Опитните градинари знаят, че през август не само се прибира реколтата от повечето зеленчуци, но се засяват и втори култури. Макар че нощите са студени, а дните намаляват, все още има време засаденото от нас да стане преди студеното време.
В края на лятото обикновено се засяват салати на интервали от 10-15 дни.
От видовете салати най-популярна е марулята. Добре е да изберем сорт с по-кратък период на вегетация и едновременно с това да понася облачното време.
Марулята расте при 10-15° най-добре и е готова след 35-40 дни.
Руколата също се развива бързо и понася по-ниските температури. Добре е да се засее на места, където преди е имало картофи, боб или тиквички. Не обича сянката и трябва да се полива обилно.
Спанакът също е от онези растения, които обичат хладното време и по-кратката светла част на денонощието. Расте добре при 15-19°, а месец септември е много подходящ за това. Готов е за консумация след около 35 дни, стига да има достатъчно влага в почвата.
Зелето е сред най-популярните култури за засяване през август. От разновидностите му можем да засеем бяло и китайско. Препоръчват се бързо развиващи се сортове.
Семената се засяват на 20-30 см разстояние. Лехите трябва да са напоени обилно, за да покълнат по-бързо семената. В началото на септември първите глави зеле са готови. Това зеле не може да се съхранява дълго, а трябва да се консумира в прясно състояние.
Подходящо за засяване е и Бок чой или Пак чой. То не образува грудки, расте при 14-18° и реколтата е готова за 60 дни.
Ряпата е богат източник на витамини през зимата и може да се съхранява дълго.
В края на лятото можем да засеем както черна и бяла ряпа, така и дайкон, японска и китайска. Добре е семената на ряпата да се засеят на мястото на краставици. Разстоянието между тях трябва да бъде 20-30 см, а между лехите – 30-40 см.
Когато се образуват грудките, ряпата трябва да се полива обилно, най-добре капково.
Червеното цвекло също можем да засеем през август. Най-добре е това да стане след картофи. Ще получим нежни млади кореноплоди през септември-октомври. Подобно на зелето, цвеклото е по-скоро за прясна консумация.
И в началото, и в края на август можем да засеем репички. Разсеяната светлина в този период е по-благоприятен за растежа им и те са готови за около 20 дни.
Добре е да се засеят след грах или чесън и тогава реколтата е по-изобилна. Младите растения не понасят добре рязко захлаждане или температурни колебания.
Преди засяване на семената трябва да подготвим почвата, като я полеем обилно. Засяваме, когато горният слой е изсъхнал.
Когато засяваме семена на кореноплодни, трябва да изкопаем лехата с мотика. Семената покълват по-бързо, ако почвата е лека и дишаща.
След като засеем семената, трябва леко да трамбоваме почвата с ръка или малка мотика. След това поливаме внимателно. При горещо време горният слой на почвата изсъхва за 10-12 часа.
Ако засеем вторите култури в по-ранни срокове, можем да приберем реколта още преди зимните студове.