Когато човек е здрав и се чувства добре, той се храни с апетит. Има различни промени обаче, които настъпват със смяната на сезоните, преместването в друг град или нова работа, семейни сътресения. И тъй като апетит не е постоянна величина, той също реагира на външни влияния. Понякога дори употребата на определени лекарства, води до загуба на апетит.
Кога трябва да се тревожим?
Внезапната загуба на апетит може да е знак за болестно състояние или друг сериозен проблем. Причините за това могат да бъдат временни и след отшумяването им, апетитът спонтанно да се върне. Когато тези оплаквания обаче продължат дълго време и загубата на апетит стане трайна, е време да се обърнете към лекар и да си направите основни изследвания. И в това няма нищо страшно. Често причините са невинни и след изясняването им и правилното лечение, всичко си идва на местата.
Възможни причини за трайна загуба на апетит:
- Анорексия: Рязката загуба на тегло и страхът от храната могат да доведат до трайно нежелание да се храните. Възможно е да са налице и други хранителни разстройства, затова е изключително важна бързата диагноза.
- Хронични състояния: Бъбречните, чернодробните и сърдечните хронични заболявания също влияят осезаемо на апетита. Често се случва, когато заболяването е в напреднал стадий, да загубите апетит.
- Емоционален стрес: Понякога в живота на човек се случват големи сътресения, като загуба на близък човек, раздяла, както и по-приятни като сватба, влюбване, че дори и изневяра – и всички те влияят силно на апетита.
- Камъни в жлъчката: Определени храни предизвикват силна болка при това състояние и може да загубите желанието си да се храните.
- Проблеми с щитовидната жлеза: Когато щитовидната жлеза не функционира правилно и е свръхактивна, това може да ви причини не само загуба на апетит, но и гадене, повръщане, потиснато настроение, умора.
- Инфекции: До загуба на апетит може да се стигне и заради досадни респираторни заболявания като грип, настинка, както и при хепатит, туберкулоза, пневмония.
- Рак: За съжаление, рязката загуба на апетит понякога е първи признак на раково заболяване. В повечето случаи са налице и други характерни оплаквания. Но не бързайте да си поставяте диагноза сами и да се тревожите. Една пълна кръвна картина в повечето случаи изяснява ситуацията.
- Белодробни и сърдечни заболявания: При всички заболявания, които причиняват задух, загубата на апетит е съвсем нормална. Такива са: астма, пневмония, белодробна емболия, хронично обструктивно белодробно заболяване.
- Стомашно-чревни заболявания: При различни хранителни разстройства е в реда на нещата да ви се яде по-малко.
- Проблеми с устата и зъбите
- Психично заболяване
- Мигрена и главоболие
Алармени сигнали при загуба на апетит: Посетете лекар възможно най-скоро при:
- Коремна болка
- Подуване на корема
- Гадене
- Проблеми с преглъщането
- Рязко отслабване (без да сте на диета)
- Нетипично постоянно изпотяване
- Депресия
Диагностика и лечение
Никой не обича да ходи по лекари, но нека си признаем колко добре се чувстваме, когато излезем от лекарския кабинет с добри новини. За да си помогнем сами, трябва да помогнем и на лекаря да изясни състоянието ни. Той ще ни попита за други симптоми, оплаквания и нетипични състояния. Ще ни направят изследвания, вероятно и ултразвук или рентген. В зависимост от предполагаемата причина за загубата на апетит, ще ни назначат допълнителни изследвания. А лечението зависи изцяло от причината. Колкото по-бързо бъде започнато то, толкова по-скоро ще се върнете към нормалния си начин на живот.