Замислим ли се коя е най-популярната билка и универсална подправка, веднага се сещаме за магданоза. Той е не само красива декорация на чинията ни с храна, но от векове употребяван и за лечение на различни здравословни проблеми.
Магданозът, наричан още „мерудия”, е от сем.Сенникоцветни. Основните му разновидности са италиански плосколист и къдрав. И двата вида, особено италианският, съдържат ценни за организма вещества:
– витамини: А, С, D, Е, К, В6, В12, РР;
– минерали: желязо, цинк, калий, сяра, флуор, магнезий.;
– флавоноиди: мирецитин, алигенин;
– фолиева, аскорбинова и алфа-линоленова киселина;
– каротеноиди: бета-каротин, лутеин, зеаксантин;
– омега-3 мастни киселини и др.
Още преди повече от 2 хил. години магданозът се е отглеждал основно като лекарство. Лечебните му свойства са познати на народната медицина и по нашите земи.
Консумацията на магданоз се отразява благотворно върху:
Магданозът се препоръчва при анемия. Поради високото си съдържание на желязо е полезен за производството на червени кръвни телца, а калият понижава високото кръвно налягане. Препоръчва се и за предпазване от болести на сърцето, за което помага фолиевата киселина.
Семената и корените на магданоза в Древна Гърция служели като диуретик и при различни смущения в работата на храносмилателния тракт. Днес е доказано, че магданозът стимулира ензимите, подпомага метаболизма и противодейства на образуването на газове.
Прясно изцеденият сок от магданоз помага при конюнктивит, катаракта, офталмия, възпаление на очния нерв и на роговицата. Намалява тъмните кръгове и подпухналостта на очите.
Противовъзпалителното действие на магданоза е причина да се използва за лечение на остеоартрити и ревматоидни артрити.
Тъй като магданозът предотвратява спазмите, много помага при болезнена менструация, като освен това и регулира месечния цикъл. Стимулира производството на кърма при родилките. Известно е, че се отразява благотворно и върху сексуалната функция при мъжете, като повишава либидото. Това се дължи на витамините от група В, които активират производството на хормони, стимулиращи потентността.
В козметиката магданозът се употребява за почистване на кожата, като особено ефикасно е действието му при акне. Екстрактите на масла от магданоз се използват при производството на сапуни, шампоани, лосиони. При ужилвания от насекоми много помага лапата от листа на магданоз, а изплакването на косата с отвара на билката заздравява кожата на главата и предпазва от косопад.
Магданозът е богат на антиоксиданти и витамини и като естествен диуретик може да помогне за лечението на камъни в бъбреците и инфекции на пикочния мехур и пикочните пътища.
Високите нива на флавонида апигенин в магданоза притежава противовъзпалително и антиоксидантно действие, но може да намали и риска от рак на гърдата, кожата, храносмилателния тракт и простатата.
Пресният магданоз винаги трябва да се избира пред изсушения, защото има по-добри вкусови качества и лечебни свойства.
Приложението на ароматния магданоз може да става като запарка, извлек, сок или като лапа при натъртвания, ухапвания, напукана кожа и др.
Ако консумирате само 50г магданоз дневно, ще имате здрава имунна система и ще бъдете устойчиви на стрес.