигурност. Често той се абстрахира от успехите, които заслужава поради своите негативни мисли и недоверие към себе си. Човекът става сляп във времето, като постоянно пренебрегва потенциала, който притежава.
Основната причина за липсата на самочувствие са семейните проблеми и поведението на родителите. Липсата на самочувствие често се наблюдава при деца от семейства, чиито родители са разделени или които постоянно се карат и имат проблеми. Също така фактът, че родителите често подхождат с недоверие към децата си, води до това те да се затворят в себе си и да се омаловажават.
„Не можеш да го направиш! Не е се мъчи напразно! Не разбираш от нищо!“ – използването на този род обръщения към детето, води до затваряне в себе си и последователно се превръща в синдром за малоценност. На първо място, семействата трябва да отглеждат деца, които да чувстват доверие от страна на родителите, подкрепяни и най-важното – наясно със силите си! Те ясно трябва да осъзнават,че каквото си поставят като цел, могат да го постигнат, естествено с подкрепата на най-близките !
Когато семейството има твърде високи очаквания към детето, то често изпада в несигурност и под натиска, се съмнява в своите решения и възможности. Както очакванията на семействата, така и средата иприятелите оказват огромно влияние върху правилното психологическо развитие на детето. Липсата на доверие и насърчение от околната среда, кара децата да отбягват да взимат решения, да отстояват тези решения и дори да поемат отговорност.
Като друг съществен проблем можем да споменем игнорирането на децата, все едно са несъществени и безполезни, е една от причините за ниското им самочувствие. Същата ситуация възниква в резултат от поведението на учители и приятели. Невъзможността за общуване с приятели и игнорирането им от страна на преподавателите, предизвиква липса на самоувереност.
В допълнение към несигурността на човека, трудността при определянето на целите и страхът от неуспех в много случаи също води до липса на самоувереност. В същото време поставянето на нереални или недостижими цели, които са непосилни за някой, който не осъзнава реално възможностите си, предизвиква разочарование у дадения човек и го кара да се затвари в себе си и да се озлобее.
В допълнение към факторите на околната среда, които причиняват липса на самочувствие, песимизмът също е честа причина. Недоволството и неприязънта към нечия работа го кара да се откаже и да пренебрегне собственият си потенциал.