В това няма нищо изненадващо, защото тялото ни преминава в режим „трупане на запаси“. Как обаче да избегнем напълняването през зимните месеци заради повишения си апетит?
През студените месеци прекарваме повече време на закрито, обездвижваме се и се изкушаваме повече от сладките и мазни храни. Ето защо е важно да намерим начин да се справяме с натрапчивите мисли за храна. Един от начините е да се храним по-често на малки порции.
Имайте предвид че пропускането на закуската и дългите периоди без храна могат да ви превърнат в истински лакомник на следващото хранене. Затова е много важно колко често се храните.
Ако обичате мазни храни, изберете риба като херинга, сьомга или скумрия. Те освен че ще залъжат апетита ви за нещо мазно и калорично, ще ви снабдят с „добрите“ мастни киселини и ценните витамин А и Е.
Апетита си за сладко пък залъжете със здравословни закуски като плодове – сушени и пресни, ядки, мюсли. А ако толкова ви се хапва парченце шоколад, поне го хапнете през първата половина на деня.
През студените месеци е добре да се храним с топли ястия. Добавете към тях полезни подправки като джинджифил, чили, черен пипер и куркума. Те подпомагат храносмилателните процеси и повишават телесната ви температура.
Разбира се, ако имате проблеми със стомаха, използвайте много малки количества от тези подправки. Но ако нямате противопоказания, ги добавяйте по-смело към ястията си.
Тъй като през зимните месеци не разполагаме с богато разнообразие от зеленчуци, се храним предимно с месо и тестени храни. И тук започват проблемите ни с килограмите. Замразените зеленчуци обаче са една добра опция за компенсиране на пресните салати. При съхранението им на ниска температура се запазват хранителните им качества, което ги прави и вкусни, и полезни.
Киселинните продукти като киселото зеле и киселите краставички съдържат полезни за червата бактерии. А както знаем, чревната бактериална флора играе важна роля за устойчивостта на организма към вируси. Освен това, киселото зеле може да замести изцяло едно хранене за сметка на много малко калории.
Хубаво е да сме физически активни през цялата година. Когато стане студено обаче си намираме по-лесно оправдания да пропуснем заниманията си във фитнеса или на стадиона. Ако това е така и за вас, можете да помислите за плуване на закрито, уроци по танци, изкачване на стена или игра на тенис.
Докато се приготвяте за спортните си занимания, пробвайте летните си клинове и къси панталони. Те първо ще ви напомнят, че летният сезон не е толкова далече, второ – ще ви накарат да се засрамите, ако вече са ви отеснели. Комфортът в широките дрехи може удобно да „приспи“ бдителността ни и да ни заблуждава, че не сме напълнели.
През студените месеци организмът има нужда от повече йод. Той е от съществено значение за правилното функциониране на щитовидната жлеза. Този ключов компонент е отговорен и за добрия метаболизъм и генерирането на повече топлина. Затова не се колебайте да осигурите повече от него в диетата си с помощта на риба, морски водорасли, сирена, сардини, яйца.
Недостигът на витамин D също може да предизвика увеличение на теглото ни. Липсата на слънце можем да компенсираме с хранителни добавки и балансирана диета. И винаги, когато времето го позволява, трябва да излизаме на чист въздух.
Студеното време ни кара да пием и по-малко вода. Но нейната липса не само влошава метаболизма, но и води до умора и невнимание. Пийте толкова вода, колкото сте пили и през летните месеци и няма да сгрешите.