Надали има човек, който да не е клюкарствал никога. Клюкарстването не е особено морално, но пък е много характерно за хората. Според изследване на американски учени, хората прекарват почти 1 час дневно в клюки.
От научна гледна точка клюките – това са разговори за хора, които не присъстват, и могат да са положителни, отрицателни или неутрални.
Истината е, че много от нас започват да клюкарстват, без да се усетят. Често историята, която разказваме, преминава в клюка, особено ако говорим зад гърба на някого нещо негативно.
Според социолозите клюките са нещо нормално за обществото, защото с тяхна помощ се разпространява информация в различни групи, създават се обединения и те предпазват от зли персони.
Хората клюкарстват по различни причини:
1.Поради измамно чувство, че превъзхождат останалите.
2.Поради желанието да изпъкнат, като злепоставят някого.
3.Защото не са сигурни в себе си, имат ниско самочувствие.
4.Поради лицемерие и завист.
5.От липса на пълноценен живот и смислени занимания, от скука.
Общоприето е схващането, че жените клюкарстват повече от мъжете. Всъщност се оказва, че представителите на силния пол не клюкарстват по-малко.
Учени от Калифорнийския университет след проведено изследване стигат до извода, че клюкарстването е обичайно за всички, като то не зависи от доходи и социален статус.
Жените разпространяват клюки за външния вид на другите жени, в които виждат свои потенциални съпернички за мъжкото внимание. Така те могат да съберат повече информация за тях, която да им помогне да си намерят партньор.
Британски експерти публикуват данни за проучвания, според които жените клюкарстват около 5 часа на ден. 24 минути от тях обсъждат теглото, диетата и размера на дрехите си. Една част обсъждат храна и рецепти, а друга – козметика, процедури за разкрасяване, личен живот на известните хора и др.
Мъжете злословят повече за материалното благосъстояние и за физическите характеристики на другите мъже, евентуални конкуренти за сърцето на дадена жена.
Използвайки социалните мрежи, те споделят там много бързо наученото. Повечето от тях не могат да задържат доверената им информация повече от няколко минути, докато жените пазят тайните поне 3 часа. Това е и обяснението защо мъжете често влизат в конфликт с някой приятел след разкриване на съкровена тайна.
Освен това мъжете коментират с повече сарказъм и негативизъм от жените, които само споделят „неутрални неща”.
Много проучвания напоследък установяват, че разпространяването на клюки е полезно за здравето, колкото и абсурдно да звучи това.
Антропологът Робин Дънбар твърди, че клюкарстването е важен фактор за развитието на човешкия мозък. Неговото обяснение е, че появата на езика е следствие на нуждата да се споделят клюки.
Литературният критик Никълъс Лезард пък смята, че изразът: „Не казвай това на никого!”, провокира нуждата непременно да споделим чутото.
Психолозите са сигурни, че за изграждането на социални връзки клюкарстването помага много.
С помощта на клюките се контролира лошото настроение и се намалява стреса, а на работното място може да сближи колегите и да разведри атмосферата.
А ако чуем клюки за себе си, няма полза да се разстройваме. Нали е казано – червеите нападат най-добрите плодове.