Как да минимизирате разширените пори? Нека първо разгледаме какво ги причинява. Порите играят жизненоважна роля в естествените процеси на нашето тяло. Някои от тях съдържат мастни жлези, които отделят масла, за да предпазят кожата от изсушаване.
Разширените пори могат да бъдат следствие на повишеното производство на себум, използването на комедогенни продукти, загубата на еластичност с възрастта и увреждане от слънцето. Така например, ако в младите си години сте се излагали прекомерно на слънце без защитни продукти, е нормално на един по-късен етап да получите разширени пори. Колагенът и еластинът, поддържащи всяка пора, започват да се разграждат и това води до тяхното разтягане.
Акнето също се свързва с разширените пори, тъй като прекомерното производство на себум води до запушване на отворите на мастните жлези и космените фоликули. Порите изглеждат най-големи там, където мастните жлези са най-активни. Хората с комбинирана кожа обикновено имат разширени пори в областта на t-зоната. Но дори и да сте със суха кожа, може да имате този проблем заради натрупването на мъртви кожни клетки.
Разширените пори се нуждаят от ежедневни грижи, за да станат по-незабележими. Това, което се иска от нас, е да намалим излишното масло, да ексфолираме редовно мъртвите клетки и да стимулираме производството на колаген. Така ще подпомогнем техния добър външен вид, за да изглежда кожата ни здрава и стегната.
На първо място, изберете подходящи продукти, съобразени с типа кожа. Избягвайте мазните кремове, които причиняват черни точки и запушване на порите. Телесното тегло също играе съществена роля в производството на себум. Поддържането на подходящи за ръста ни килограми ще се отрази благоприятно на състоянието на порите.
Как да минимизираме разширените пори у дома? Както казахме, добрата рутинна грижа до голяма степен допринася за минимизиране на разширените пори. Това се отнася и за правилния избор на декоративна козметика. Само доброто почистване и използването на подходящи козметични продукти няма да бъде достатъчно, ако прекаляваме с грима.
Но нека започнем стъпка по стъпка. Ежедневната ви рутина трябва да включва старателно почистване на кожата на лицето сутрин и вечер и всеки път, след като сте използвали грим. Използвайте почистващи продукти за вашия тип кожа, така че тя да е винаги чиста, свежа и гладка.
Пяната за почистване е добър вариант за активните и заети жени, тъй като не изисква време за действие. През 2-3 дни използвайте специални маски за лице за свиване на порите, които действат в дълбочина. Ексфолирайте редовно, за да премахнете остатъците от козметиката и грима, натрупани в порите. Салициловата киселина и алфа-хидрокси киселините са най-добрите съставки за комбинирана и мазна кожа.
Включете някакъв вид ретиноиди в ежедневната си грижа, защото се нуждаете от повече витамин А. Локалните ретиноиди ще стимулират производството на колаген, който ще направи кожата ви по-стегната и здрава.
Микро иглиране: Целта на тази процедура е да стимулира производството на колаген и еластин. Това е възможно чрез микропункции в дермата с помощта на фини игли. В резултат на тях се подобрява общото състояние на кожата, намалява се размерът на порите, избледняват белезите от акне.
Лазерно възстановяване на кожата: Тази процедура включва използването на радиочестотен лазер за обновяване на кожата. Лазерът доставя на кожата висока енергия, която загрява колагена и стимулира обновяването на кожните клетки. Освен свиване на порите, лазерната процедура омекотява фините линии и бръчки и премахва белезите от акне.
Химически пилинг: При тази процедура се премахват мъртвите клетки, изчистват се порите и се освежава тена. Освен в козметичния салон, можете да си направите химически пилинг и у дома с помощта на продукти за домашна употреба. Препоръчва се ограничаване на излагането на слънце и използване на слънцезащитна козметика след процедурата.
След като разгледахме как да намалим разширените пори в домашния условия и в козметични салон, ще се спрем на възможностите за по-добър външен вид с помощта на ежедневния ни макиаж.
Грундът за лице действа като бърза корекция, с която можем да запълним линиите и порите, така че кожата ни да изглежда гладка. Ако имате комбинирана или мазна кожа, използвайте матиращ грунд. Той се бори с прекомерното омазняване и премахва досадното лъщене. Може използвате и фон дьо тен за разширени пори, който не ги запушва.
Избягвайте рафинирани въглехидрати (бял ориз, бял хляб, гевреци, тестени изделия на основата на ориз, захарни изделия); подсладени зърнени закуски (корнфлейкс); овесени ядки; зърнени храни; понички, пуканки, царевичен чипс; някои плодове и зеленчуци като картофи, пъпеши, ананаси и тиква.
Честата консумация на млечни продукти може да влоши състоянието на порите. В тях се съдържат естествени захари, хормонални и други добавки, които увеличават отделянето на инсулинов хормон, допринасящ за запушването на порите.
Те съдържат излишно количество захар и имат висок гликемичен индекс. Това увеличава инсулина в кръвта, което, както казахме, спомага за по-бързото запушване на порите.
Ако имате разширени пори, по-добре избягвайте пържените храни. Тяхното състояние може да се утежни заради нездравословните мазнини в силно обработените храни. Те дават тласък на инсулиновите хормони и влошават състоянието на порите.
Солените храни водят до редица негативни последствия за здравето. Те нанасят вреди и на кожата, като предизвикват запушване на порите и образуване на акне. Опитайте се да ограничите солта постепенно и ще се изненадате от положителните промени във вкусовите си усещания, състоянието на кожата и изобщо във външния вид.
Натуралният шоколад е изключително полезен, но консумиран с мярка. Във всички останали разновидности има захар, мляко, кофеин и други съставки, които увеличават секрецията на мастните жлези.
Скаридите, омарите, раците и др. черупчести мекотели имат високо съдържание на йод. Този минерал може да раздразни кожата и да запуши порите.
За да постигнете видимо подобрение на разширените пори, променете рутинната си грижа, храненето и разкрасителните процедури, така че те да имат най-благоприятно действие върху кожата ви.