Безсънието е един от основните проблеми на съвременния човек, който живее в стрес и напрежение. То не е просто малко неудобство, защото от здравия и пълноценен сън зависи правилното функциониране на нашия организъм.
Много от нас се борят с безсънието, като се стараят да подобрят качеството му по различен начин – с чай преди лягане, със спорт през деня, с удобен матрак и др.
Сред най-важните фактори, които допринасят за „добра хигиена на съня”, е обстановката – подходящата температура, тишината и количеството светлина.
Слънчевата светлина е пряко отговорна за живота на планетата и е свързана неговия ритъм. Светлината е и тази, която ни помага да заспим и да се събудим. Преобладаващата светлина на изгрева е синя и тя предизвиква нашето събуждане. Залезът излъчва светлина, изпълнена с мекота и топлина, която стимулира отделянето на мелатонин и ни дава първите сигнали за нуждата от почивка и сън.
В днешно време обаче поради множеството електронни устройства излъчваната от тях изкуствена синя светлина пречи на добрия сън, особено ако ги използваме преди лягане. Изкуственото осветление на улиците и сградите отвън също пречи на ритмиката на организма.
Минималната светлина има съществено значение за съня, като това важи най-вече за спалнята.
Тъй като спалнята е нашето място за уединение, релакс и сън, осветлението трябва да изпълнява много функции и в същото време да отговаря на индивидуалния ни стил.
Можем да използваме мека, приглушена светлина на нощни лампи по стените и тавана, поставени така, че да не товарят допълнително очите.
Не се препоръчва силна бяла светлина за спалнята. Ако е необходимо по-силно осветление, по-добре е да имаме няколко осветителни тела с по-слаба светлина, разположени на ключови позиции.
Има различни варианти за осветление в спалнята:
Каквито и варианти за осветление да изберем, то трябва притежава мекота и да бъде леко дифузно, без да се използват отворени източници на светлина.
За да постигнем желания ефект, трябва да имаме предвид следното:
За да може осветлението в спалнята да бъде равномерно и ненатрапчиво, размерите на лампите и броят им трябва да съответстват на размера на помещението.
За голяма стая са безопасни масивни подови лампи, а за малка – в класически и строги форми. Полилеят за малка стая трябва да бъде модел със светлина, насочена към тавана, за да се създаде илюзия за допълнително пространство.
Всяко легло е добре да има индивидуален осветител – на стената или на нощното шкафче.
Популярно е осветлението на големи гардероби с LED лампа и вграденото в тавана осветление, особено ако таванът е наклонен.
Ако сме привърженици на класическия стил спалня, разположението на осветлението трябва да е на три нива: голям полилей на тавана, подови лампи и стенни сенници, а накрая лампи за четене и нощни лампи.
При условие, че харесваме нестандартния дизайн, вместо традиционния полилей можем да поставим няколко лампи в цялата стая, а нощните лампи да заменим със стилни лампи-окачвания.
При подходящ избор и правилно подреждане на осветителната система нашата спалня ще ни осигури уют, пълноценна почивка и спокоен сън.