Много от нас вероятно са чували за предмети, които носят късмет. Вярваме или не, сред тях е и безопасната игла. По-точно тя е считана според народните поверия за средство срещу лоши очи.
Надали голяма част от съвременните хора вярват в това, но за всеки случай някои я носят закопчана от вътрешната част на дрехите си. Може да се поспори, но всеки, който е суеверен, може да го направи.
В същото време обаче никой не оспорва факта, че още с появата си, та чак до днес, безопасната игла има не само практическо приложение, но дори се превръща в моден символ.
Малко хора знаят, че 10 април е обявен за Международен празник на безопасната игла. През 1849г. именно на тази дата изобретателят Уолтър Хънт взема за своето откритие патент.
Но каква е историята?
Разказват, че Хънт имал да връща 15 долара на свой приятел. Той решил да измисли нещо ново, за да направи пари. Започнал да си играе с парче тел, като го навил по средата и му направил в единия край малка закопчалка.
Така се ражда може би един от най-практичните предмети – безопасната игла.
Хънт патентовал откритието си и получил 400 долара за своята идея. Не само си върнал дълга, но и спечелил 385 долара, което за неговото време било доста голяма сума. Макар че всъщност тази идея съвсем не била нова.
В епосите си Омир разказва, че един от ухажорите на Пенелопа й направил подарък игли, украсени със скъпоценни камъни.
Херодот пише за кинжалоподобни дълги игли, с които жените в Атина закопчавали туниките си.
След това се появил първообразът на безопасната игла – фибулата, която служела за закопчаване на наметала, тоги и други дрехи.
После тя се заменила с брошка, но и двете можели да предизвикат неприятни убождания за разлика от безопасната игла на Хънт.
70-те години на миналия век слагат край на скучния живот на безопасната игла. Тогава стилът „пънк рок” я приобщава заедно с други ежедневни предмети за странни цели като например боди пиърсинг и татуиране с мастило. В света на пънка безопасната игла е не толкова практична вещ, колкото обеца, моден аксесоар и изобщо – символ на антиконформизма.
През 2016г. безопасната игла се превръща в знак на солидарност, когато във Великобритания хората я носят с призив за толерантност към имигрантите. По-късно в САЩ протестиращи я забождат на дрехите си, за да изразят подкрепата си към отделни групи.
Може би заради това модните дизайнери включват безопасната игла и като акцент в своите колекции по целия свят.
И въпреки че днес има много по-модерен закопчаващ механизъм като велкрото, безопасната игла не е изхвърлена от ежедневието ни. Дори има много необичайни употреби.
Ако забодем чифт чорапи с безопасна игла, със сигурност ще ги намерим по-лесно. С безопасна игла можем лесно да изчистим дупките на солницата или да раздвижим цип без държач.
Безопасната игла със сигурност няма да ни нарани, докато я търсим в някое чекмедже, в чантата си или в жабката на колата.
До днес изобретението на Уолтър Хънт – безопасната игла – остава една полезна, нужна, практична и в някои случаи модерна вещ, която е добре да имаме под ръка.