Шипката е лечебно растение, използвано в народната медицина за общ укрепващ ефект на организма, тъй като съдържа най-вече голямо количество витамин С – 650мг на 100г.
Други витамини в съдържанието й са витамин А, който активира метаболитните процеси; витамин Е, защитаващ от свободните радикали; витамини В1, В2 и К, много минерали, пектин и др.
Има различни начини, по които да използвате плодовете на шипката. Важно е да знаете, че е по-добре да става винаги с пресни плодове, особено за приготвяне на тинктури. Наберете си преди падането на сланите, за да не загубят част от ценните си качества. Събирайте ги по възможност далеч от пътища, големи градове и индустриални предприятия.
За тинктура от шипки ви трябват омекнали, добре узрели плодове. Разрежете наполовина една чаша плодове, сложете ги в непрозрачен стъклен съд и ги залейте с 500мл водка. Затворете добре съда и го оставете за 30-40 дни на тъмно и хладно, като го разклащате всеки ден. Приемайте от тинктурата по 1с.л. три пъти дневно 10-15 мин. преди всяко хранене.
Направата на инфузия изисква 100г плодове и около 1л вода. Измийте плодовете, смелете ги или ги блиндирайте. След това трябва да ги залеете с гореща вода – 70-80°С. Разбъркайте сместа и я изсипете в термос за запарване.
Започнете да приемате от напитката, след като сте изчакали поне 3ч. Добре е да разпределите равномерно количеството, за да ви стигне за пиене 3 пъти на гладно по 1 чаша.
За приготвянето на отвара от шипки може да използвате и сушени плодове. Вземете 1 чаша плодове и ги нарежете, или ги намачкайте на каша. Изсипете ги в 1/2л студена вода и ги поставете на водна баня. Старайте се течността да не завира. След като температурата на отварата достигне 70-80°С, отстранете я от котлона.
Прецедете и след като изстине, започнете да пиете между храненията. Може да добавите лимон или мед. Дозата трябва да ви стигне за 1 ден.
Чай може да си направите само от шипки или да добавите плодове шипка към други билкови листни чайове. Обикновено са достатъчни 3-4 броя на 1 с.л. листа. Запарването става в чайник и от чая се пият 3-4 чаши дневно.
Ако си правите чай само от шипка, за промяна на вкуса може да добавите: глог в равни количества с шипките, листа коприва, сухи листа на боровинка, джинджифил, цвят от липа и др.
Шипковият сироп е много подходящ за засилване особено на детския имунитет заради приятния сладникав вкус. Приготвя се от смлени плодове на шипка. Около 100г от тях се слагат в 150мл вода и се оставят да врат на слаб котлон около 30 мин. Следва да се добави 100г захар и да се бърка до разтварянето на всички кристали.
След това може да прецедите сиропа и да го съхранявате в подходящ съд в хладилника. Взема се по 1 с.л. преди обедното или вечерното хранене.
На деца под 10г. се дава половината от дозата за възрастни и постепенно се увеличава на 3/4 от нея.
Лечебен сок от шипки, който помага и за общо укрепване на организма, се прави от 1/2 кг добре узрели плодове. Не е задължително да премахвате семената. Загрейте около 1л вода и добавете шипките. След като сместа кипне, изключете котлона. Захлупете съда и го оставете за около 3-4 часа. После прекарайте сместа през гевгир, а след това и през тензух. Към получения сок прибавете 1 пакетче лимонена киселина и го кипнете за 2-3 мин.
Сокът се получава с доста голяма концентрация и затова го пийте разреден с вода 1:1 или с друг сок. Тъй като в него няма захар, не може да го съхранявате повече от 9-10 месеца. Ако искате по-дълъг срок на годност, си направете сироп.
Въпреки че народните лечители не препоръчват да се използва захар, а мед, за приготвянето на сок по тази рецепта захарта е необходима.
Измийте приготвените плодове и ги нарежете на две. Залейте ги с вряла вода за около 5 мин. и я излейте, за да останат само плодовете.
В зависимост от количеството плодове, си подгответе по-голям или по-малък буркан. Сложете в него слой шипки и поръсете със захар. Повтаряйте така слой след слой, докато не напълните буркана. Сложете му пластмасова капачка и го поставете в хладилника.
Захарта ще се стопи след седмица и бурканът ще е пълен със сок. Налейте го в стъклена бутилка и я сложете в хладилника. Така цял месец може да го съхранявате, а ако е замразен, ще имате и през цялата зима.
Не само плодовете, но и коренът от шипка има имуномодулиращи свойства, от които можете да се възползвате през периода есен-зима.
Коренът от шипка трябва да се смели, докато стане на прах. Залива се с 500мл вода, слагат се няколко листа мента и се изчаква около 7 мин. Може да пиете чая няколко пъти дневно, подсладен с мед.
Шипковият корен не само укрепва имунитета, но подобрява и метаболизма, изравнява кръвното налягане и др. Може да използвате настойка от него и за външно лечение на рани.
Локалното приложение на шипковия корен във вид на отвара също действа положително върху целия организъм. Направете лекарството, като залеете 2с.л. нарязан на ситно корен с 1л вряща вода. Коренът трябва да ври 3ч. След това оставете течността да почине още час и прецедете.
Разредете получената отвара с вода 1:1 и си потопете краката за 20 мин. Течността не трябва да бъде много гореща. За по-пълноценно използване трябва около 3л шипкова отвара.
Всички домашно приготвени лекове от шипка като чайове, тинктури, сокове, запарки и др. действат тонизиращо и укрепващо върху целия организъм.
Въпреки предимствата на шипката обаче, има и някои противопоказания за приема й. Те са свързани с индивидуалната непоносимост към растението, защото то е потенциален алерген, както и с всяко заболяване, свързано със сърдечно-съдовата система. Освен това дали ще бъде ефективно лекарството от шипка, зависи дали е приготвено правилно и как се приема. При прием на каквито и да било билки е добре винаги да се консултирате с лекар.