Зимата предстои и е много важно да имаме силен имунитет, за да избегнем инфекциите на сезона и да останем здрави.
Имаме нужда от витамин С, А, Е и D, минералите цинк и селен, Омега 3 и др. хранителни вещества. Не само че трябва да се консумират повече бобови храни, ядки, пресни плодове и зеленчуци, но е важно и използването на доказаните свойства на различните билки за засилване на имунната система.
Можем да използваме билки като подправки, да си направим и чай или да ги приемаме под формата на хранителни добавки.
Изсушените зрънца на черния бъз съдържат витамин С в огромни количества, богати са на антиоксиданти и противовъзпалителни вещества. Може да вземате по няколко зрънца сутрин на гладно за профилактика или да си направите чай.
За чая ще ви трябват 2 с.л. изсушен бъз, по 1/4 с.л. канела и куркума, 1 с.л. мед и 500мл вода. Първо сложете на котлона да заври водата с добавените в нея бъз, куркума и канела. Когато това стане, намалете огъня и изчакайте 15 мин. Снемете и оставете за изстине за 5 мин. Прецедете чая и го изпийте, подправен с меда.
Чаят от джинджифил или сокът от него значително повишава съпротивителните сили на целия организъм. Консумацията на чудотворния корен се препоръчва особено в сезона на настинките. Вкусът му е специфичен, но можете да добавите малко от корена в смутито си или към салатата с морков, ряпа и цвекло.
Чаят с джинджифил и куркума ще бъде чудесно имуностимулиращо средство, защото двата корена, взети заедно, имат мощни противовъзпалителни свойства.
За този чай си набавете: по 20г пресен корен от куркума и джинджифил, 1 лимон – кора и сок от него, черен пипер и лют червен пипер по една щипка, 1ч.л. кокосово масло или олио и 5 чаши вода.
Чаят се прави, като първо се кипва водата, в която са сложени джинджифилът, куркумата, лимонената кора и двата вида пипер. След завиране намалете котлона. Изчакайте 7 мин. и свалете от огъня. Добавете маслото и лимоновия сок и разбъркайте чая. Подсладете по желание с малко мед. Пийте от чая през целия ден няколко пъти.
Салвията, градинският чай, съдържа голямо разнообразие от фенолни киселини, летливи етерични масла, антиоксидантни ензими и др. Растението притежава противовъзпалителни свойства, помага при болно гърло, кашлица и подсилва имунитета. Чаят от пресни или изсушени листа на салвия ще помогне за засилване на съпротивителните сили на организма.
Против настинка или хрема, както и за общ тонус, чай от салвия се приготвя лесно. Пригответе 250мл вряща вода и добавете 1 с.л. листа към нея. Оставете да престои 5 мин. Прецедете след изстиването му и го пийте с мед и лимон.
Ароматният розмарин не само подобрява храносмилането, успокоява астмата, помага при мигрена, пневмония и др., но и благодарение на богатото съдържание на витамини и антиоксиданти е един от най-мощните имуностимулатори. В него ще откриете витамин А, витамин В 1, 2, 3 и 6 и В12, както и витамин С, D, Е и К. Препоръчително е да се приема с куркума.
Пригответе си чай от розмарин, като залеете 1 ч.л. сух цвят с 200мл вряла вода. Сместа трябва да кисне в затворен съд около 4ч. После прецедете, разделете на две части и пийте преди храна сутрин и вечер.
Най-силните съставки на растението се запазват и ако се направи напитка от розмарин. Ще ви трябват 2 клончета от растението, 3 лимона и 8 с.л. кафява захар. Тази смес трябва да се свари на слаб огън в 1л вода, докато намалее наполовина. За да укрепите организма си, препоръчително е да пиете по половин чаша 8 дни.
Мащерката е отдавна позната и популярна билка с антивирусни, антибактериални и антисептични и свойства. Като естествено средство за засилване на имунитета през есенния период, тя е чудесен избор, благодарение на витамин С и А, желязо, манган и фибри, които съдържа в голямо количество.
Най-често от мащерка се приготвя чай, като се използва както изсушена, така и свежа билка. Сложете в чаша вода 1с.л. изсушена мащерка и поставете на котлона да поври 10-15 мин. За чай от свежа билка ви трябва същото количество билка, но 2 ч. вода. Варете 5 мин., а за по-наситен вкус – 15 мин.
Добавяйте и малко мед, когато пиете чая, за да засилите ефекта.
Поради невероятния си вкус копърът е широко използван за подправка. В древногръцката и римската култура символизира богатство и е почитан заради лечебните си свойства.
Важни за организма са съдържащите се в копъра монотерпени и флавонодиди, както и ценния витамин С и много минерали. Микроелементът селен стимулира производството на повече имунни Т-клетки.
Чаят от семена на копър ще ви предпази от настинка и вируси. Набавете си 1с.л. семена и ги счукайте в хаванче. После ги залейте с 1 чаша кипяща вода. Оставете отварата в покрития съд за около 10 мин. да се запари. След прецеждането на течността може да подсладите с мед и да консумирате.
Желателно е дневната доза от семена да не бъде повече от 7г, защото може да доведе до загуба на апетит.
Билката става все по-популярна, защото поради съдържащите се в нея оксиндолови алкалоиди, има свойството да поглъща патогените и да ги унищожава. По този начин увеличава капацитета на имунната система.
За чая ви трябва 1с.л.от билката, която да прибавите към 400мл вряща вода. Варете 5 мин. на слаб огън, а после оставете да кисне под капак 20 мин. Прецедете и изпийте чая, като го разпределите на 4 пъти през деня преди хранене. След като го пиете 20 дни, починете 5.
За силен имунитет през студените месеци народните лечители препоръчват и билката ехинацея, която намалява риска от хрема с 86%. Астрагалът, който принципно се използва в китайската народна медицина, увеличава имунните Т-клетки, а редовната консумация на чесън, дори по 1 скилидка вечер, убива микробите и е изпитано народно средство за засилване на съпротивителните сили на организма.
Във всяка билкова аптека или био магазин можете също да откриете и екстракт от кръвен здравец, от дълъг пипер, от теснолист живовляк и др. билки – природен дар за вашето здраве.