Погледни ме в очите, за да ти кажа кой си. Знаете ли, че докато в пръстовите отпечатъци могат да бъдат идентифицирани около 40 уникални характеристики, то в ириса на човешкото око има около 260? Ето защо сканирането на ретината се използва за проверки на сигурността.
Уникалните отличителни черти на ретината се развиват още през първите няколко месеца от живота на човека и не са еднакви дори при еднояйчните близнаци с идентична ДНК. Поради многото разпознаваеми характеристики на ириса, вероятността да объркате кода на ириса с този на друг човек е почти нулева.
Ще се изненадате ли, ако ви кажем, че мигането се извършва от най-бързия мускул в човешкото тяло? Мигането продължава от 100 до 150 милисекунди, като е възможно да го направите пет пъти за една секунда.
Човешкото око мига около 17 пъти в минута, което е 14 280 пъти на ден или 5 милиона пъти годишно. Друг интересен факт за мигането е, че го правим по-често, когато говорим, отколкото когато четем.
Мигането служи за поддържане на слъзния филм върху очите, като при всяко мигане окото се отделя сълзна течност. Обикновено не забелязваме тъмнината и липсата на визуална информация, когато мигаме.
Дървен крак, превръзка на едното око, кука в ръката и обица на ухото – така си представяте един пират, нали? Но защо пиратите са носели обеци? От една страна, бижутата са служели като резерв, с който евентуално да платят за собственото си погребение, примерно, от друга – са смятали, че могат да подобрят зрението им. И всъщност, това не е толкова малко вероятно, тъй като в акупунктурата ушната мида е точката, която допринася за по-доброто зрение.
Кръговите движения на очите са възможни, благодарение на четирите прави и двете коси мускулни нишки. Външните очни мускули често са най-активните мускули на човешкото тяло.
Хората с кафяви очи имат най-много пигмент. Кафявият цвят на очите също така е най-разпространения, а зеленият – най-рядко срещан. Цветът на очите ни се определя от различните гени, като не е задължително да го наследим от родителите си. Това може и да стане от други наши близки родственици.
Продължителността на миглите всъщност не е много голяма. На горния си клепач имаме около 250 мигли, а на долния – около 100.
Зрителният нерв е снабден с милион нервни влакна и предава информацията за изображението към мозъка. Ретината и зрителният нерв всъщност не са „очни” органи, а по-скоро „мозъчни”.
Зеницата не е черна повърхност, а дупка в ириса. През нея минава светлината и достига до ириса.
Над 80% от хората имат скрито късогледство, без да подозират. Само при някои то създава проблеми и води до оплаквания.
Засегнатите не могат да различат червените и зелените цветове. Това е вродено и се нарича още „цветна слепота”. Също така, мъжете разпознават слабите контрасти и бързите движения по-добре от дамите, но пък виждат тоновете по-синкави.
Сълзите са изключително важни за очите, защото ги снабдяват с хранителни вещества, предпазват ги от бактерии и поддържат средата влажна.
Леките наранявания по външния слой на роговицата обикновено заздравяват в рамките на 48 часа, без да оставят никакви белези. Очите притежават невероятни сили на самолечение.
Хората в депресия наистина виждат света по-мрачен. Те не възприемат така добре контрастите, както здравите хора.
Нуждаем се от 3 вида сензорни клетки, за да различим цветовете. Има цветове обаче, които са толкова сложни за човешкото око, че то просто не може да ги възприеме.
Когато очите ни забележат някой привлекателен субект, те се разширяват до 45%. Така трудно можем да скрием реакцията си, освен ако не носим слънчеви очила.
В окото също така има различни цветове. Това е рядко явление, което се среща по-често при кучетата, котките и някои други животни. Едва 1% от населението на света е засегнато от този феномен. Явлението се нарича „хетерохромия” и освен изненадваща естетика, няма болестна стойност.
Обикновено разбираме, че страдаме от сериозно очно заболяване, когато вече е твърде късно. Това се дължи на факта, че липсват сериозни симптоми, които да покажат нарушаване на зрителната дейност. Могат да ни помогнат единствено ежегодните рутинни прегледи, при които задължително трябва да измерят очното ни налягане и състоянието на очните дъна.
Мозъкът е толкова съвършен, че допълва „слепите” петна в изображението и ние не разбираме за сериозното си състояние. Това прави заболявания като глаукома изключително коварни за човека.
Мутация в гена ОСА2 е причина днес да има други цветове на очите, освен кафяви. Преди 6 до 10 000 години всички хора са били с кафяви очи. Мутиралият ген е отговорен за съдържанието на меламин в ириса. Светлите очи имат по-малко пигмент и дори казват, че всички светлооки хора са „роднини”.
Има причина очите ни, за разлика от много животински видове, да бъдат насочени силно напред. Това ни позволява да виждаме в три измерения.