Живакът е течен, сребрист метал, който се среща в естествен вид в околната среда. Той има различни употреби в промишлеността, стоматологията и дребномащабния добив на злато.
Но живакът е и много токсичен и може да причини сериозни здравословни проблеми при хората, които се излагат на него.
Докосването на живак не е фатално, но може да проникне през кожата и да достигне до кръвоносната система. Там той може да се разпространи до различни органи и да повреди нервната, имунната и репродуктивната система. Живакът може да причини както хронични, така и остри отравяния.
Хроничното отравяне с живак може да доведе до загуба на паметта, треперене, загуба на зрението, депресия и деменция. Острото отравяне с живак може да предизвика гадене, повръщане, диария, болки в стомаха, бъбречна недостатъчност и дори смърт. Но не е категорично доказано, че докосването до живак може да подлуди човек.
По-проблемната и по-токсична форма на живак, метилживак, биоакумулира в морските организми и може да навлезе в хранителната верига на човека. Метилживакът може да проникне през плацентата и да повреди развитието на мозъка и нервната система на плода. Той може също така да намали интелигентността, да промени поведението и да предизвика церебрална парализа при децата.
Затова е много важно да се избягва контакт с живак и да се спазват строги предпазни мерки при работа с него. Също така е необходимо да се намали изпускането на живак в околната среда от човешките дейности и да се спазват регулации за ограничаване на употребата му. Живакът е постоянна заплаха за околната среда и човешкото здраве и трябва да бъде обект на глобално сътрудничество за намаляване на използването му.
Живакът се използва в много специфични области, поради неговите химични свойства. Важно свойство на живака е неговата електропроводимост. Живакът се използва и във вакуумни помпи, токоизправители и флуоресцентни лампи. Известно е също, че живакът се използва в производството на злато и сребро, също така и в производството на огледала.
Областите в които се използва живак са както следва;
В производството на – термометри, барометри и манометри , помпи и токоизправители, електрически уреди и електрически ключове, хартия, бои, батерии, козметика и лекарства, бижутерска индустрия, стоматология и др.