От създаването на автомат АК-47 до днес от него са произведени над 100 милиона екземпляра. След смъртта на неговия създател, руският инженер и конструктор Михаил Калашников, през 2017 г. в Москва е открит 8-метров негов паметник като знак на признателност, че е създал най-масовото стрелково оръжие в света, което спасява живот, макар че, подобно на всички оръжия, носи и смърт.
Михаил Тимофеевич Калашников е роден на 10 ноември 1919 г. в с. Куря, Алтайска губерния. Той е 17-то дете от 18 деца на Тимофей и Александра Калашникови. Семейството обработва голямо стопанство и живее добре, но през 1930 г. Калашникови са обявени за „врагове на народа”. Изселват ги в Сибир.
От малък Миша разглобява всякакви машинарии и обича да майстори. Дори като юноша, попаднал случайно на пистолет, го разглобява и сглобява стотици пъти. Интересът му към оръжието се заражда именно тогава.
В училище Михаил обича физиката и геометрията, но и литературата, дори мисли да става поет. След средното си образование учи за железничар и там увлечението му към техниката се засилва още повече.
На служба в казармата Калашников е водач на танк. По това време разработва броячи на изстрелите от оръдието и моторесурса на танка, както и приспособление към пистолет ТТ за увеличаване ефекта от стрелбата.
Михаил Калашников участва във Втората световна война като командир на танк. В един от боевете е тежко ранен и докато лежи неподвижен в болницата, се запалва от идеята да създаде свое автоматично оръжие.
Започва да чете, да прави скици, да събира впечатления от другарите си.
Поради негодност за по-нататъшна служба, започва работа от 1942 г. в Централния научно-изследователски полигон към Главното управление на армията. Именно тогава Калашников изобретява много неща, включително и самозареждаща карабина.
Михаил Калашников успява да разработи версията на автомата си през 1947 г. и става победител в конкурс. Оръжието му покрива всички критерии – удобно и лесно за употреба, ефикасно за приложение.
Следващата година започва да се произвежда първата серия АК-47. На въоръжение в съветската армия автоматът е приет през 1949 г., а след това се разпространява из целия свят.
Михаил Калашников не става милионер или милиардер от своето изобретение, макар че е можел да осигури блестящо бъдеще на двамата си сина и на дъщеря си. Той обаче се е радвал, като му казвали, е че неговото оръжие им е спасило живота. До края на дните си безкористният конструктор живее в малък апартамент без асансьор.
Автоматът на Калашников е патентован късно, през 1999 г., а през това време целият свят вече използва негови копия. Инженерът не е въодушевен, че неговото оръжие сее смърт в ръцете на неразумни хора, манипулирани от политици.
В края на живота си, когато вече е на 93 г., старият изобретател търси утеха във вярата и пише до патриарх Кирил колко го боли, че неговият автомат е лишавал хора от живот. Патриархът обаче мъдро му отговаря, че оръжието му е служило и служи за защита на отечеството.
Създателят на легендарния автомат, Героят на Руската федерация, генерал-лейтенантът Михаил Калашников умира на 94-годишна възраст от стомашен кръвоизлив.
До края на живота си се надява да бъде запомнен не с оръжията, а с поезията си и най-вече с любимия си стих: „И нека децата ни живеят в мир”.
1 Comments
Много обогатяващи знания за видни личности.