Всяка страна притежава нещо в природата, историята, културата и традициите си, с което да се гордее – място, постижение, личност.
Макар и малка по територия страна, България е едно удивително съчетание между прекрасна природа, богата история, древни традиции и бележити личности, допринесли за развитието й.
С кои неща в категорията „най” е известна България?
В резултат на лошото управление и незавидното икономическо положение на страната много българи се превръщат във все по-големи нихилисти. Но нека не бързаме с изводите. България е имала много трудни времена и винаги е оцелявала за разлика от много други народи и цели империи.
Затова нека с чувство на гордост си припомним в какво сме най.
Десетки са впечатляващите природни гледки в България, които могат да ни оставят без дъх със своята божествена хубост. Сред онези, които всеки трябва да посети поне веднъж, са следните шест:
Намира се в подножието на връх Ботев в Централния Балкан близо до град Калофер. Със своята височина от 124,5м той е най-високият не само в България, но и на Балканския полуостров. Извира от вечен снежник и водите му падат по скалите Джендема.
Езерото, намиращо се на 2512м надморска височина, е част от популярен маршрут в Пирин планина. До него има удобна за пренощуване хижа. Езерото е най-голямото от Малокаменишките езера със своите 60 дка площ.
Пирамидите са скални образувания близо до град Мелник. Площта им е около 50м². Като уникално природно образувание привличат много туристи. Смята се, че видът им е придобит в резултат на ерозирала глинена почва.
Скалното образувание в община Шабла е не прилича на никое друго по българското черноморско крайбрежие. Този интересен скален мост е обявен отскоро за природна забележителност – от 2020г. Наподобява скална арка, съединяваща морето и сушата.
Скалният комплекс е уникален природен феномен с дължина около 30 км. Природата е извайвала скалите над 200 млн. години. Червеникавият им оттенък се дължи на железния окис. Познати са много легенди за причудливите им форми. В конкурса за новите 7 природни световни чудеса през 2009г. сред всички 260 участвали природни обекти Белоградчишките скали заемат 77-мо място.
Това е най-красивата пещера в Родопите и е третата по дължина в България. Намира се на 3 км в югозападна посока от с. Ягодино. Разположена е на 3 нива, като само първото е благоустроено за посетители. Изключително богата е на пещерни образувания като сталактити, хелактити и др. В нея са открити следи от живот от енеолита и бронзовата епоха.
Счита се, че на Земята има три енергийни центъра: Тибет, района на Чили и Перу и България. Земята ни излъчва вибрации, които са много по-различни от тези в други части на света. По нашите земи има множество култови селища, в които „посветени” са общували с различни енергии и стихии. Множество археологически разкопки през последните десетилетия разкриват част от тях, а други продължават да крият тайните си.
Според най-разпространената теория Белинташ, намиращ се в Родопите, представлява тракийски светилищен комплекс с форма на малко плато. Има много легенди, свързани с мястото. Посетителите споделят, че мястото зарежда с енергия, особено вечер. Говори се и за появата на НЛО.
Масивът е с дължина 800 м и по него има еднакви дупки, а в центъра – два кладенеца, винаги пълни с вода поради енергийните полета в скалата. Една от легендите разказва, че скалата е послужила за пристан на Ноевия ковчег по време на потопа, а в кръглите отвори били поставяни халки за завързване на кораба.
Името на местността идва от Кръстов връх, намиращ се в Централни Родопи. Кръстова гора е популярно за посещение място поради вярването, частица от Христовия кръст била заровена тук. Затова се смята, че мястото е лековито и в навечерието на Кръстовден – 14 септември, много вярващи идват да пренощуват, за да се избавят от болежките си и да сбъднат мечтите си.
Рилските езера имат ледников произход и са много посещавана езерна група. Магнетичната им красота ги прави едни от най-забележителните природни обекти на Балканите. Петър Дънов неслучайно избира именно Рилските езера като място за провеждането на духовни практики. Световноизвестният учен д-р Масару Емото твърди, че те излъчват силна енергия, а името на планината е с мощна вибрация.
Мегалитното образувание Гарванов камък принадлежи към култовия център Старосел близо до с. Дорково в Родопите. Определя се като тракийско светилище, изпълняващо ролята на астрономическа обсерватория. Основният „гарванов камък” се извисява над природния феномен като кула. Вероятно тук древните тракийски племена провеждали мистичните си ритуали. Въпреки че официални археологически разкопки на мястото не са правени, много пътешественици идват на това място, за да усетят специалната му енергия.
В България има едновременно красиви и опасни природни забележителности, които се предпочитат от туристите, любители на силни усещания.
Пещера Проходна например, която се намира край с. Карлуково, има много подходящ свод за бънджи скокове.
Лъкатнишките скали в Искърския пролом са любимо място за катерачите, а буйните води на р.Струма, промъкващи се в Кресненското дефиле – за рафтинг маниаците.
Малкият подбалкански град Сопот е отлично място за делтапланеризъм, като стартът на полета от лифта предлага невероятна гледка към Розовата долина и извисяващата снага на Стара планина.
Археологическият резерват Яйлата до Каварна представлява уникален пещерен град и е рай за гмуркачите.
Това са само част от удивителните факти и места, които нареждат България сред най-привлекателните страни на света. Всеки, който е бил тук, отнася малко късче от нея в сърцето си завинаги.