Гъбичните инфекции са много неприятни и се лекуват трудно. Те се разпространяват от човек на човек индиректно най-вече чрез ползване на общи дрехи и кърпи, на общи басейни, ходене на обществени места бос, а също и заразяване от животни.
Принципно погледнато, по кожата и лигавиците ни постоянно живеят немалко гъбички. Обикновено не причиняват проблеми, но при определени условия се изменят и причиняват инфекции.
Появата на гъбички може да бъде по ръцете и по краката, по ноктите, в ушите, по слабините и др. Основните типове гъбички са дерматофити и кандида. Сред най-често срещаните са тези по краката. Най-много от това заболяване страдат спортистите, миньорите и военнослужещите.
Причината за поява на гъбички по краката са микроорганизми, наречени дерматофити. Заразата се предава от един човек на друг и ако някой има гъбички по краката, най-често се засягат и ноктите.
Има няколко клинични форми на този вид гъбички. При едната гъбичките засягат пръстите на краката, като кожата става сивкава, има цепнатинки и се усеща сърбеж. Другата форма се изразява в зачервяване и залющване по петите и участъците с бразди. При третата форма се появяват пълни с течност мехурчета.
Обикновено гъбичките по краката се съпътстват и с появата им по ноктите, които стават жълто-кафяви, удебеляват се и се чупят.
Най-често гъбичките са провокирани от повишена влажност, намалена хигиена, напредване на възрастта. Дори да се лекуват, имат рецидиви, защото гъбичката се носи от човек много дълго.
Лечението на гъбичките е продължително и се прави най-често с локални средства. Много помагат и средствата на народната медицина, сред които са билките.
Заради своето антибактериално и антимикотично действие смрадликата, наричана още тетра, се бори успешно с гъбичките. Направата на компрес или банята с отвара от нея ще спре развитието на гъбичките. Киснете краката си в леген с отвара от смрадлика до пълното изчезване на неприятната инфекция. След накисването недейте изплаква краката си, а леко ги подсушете.
Въпреки че много от нас считат растението просто за бурен, то е билка, която се справя с десетки здравословни проблеми като кашлица, астма, цистит и др., включително и гъбички по краката и ноктите. За това съдействат веществата с противовъзпалително действие, които съдържа. Става въпрос за дъбилни вещества, витамини А, С и К, полизахариди, фибри и др.
Прясно счукани листа от билката се налагат директно върху засегнатите от гъбичките участъци. Това се прави вечер поне 10 дни, като процедурата помага и за премахване на гъбички по слабините.
Добре известният природен антибиотик помага и при гъбички. Не всеки би го използвал заради силната миризма, но ефектът си заслужава. Срежете на две скилидка чесън, стиснете я да излезе сокът и натрийте заразените с гъбички нокти. Постойте така около 20 мин. и след това отмийте.
Дори да не харесвате вкуса и миризмата на лука, неговите лечебни свойства са известни от векове. Те се дължат на съдържащите се в него витамин С, фитохимикали, флавоноиди и др., като количеството на полифеноли е много по-голямо от това на чесъна. Мощен антиоксидант е кверцетенът, на който лукът дължи и противовъзпалителните си свойства.
За противодействие на гъбичките по ноктите е достатъчно да отрежете едно парче стар лук и да го закрепите за нокътя с лейкопласт. Нека остане така няколко часа, а може и цяла нощ.
Основното приложение на билката е при респираторни заболявания, но се препоръчва и при неврози, запек, заболявания на черния дроб и др. Листата на растението са богати на антиоксидантни съединения като тритерпени, урсолова киселина, феноли, олеанолова киселина и др. Маслото от риган помага при болки в ушите, бактериални инфекции, гингвинит, лошо храносмилане и др., както и гъбички.
При гъбичен свръхрастеж си направете противогъбичен препарат. За целта си набавете масло от риган и смесете 5 капки от него с 5 мл кокосово масло. Капете със сместа в основата на нокътя. Може да приемате маслото и вътрешно – 2 пъти дневно от 2 до 4 капки в продължение на 10 дни.
Растителният екстракт от ароматното растение е в състояние да унищожи дерматофитите, както и бактериите кандида – всички, които причиняват гъбичните инфекции.
Можете и сами да си направите лавандулово масло, което със своите антисептични свойства първо ще успокои сърбежа, а след това ще отстрани гъбичките. За домашно направеното масло ще ви трябват 2 с.л. сух цвят от лавандула. Поставете ги в стъклен буркан и добавете бадемово, маслиново или друго масло без мирис. Оставете съда на слънце най-много до 6 седмици в зависимост от интензитета на слънчева светлина. Алтернативен начин е загряването на сместа на водна баня за 2-5 ч. на тих огън, като температурата на водата е 38-49°С.
След готовност на маслото го прецедете през тензух в друг съд. Така приготвено, го съхранявайте на слънце и 2-3 пъти дневно мажете ноктите или засегнатите от гъбички участъци на краката. Маслото трябва да престоява около 10 мин. Може също да капнете няколко капки в леген с хладка вода и да си направите баня на краката за около половин час.
От хилядолетия мащерката заема важно място в медицинските традиции. Съдържа активната съставка тимол, която е мощен антиоксидант. Компрес със запарена мащерка оказва положителен ефект върху засегнатите от гъбична инфекция нокти.
За запарката ще ви трябват 3 с.л. билка, които да залеете с чаша гореща вода. Покрийте съда с капак и прецедете течността след 1ч. Може да си правите компреси с малки марлички, накиснати в запарката, които да държите върху ноктите 2 пъти дневно до изчезване на проблема.
Според стара народна рецепта отвара, приготвена от двете билки, действа ефикасно срещу гъбички. Смесете равни количества от билките и вземете 3 с.л. от сместа. Сварете ги в ½ л вода за 5 мин. Прецедете, а после отново затоплете и си правете горещи бани на краката веднъж или два пъти на ден.
Ако подходите с търпение и постоянство, може да забележите подобрение от лечението с билки след 2 седмици. Не изключвайте консултацията с дерматолог, но с билките ще почувствате намаление на дискомфорта. Ако сте усетили гъбичките навреме, с помощта на билките ще се отървете от тях.