Днес институтите „Макс Планк” включват около 80 изследователски корпуса. Има Закон на Планк, Константа на Планк, космически апарат „Планк” и др.
Кой всъщност е Макс Планк?
Смята се, че той основава един от дяловете на съвременната физика. Вселената засега се обяснява от две теории – на Айнщайн за относителността и квантовата на Планк.
През 1900г. със своята дръзка хипотеза, че лъчистата енергия се състои от много малки частици, кванти, немският учен Макс Планк коренно променя класическата представа за светлината и електромагнетизма.
Макс Карл Ернст Лудвиг Планк е роден в Кил, Германия на 23 април 1858г. в семейство на известни учени, юристи, военни и църковни водачи. Баща му е професор по право, а Макс е едно от шестте деца от втория му брак.
Семейството се премества в Мюнхен и младият Планк учи в гимназия. Показва ранно влечение към математиката, а хобито му е музика. Става студент по физика и математика в Мюнхенския университет, но не се отказва от музиката – свири на орган, служи като хормайстор.
Планк защитава докторантура с високо отличие и става преподавател по теоритична физика в Кил. Пише монография за принципа за запазване на енергията. Серия статии за принципа за увеличаване на ентропията го правят известен в научните среди. В свободното си време продължава да се занимава с музика и с друга своя страст – алпинизма.
Младият учен вече е финансово стабилен и се жени за приятелката си от детинство Мари Мерк, с която имат 4 деца.
Планк оглавява катедрата по теоритична физика в Берлинския университет от 1899г., а след 5 г. става член на Пруската академия на науките. Участва в създаването на Кайзер Вилхелм общество. Обявява се против общата забрана на университетското образование за жени, като позволява на дами да посещават лекциите му.
Съпругата на Планк умира през 1909г. и той се жени за втори път, като има едно дете от този брак. Според втората му съпруга той е семеен мъж и се чувства наистина свободен само в кръга на своето семейство.
Берлинският период от живота на Планк е времето, когато създава своята квантова теория. Според нея светлинната енергия се излъчва само на точно количество елементарни частици, които той нарича кванти. Планк бележи с h величината на един квант светлина и това днес се нарича Константа на Планк.
През 1918г. Планк е удостоен за Нобелова награда за своята теория.
През 1926г. Планк се пенсионира, но продължава да изнася лекции и да работи като секретар на академията. Отделя повече време да пътува, да свири, да катери.
С идването на нацисткия режим в Германия той се обявява, макар и не пряко, против него. Понася много удари от поддръжниците на т.нар. „арийска физика”. Но най-големият е загубата на по-малкия му син, обесен през 1945г. заради участие в заговор против Хитлер.
Макс Планк умира от инсулт няколко месеца преди научната общност да отпразнува тържествено 90-годишния му юбилей.
Днес името на Планк носят астероид, кратер на Луната, космически телескоп, дори нов вид организми, открити през 2013г.
Човечеството е благодарно на „бащата на квантовата теория” за неговите големи постижения, нареждащи името му до това на Айнщайн. Планк, който има заложби и талант да стане велик музикант, но избира формулите пред нотите.