Целият живот на Хайнрих Шлиман е доказателство, че ако много силно желаеш нещо, то може и да се сбъдне. Дори да бъде толкова необикновено – да откриеш древната Троя.
Бъдещият откривател се ражда на 6 януари 1822г. в немското градче Нойбуков. Баща му, свещеник, често разказва на момчето митове и легенди от древния свят. То обиква завинаги историята и започва да мечтае да открие останките на града, възпят от Омир.
За да постигне целта си, Хайнрих Шлиман минава през много трудности, които обаче му помагат да формира у себе си много ценни качества, да развие способности и да постигне стабилност, които по-късно да му бъдат полезни.
Каляване на характера и натрупване на опит
Като 14-годишен Шлиман започва да работи в бакалия, за да помага на семейството си, в което освен него има още осем деца. Дори изоставя училището, но след пет години решава, че иска промяна.
Работи като юнга на кораб, писар и счетоводител в Амстердам. Много влиятелни личности го подкрепят, удивени от упоритостта му и най-вече от свободното му говорене на четири чужди езика.
Развиване на кариерата
Владеенето на чужди езици помага на младия Шлиман да се издигне постепенно в йерархията на фирмата, в която работи и след 2 г. става началник на счетоводния отдел. Упоритостта му прави впечатление на ръководството на фабриката, произвеждаща най-вече оцветители и багрила. Изпращат го като техен представител в Русия, където Шлиман сключва няколко много добри сделки, а след 9 месеца е изпратен на първата си делова обиколка. Едва 4 г. след започването му на работа, собственикът на фирмата го прави свой управител и съдружник.
Първи стъпки в предприемачеството
В едно от своите пътувания до Москва Шлиман се простудява и няколко месеца е на легло. Тогава научава древногръцки език, не спирайки да върви бавно към осъществяване на най-голямото си желание. Но времето още не е дошло, нужни са най-вече финанси.
През 1851г. Шлиман заминава за САЩ и достига до Калифорния, където в момента е разгарът на златната треска. Предприемчивият Шлиман веднага отваря „банка” за обмяна на злато. За една година Шлиман изпраща в банката на Ротшилд в Сан Франциско самородно злато за 1 350 000 долара.
Годините в Русия
Удвоил капиталите си, Шлиман предава бизнеса си на своите съдружници през 1852г. и се завръща в Европа. Заминава за Русия, където вече е бил преди 3г. и вече се е запознал с красивата Екатерина Петровна Лижина. Тя става неговата първа съпруга, а нейният баща, известен адвокат, му осигурява изгодна позиция в търговска гилдия.
На следващата година избухва Кримската война. Шлиман печели от нея, като доставя на армията сяра, олово, барут и др. В живота се чувства успял – има високи доходи , чудесна съпруга, едно след друго му се раждат син Сергей и дъщери Наталия и Надежда.
През 1868г. Шлиман напуска Русия. Вече е разведен с Екатерина, която не иска да напусне Петербург и не споделя интересите му. Той прави околосветско пътешествие. В Атина среща много по-младата София и тя става втората му съпруга. Раждат им се две деца, които наричат Андромаха и Агамемнон.
Шлиман започва да работи като археолог и като дилетант, е склонен да прави прибързани изводи. Смята, че при разкопките край местността Хисарлъка е открил руините на Троя, а през 1873г. намира златно съкровище, убеден, че то е на Приам. Заедно с помощниците си откриват останки от слоеве на седем града. Шлиман е много щастлив, смятайки, че древната Троя се намира във втория пласт, но съвременните учени смятат, че те са в шестия.
Две години Шлиман прави разкопки и в Микена, откривайки невероятна златна маска, сигурен, че е на микенския пълководец Агамемнон.
И до днес се води спор дали наистина Шлиман е открил Троя, защото се оказва, че „съкровището на Приам” всъщност е на владетел, живял хиляда години по-рано. Затова и наричат находката „Троя на Шлиман”.
Мултимилионерът, любителят археолог Хайнрих Шлиман умира от възпаление на ухото. Погребан е в Гърция заедно с любимите си книги – „Илиада” и „Одисея”.
Днес Хайнрих Шлиман е смятан за един от най-значимите археолози. Светът му прощава заблудите, за всеки днес той е „откривателят на Троя”. Целият му живот е добър пример как една мечта може да стане реалност, ако се борим за нея и вярваме в себе си.