Много цъфтящи растения през пролетта причиняват алергични пристъпи на някои хора. Сред природата обаче има и такива, които облекчават алергията. Те са много ефикасни и повечето са лесно достъпни. Чаят, изцеденият сок или директната консумация от такива растения са добре познати на народната медицина като средство за борба срещу неприятните алергични реакции.
Обикновената коприва, растяща буйно през пролетта, представлява природен еквивалент на антихистамините – стандартни лекарства, предписвани за лечение на алергии.
Копривата съдържа простагландини и хистамини – вещества, които се отделят най-много при поява на алергична реакция.
Много хранителни добавки съдържат коприва, но най-добре е тя да се консумира в чист вид. Можете да си направите запарка от пресни или изсушени листа, или чай от корените й. Копривата не предизвиква странични ефекти. Може да послужи както за облекчаване на алергията, така и за допълване на лечението и за профилактика през пролетта.
Освен че консумацията им укрепва имунитета, съдържащият се в тях кверцетин действа активно против алергиите. Неговото действие е противовъзпалително и стабилизиращо клетките така, че да се спре въвеждането в тях на причиняващия алергии хистамин.
Доказано е, че сокът от моркови действа противовъзпалително, помага за освобождаване на токсини от кръвта и изчиства дихателните пътища. Подходящ е при такива алергии, които се отключват при силно намалени защитни сили на организма. Може да добавите към сока малко краставица, портокал и няколко листа мента.
Билката чобанка представлява растение с големи кръгли листа и бели, розови или зелени цветове. Облекчава симптомите при сенна хрема и алергични симптоми като сърбеж, кихане и сълзене на очите. Чобанката се използва и за понижаване на температурата, против астма и за лечение на рани.
Гудучи е билка, известна още и с имената гилой и амрита. Включена е в списъка за адаптогенни растения на проф. Брекман през 1968г.
Освен че осигурява висока защита срещу гама лъчите и фиброза на черния и белия дроб, тя има и антиоксидантни свойства. Не на последно място е и ефективното й антиалергично действие. Проучванията доказват, че след прием на билката симптомите от алергичен ринит или сенна хрема намаляват значително.
Лечебните свойства на този най-стар от познатите дървесни видове са доказани след стотици изследвания. Днес екстрактът от гинко билоба е най-разпространената съставка на различни фитопродукти и фармацевтични лекарствени средства.
Освен че влияе положително на сърцето, паметта и кръвното налягане, гинко билоба действа ефективно срещу астма и алергии. Облекчава алергичните симптоми благодарение на съдържащите се в нея 7 антихистамина.
Древното растение черен кимион лекува много заболявания, включително и алергии. В състава му има масла, които при прием прочистват дихателните пътища и укрепват имунитета. Повишените защитни функции на организма помагат за игнориране на алергена и за предотвратяването на алергичните симптоми.
Кимионът е много ефикасен при алергии, причинени от сезонния цъфтеж на растенията. Затова приемът му може да започне още преди началото на този цъфтеж, за да може тялото да изработи своята защита.
Преди да започнете обаче каквото и да било лечение с природни средства, първо се консултирайте с лекар.