Въпреки че през август по-голяма част от реколтата в зеленчуковата градина е прибрана, има култури, чийто вегетационен период е кратък и които можете да отгледате на освободените места. Това се отнася за целината, различни кръстоцветни култури, лук и чесън за зелена консумация, подправки и др. Зелената маса при засетите през този период зеленчуци ще бъде повече.
Правилата за обработка на почвата са същите, каквито са и при отглеждането на пролетните култури. Преди да засеете различните семена, полейте няколко пъти с вода, защото често семената не поникват поради наличието на микроби в изсушения горен слой. Семената трябва предварително да са накиснати в специален разтвор според инструкциите
Макар че през август нощите са по-хладни, а дните – по-къси, за някои култури има време да ви дадат втора реколта.
Изберете сорт маруля, която да има кратък вегетационен период и да понася и облачно време. Марулята расте много добре при 10-15°С и след 30-40 дни вече е готова за консумация.
Подходящи места за засяване на рукола са тези, където е имало тиквички, картофи или боб. Макар че руколата издържа на по-ниски температури, можете да скриете растенията под половинки пластмасови бутилки. Засейте я на по-слънчево място и поливайте обилно.
Спанакът също обича хладното време с температури 15-19°С, каквито са вече температурите през септември. Той ще е готов за 30-35 дни, ако го поливате обилно.
Като втора култура може да засадите зеле – бяло или китайско. Добре е да изберете сорт от по-бързо развиващите се. Засейте семената на бялото зеле на разстояние 20-30см директно на открито. Преди това полейте обилно браздите с 4-5л/м². Така покълването на семената ще стане по-бързо и в началото на септември зелето ще бъде готово за прясна консумация. То не е подходящо за дългосрочно съхранение.
Това е листно зеле, което много прилича на китайското. То се нуждае от поне 12°С и е чувствително както към много високите, така и към много ниските температури. Сее се директно на 30-35см, но може да се направи предварително и разсад. Това зеле не образува грудки. Най-късно 60 дни след засаждането е готово за консумация.
Всички видове ряпа: черна, бяла, дайкон, японска и др. могат да бъдат засявани в края на лятото. Най-добре е това да става след краставици, като мястото се натори добре и се полее.
Добре е семената да са на 20-30см едно от друго. Това се прави, защото корените могат да достигнат до 40см дължина. Когато започнат да се образуват грудки, се изискват обилни поливки, най-добре чрез капков метод.
Цвеклото също е подходящо за сеитба през август, най-добре на място, където е имало картофи. То харесва неутрална почва без висока киселинност. Направете редове на разстояние 25-30см и засейте семената на дълбочина 2-3см, като разстоянието между тях бъде 3-4см. За по-бързо покълване ги накиснете за 24 часа, като им сменяте водата няколко пъти. Разредете растенията на 10-12см, като станат високи 2 см и оформят 3-4 листа.
Репичките се развиват много добре на разсеяна светлина през този период и са готови за 15-20 дни. Най-добре растат на места, където е имало чесън или грах. Не обичат резките температурни колебания.
Късната сеитба на морковите може да започне от август е да продължи до октомври в по-топлите райони. Семената трябва да са на подходящи сортове, а почвата да бъде много добре обработена, за да не се деформират кореноплодите. Първо оформете малки браздички, между които разстоянието да бъде 20см. За да засеете равномерно семената, ги смесете с фин пясък. Сейте на 0,5-1см. Покрийте отгоре с почва, в която има угнил оборски тор или компост. Леко притъпчете и полейте.
През август можете да засеете билки и подправки като магданоз, копър, босилек и др.
Магданозът трябва да бъде засят на леха, където е имало зеленчуци, подхранвани с оборски тор. Почистете от плевели и обработете почвата. Полейте, ако е сухо, и чакайте да поизсъхне. Посейте семената в плитки браздички на 10см разстояние или разпръснато на 1-2см дълбочина. После полейте чрез оросяване.
Копърът е студоустойчив и се развива добре при 18-20°С. Затова при предзимно засяване ще получите висок добив. Обича светлината и можете да го засеете разпръснато или на редове през 20-25см. След засяване през август мулчирайте с угнил оборски тор и поливайте редовно с оросяване.
Босилекът расте добре на осветена от слънцето зона при температура 17-27°С. Семената покълват при температура на почвата 15°С за около 10-12 дни. Засейте ги във влажна почва на около 0,5-1см и разстояние между редовете 30см. Босилекът обича влагата, но не преполивайте. Ако септември и октомври са топли, ще можете да овкусявате ястията със свежите му листенца.
Мента се засажда освен през април и в началото на август. Предпочита рохкава плодородна почва и много светлина. Размножаването й става със семена и коренища. През август засейте семена, за да имате млади стръкчета мента в късна есен или засадете резници от стари коренища.
От средата на август до първите дни на септември е най-подходящото време за засаждане на ягоди за по-добро вкореняване до зимата. Направете засаждането в по-хладно време, като използвате първите розетки до растението майка. Но ако са по-слаби, използвайте следващите. Обработете за вредители, като поставите растенията за 7-10 мин. във вода с температура около 45°С.
Не засаждайте на място, където преди е имало ягодоплодни и изберете по възможност източно или западно изложение. Засадете растенията в дупки на 30-40см разстояние така, че да ги поберат свободно, но сърцето да бъде на нивото на почвата. Преди това навлажнете почвата, а след засаждането полейте обилно.
Месец август е подходящо време за засяване още на кориандър, манголд, кресон, карфиол, броколи, тиквички, патисони, ранни сортове грах и фасул за прясна консумация и др.
Основната грижа обаче си остава поливането през този все още горещ месец, което ще допринесе за по-добра реколта от първите култури. Избягвайте напояване от дълбоки кладенци и се постарайте да осигурите по-дълъг път на водата. Извършвайте поливането рано сутрин, когато температурната разлика между въздуха и водата е по-малка.
Продължете и борбата срещу неприятелите по зеленчуковите култури, като ги третирате най-вече срещу листни въшки.