Ако сте шофьор, няма как да не сте чували за гуми Goodyear, а може би карате с точно такива. Компанията Goodyear е сред водещите за производство на автомобилни гуми и е основана през 1898г. от Франк и Чарлз Сейберлинг. Те избират това име от уважение към изобретателя на вулканизирания каучук – Чарлз Гудиър.
Благодарение на него хората вече могат да превозват много по-лесно товари, защото дотогава кръглите колела на машините били от дърво или метал.
Вдъхновяващата и едновременно трагична история на Чарлз Гудиър е пример за човек, който въпреки многото загуби в живота си с маниакална донякъде упоритост и воля успява да сбъдне мечтата си, без да се облагодетелства от това.
и изобретател започва през 1800г. Чарлз Нелсън Гудиър се ражда в Ню Хейвън, Кънектикът. Потомък е на Стивън Гудиър, който е сред основателите на колонията Ню Хейвън през 1683г.
През 1923г. заживява във Филаделфия, а след една година се жени за Клариса Бийчър.
Бедността съпътства учения до края на живота му, колкото и да се бори с нея. И въпреки че 6 от 12-те му деца умират от недохранване, той не се отказва никога от
идеята да направи каучука траен и издръжлив,
като харчи много лични средства за това. Отначало Гудиър не мисли изобщо за автомобилна гума, а за непромокаемо облекло, ботуши и палатки за обзетите от златна треска хора по това време. Основният материал обаче бил своенравен – топъл лепнел, а се чупел при минусови температури.
За първи път Гудиър се замисля как да осъществи идеята си през 1834г. след посещение в магазин за търговия на дребно в Ню Йорк. Той принадлежи на първата американска компания за производство на каучук „Роксбъри”. Гудиър показва в магазина нов гумен клапан, създаден от него, но управителят отказва да го купи. Показва му и защо – всички гумени стоки били разтопени, а от фабриката на компанията възмутени клиенти върнали хиляди станали на лепило гумени изделия.
Прибирайки разочаровано клапана, Гудиър поглежда добре гумата за първи път. И въпреки че като дете си е играл с парченца, вече на 34г. изпитва недоумение и любопитство.
Оттук нататък той посвещава следващите години да подобри качествата на тази „растителна кожа”, както той нарича гумата.
Когато се връща във Филаделфия, Гудиър е арестуван и пратен в затвора за дългове. Това не е за първи път, няма да бъде и за последен. Той моли жена си да му донесе точилката си и партида суров каучук. В килията започва да прави първите си опити с гума, като я смесва с различни неща. Осенява го мисълта да използва магнезиев прах, който да поеме лепкавостта на каучука.
След излизането си от затвора осъществява замисъла си и получава обещаващ резултат. Негов приятел го подкрепя финансово и Чарлз, съпругата и дъщерите му правят в кухнята си стотици чифтове гумени обувки. Но за жалост те се превръщат в безформена маса, преди да успее да ги пусне на пазара.
Налага се да се премести със семейството си в Ню Йорк, тъй като съседите му се оплакват от лошата миризма. Приютява го приятел. Братът на съпругата му го съветва да помисли за гладните си деца и да се откаже, защото „гумата е мъртва”. Гудиър отговаря убедено:
И той продължава да опитва. Прибавя към каучука магнезий и негасена вар, след това вари сместа и продуктът става все по-добър. Гудиър дори получава за това медал на Търговско изложение в Ню Йорк.
Понеже обича да рисува по мръсните си мостри, един ден поради липса на материал взема една и се опитва да я почисти с азотна киселина. Парчето обаче става черно и Гудиър го изхвърля. След няколко дни се сеща, че е било по-различно от друг път и го вади от боклука. Оказва се, че е прав. Парчето е гладко и сухо като плат, най-добрата гума досега.
Един бизнесмен е готов да финансира започването на производство, но финансовата криза осуетява намеренията му. В крайна бедност, семейството на Гудиър заживява в изоставена фабрика и той лови риба, за да се хранят.
След време получава нова поръчка – за 150 пощенски торби. Прави ги по новия си метод и заминава за един месец на почивка със семейството си. Когато се връща, вижда стопените торби.
Минали са 5 години и Гудиър е вече почти на дъното. Децата му гладуват. Тогава на учения помага една случайност.
През 1839г. по невнимание върху котлона попада смес от каучук и сяра. Субстанцията се променя от горещината и вече не е лепкава. Еластична е, издържа на механични натоварвания и на метеорологични промени. Проблемът с непостоянния състав на гумата е решен, но
Въодушевен от успеха си, той изпраща образци на учените Чарлз Макинтош и Томас Хенкок, станали по-късно търговци на гумени изделия. Те анализират образците и успяват да възпроизведат процеса, който наричат „вулканизация” – на името на римския бог на огъня.
Гудиър подава документи за английски патент, но Хенкок го е изпреварил. Предлага му половин дял от патента, но Гудиър отказва и губи. Прави опити да ги съди, но отново е прибран в затвора за дългове.
Въпреки това на Лондонското изложение през 1851г. Гудиър е атракция. В Париж има собствен павилион, в който Наполеон III му връчва ордена на Почетния легион.
На 1 юли 1868г. Чарлз Гудиър умира, малко след като разбира за смъртта на дъщеря си. Оставя 200 хил. долара дълг, но има и неизплатени хонорари. Синът му Чарлз наследява изобретателския му талант и натрупва малко състояние от обущарски машини.
През 1976г. Гудиър е избран сред 6-те личности с право за присъствие в Националната зала на славата на изобретателите.
А знаете ли, че Чарлз Гудиър е изобретил и първата истинска футболна топка? Просто вулканизирал гума във формата на сфера.
Днес е невъзможно да си представим живота си без гумата. Накъдето и да се обърнем, тя присъства в някаква степен.
Благодарение на един човек, който си отива от живота беден, но по своему щастлив, защото: „ Трябва да се съжалява само ако садиш, а плодовете остават необрани”.