Защитата от стресови ситуации е почти невъзможна. Но да се научиш да управляваш емоциите и да облекчиш стреса, без да навредиш на другите е съвсем реално и възможно.
Гневът е вроден механизъм на самозащита. Ето защо е трудно да се контролира. Стресови ситуации ни се случват почти всеки ден, дори и най-уравновесените хора периодично изпускат нервите си, давайки воля на натрупаната агресия. В този случай членовете на семейството най-често попадат под тяхното влияние.
Ако се чувствате раздразнени или ядосани, поемете няколко пъти дълбоко въздух. Правилното дишане е ключът към самолечението. Когато човек е ядосан, той диша бързо и плитко или дори задържа дъха си. Ако започнем да дишаме редовно и дълбоко, напрежението отстъпва. Най-често срещаният начин е бавно да броите до десет, докато се концентрирате върху дъха си. Опитайте се да издишвате по-дълго от вдишванията си. Това не само ще намали нивото на адреналина ви, но и ще ви отвлече от това, което ви тревожи. Освен това тази техника е много ефективна в борбата с безсънието.
Пренасочване вниманието от целта на агресията е от първостепенно значение, казва. Докато въртим неприятни ситуации в главите си, ставаме нервни и предизвикваме нов пристъп на гняв. Ако човек си спомни за нещо, което го е наранило, той реагира по-остро дори на най-малкото раздразнение.
При силна емоционална възбуда хората са склонни да оценяват ситуацията неадекватно. Ако чувствате, че повишавате тон, отделете време – да изчакате. Това ще ви помогне да не казвате това, за което ще съжалявате по-късно. Помислете какво точно искате да предадете на събеседника и най-важното – как да го направите без истерия. Най-правилното решение би било само 20-минутна разходка. Позволява ви да се разсеете и да оставите гнева си да излезе, без да наранявате себе си или другите. Опитайте се да ходите с бързи темпове и да обръщате внимание на всичко, което се случва наоколо. Когато се върнете, можете спокойно да продължите разговора.
Ако вече сте започнали да изричате обидни думи, намерете сили да спрете и да не продължите. Преди да излязат негативните емоции, направете пауза и погледнете внимателно човека, когото искате да обидите. Най-вероятно пред вас има някой, който се нуждае от вашата подкрепа и любов. Полезно е да се погледнете в огледалото по време на изблик на гняв. Спомнете си как изглеждате и помнете всеки път, когато искате да изкрещите.
Изкуственото поддържане на добро настроение и потискане на преживяванията е вредно за здравето, твърдят психолози. И обратно, изразяването на емоции понижава нивата на стрес и повишава имунитета. Много е важно да се научите да приемате чувствата си и да ги изразявате правилно. Експертите казват, че гневът често е вторична емоция, която потиска страха, безпокойството, срама или вина. Ако се страхувате от нещо, можете да разклатите цялото си тяло, като отпуснете мускулите. Ако се чувствате обидени, плачете. Ако се дразните, извикайте във възглавницата.
Друг начин да овладеете емоциите си е да потърсите подкрепата от близките. Обяснете, че съжалявате за гнева и разбирате колко е важно да се научите как да решавате проблемите по по-цивилизован начин. По този начин ще дадете ясно да се разбере, че чувствата на вашите близки и отношенията с тях са много важни. Най-вероятно те не само ще ви изслушат внимателно, но и ще дадат някои полезни препоръки. Можете да ги помолите да ви правят комплименти всеки път, когато сте успели да сдържате негативни емоции.