Ако изпитате неприятно чувство в стомаха, парене и проблеми с преглъщането, не бързайте да посягате към лекарства. Има много начини да си помогнете с домашни средства и бързо да облекчите киселините. Не забравяйте обаче, че трябва да промените навиците и да елиминирате причините, за да се избавите от тях.
Обезмасленото мляко може да бъде временен буфер за стомашната киселина. Въпреки това, трябва да спазвате някои правила при консумацията му. То също може да стимулира киселините. Изберете мляко с 0,0% масленост и го консумирайте на малки порции между храненията.
Слюнката може да успокои стомашните киселини, тъй като има киселинно-блокиращ ефект. Нейното стимулиране е добър начин да облекчите неприятните усещания. Тя ще ви помогне и да преглъщате по-често киселините. Това е така, защото слюнката неутрализира pH-то на стомашната киселина.
Можете да стимулирате отделянето на слюнка с помощта на дъвка. Изследванията показват, че хората, които дъвчат дъвка след хранене, получават много по-рядко киселини.
Ментата не само успокоява нервната система, но и стимулира отделянето на слюнка. Ето защо е добра идея да я приемате след хранене. Можете да пиете отвара, да си приготвяте тинктура или да използвате масло от мента. Свежият дъх е само малък бонус.
Консумацията на чай между храненията може да намали и дори да предотврати киселините. Пийте поне по три, четири чаши дневно от подходящи билки, включително и мента.
Чаят от лайка, например, е релаксираща билка, която помага и при киселини. И тъй като те често са предизвикани от стреса и „нервния” стомах, той значително ще успокои киселините.
Чаят от сминдух също има добро действие, когато се приема 30 минути преди хранене.
Ако ментата, сминдухът и лайката не действат при вас, пробвайте с женско биле. Има страхотни комбинации от мента и женско биле с двоен ефект. Важното е да приемате по-голямо количество.
Тази вкусна подправка може също да помогне при киселини и други стомашни оплаквания. В комбинация с ментово масло действа безотказно.
Пелинът се използва в китайската медицина от десетилетия и това не е случайно. Той има успокояващ ефект и наистина може да намали киселините. Пийте го три пъти дневно по 20 капки, разтворени във вода.
Маслото от бял трън се използва при различни оплаквания, включително и при стомашни киселини. Белият трън е богат на детоксикиращи и полезни вещества. Той изчиства токсините от тялото и действа противовъзпалително.
Приемайте по 1 чаена или супена лъжица дневно, по време и след хранене.
Ако искате предварително да предотвратите появата на стомашни киселини, слагайте повече пресни подправки в храната си като копър, чубрица, целина, чесън и магданоз.
Копърът има чудесен, свеж вкус. Още древните египтяни са го използвали не само като подправка, но и като билково лекарство. Прилагали са го главно при стомашни болки и хълцане. Римските гладиатори търкали копъра върху кожата си, за да предотвратят инфектиране на раните си.
Има много рецепти с копър, които можете да изпробвате и лично да се уверите в ефекта му.
Някои аромати могат да успокоят стомаха и да стимулират панкреаса да произвежда повече сокове. Етеричното масло от ангелика е едно от тях. То действа успокояващо при всички форми на главоболие и нервно напрежение. Когато го използвате върху кожата, трябва да го смесите с масажно или растително масло.
Разбира се, при вас може да действат други аромати. Експериментирайте, докато откриете най-добрия вариант.
Ако страдате често от киселини, можете да пробвате със сурови овесени люспи. Те са често срещан домашен лек. Една скромна лъжица е напълно достатъчна, за да намали неприятните усещания. Дъвчете енергично и при нужда овкусете с мед.
Овесените ядки също ви осигуряват добър баланс на киселинността. Хапвайте ги с бадемово или оризово мляко.
Джинджифилът може и да не е най-вкусната храна на света, но за сметка на това е „супер храна”, когато говорим за киселини. Тази подправка се използва често при стомашни и чревни оплаквания. Тя абсорбира частично стомашната киселина и успокоява стомаха.
Пъпешът не само съдържа много антиоксиданти, но е и леко кисела храна със стойност на pH 6,1. Вероятно знаете, че водата е неутрална със стойност на pH 7? Това означава, че пъпешът се доближава по pH до водата. Ето защо той може да намали киселинността и да облекчи стомашните киселини.
Той е не само вкусен, но и гарантирано намалява киселините. Хлябът не е кисела храна и буквално абсорбира стомашната киселина като гъба. Той не е препоръчителен единствено за хората с непоносимост към глутена.
Тя е ненадмината като първа помощ при киселини и действа светкавично. Това обаче не означава, че трябва да се използва постоянно.
Натриевият хидрогенкарбонат е сол, която бързо неутрализира киселините, включително и тези в храносмилателния тракт. Ако разтворите една чаена лъжичка с малко вода и я изпиете, ще забележите, че усещането за парене намалява.
Содата обаче не е панацея за болки в стомаха. В дългосрочен план тя може да бъде контрапродуктивна. Киселините може да насочват към някои заболявания, които не трябва да се пренебрегват. Ако често имате неприятни усещания в стомаха, трябва да посетите лекар и да изясните причините.
Редките киселини, които се появяват само след преяждане, не са повод за притеснение. Но ако те ви притесняват редовно, трябва да вземете мерки. В повечето случаи някои прости съвети за променя в диетата могат да помогнат.
Колкото по-често се появяват те, толкова по-голяма е необходимостта да вземете мерки. От една страна, киселинното оригване може да бъде много неприятно, от друга – стомашната киселина в легнало положение със сигурност ще наруши съня ви.
При 40% от хората с този проблем, се наблюдава увреждане на лигавиците. Ето защо е важно да започнете лечение и да се избавите от досадните стомашни киселини.