Макар че по света са открити доста скелети на гиганти, високият над двуметров ръст на хората, живели преди векове в Централна Африка, Европа, Китай, Северна и Южна Америка, е по-скоро изключение.
Като цяло, хората през XIIв. например са били със 7 до 18см по-ниски от жителите на планетата днес.
Според учените една от причините хората през XXIв. да са по-високи от своите предци е храната и способността на тялото да я усвоява.
Изследванията на скелетите на хора показват, че от каменната ера до XIXв. разликите във височината на хората не са прекалено големи, като има пикови периоди и периоди на спадове.
Чумата или „черната смърт”, както я наричат, убива през XIVв. 60% от населението на Европа, а така за оцелелите има много повече място и повече храна.
Средната височина на европейците през следващите два века се покачва, като мъжете в Англия са с едва 3,8см по-ниски, отколкото е средната им височина днес: 175см.
През XVIIв. в много европейски страни настъпва „малка ледена епоха” – студени зими, влажни летни сезони няколко години наред. Това, както и гражданската война в Англия, 30-годишната война и агресията на Луи XIV, понижава общественото здраве в Средна Европа и съответно ръста.
Например французите в този период са били със средна височина 162см. Затова и повечето от тях са носели обувки с токове.
В следващите векове – XIX и XX, проучванията показват, че поради лошите условия на живот и недостатъчната храна средната височина на мъжете не надхвърля 165см. Въпреки това обаче например студентите в учебните заведения за висшата класа са по-висок с 22см от тези от по-ниските прослойки.
За разлика от жителите на стария континент, американците са по-високи от края на XIXв. до Втората световна война със среден ръст 170см. Предполага се, че това се дължи на по-богатия аграрен сектор и по-големите ресурси на средата.
След Втората световна война нещата стават по-различни. Докато при американците височината в последния половин век остава същата, нидерландците например могат да се похвалят със среден ръст при мъжете 183см и 170см при жените, докато при американците височината е съответно 175 и 163см.
Вероятните причини са по-евтиното и достъпно, дори безплатно здравеопазване и различните социални политики като родителската отпуска за отглеждане на дете.
През последните години научните проучвания доказват, че ръстът на човека зависи на 60-80% от гените. От друга страна обаче, промяната на гените не става толкова бързо, така че ръстът зависи и от околната среда.
Последното по-мащабно проучване относно височината на представители на различни националности е направено през 2014г. от Кралския колеж в Лондон и е достатъчно показателно за тенденциите на растеж. Според публикацията в сп. eLife проучването обхваща 200 държави по света за сто години назад, т.е. от 1914г.
За този период от време с най-повишен ръст са мъжете в Иран – с 16см, и жените от Южна Корея – с 20см.
Във Великобритания и мъже, и жени са пораснали с 11см, като днес средният ръст на мъжете е 178см, а на жените – 164см.
За разлика от тях американците са станали по-високи само с 5-6см. Докато през 1914г. са били на 3-то и 4-то място съответно за мъже и жени, днес са на 37-мо и 42-ро място.
Най-много са увеличили сантиметрите на ръста си жителите на Източна Азия, а тези в Южна Азия и в някои африкански държави са пораснали само с 1-6см. Някои нации дори намаляват средната си височина от 1970г. насам като Уганда и Сиера Леоне, споделя Джеймс Бентам, съавтор на изследването.
По-високи хора днес живеят в европейските страни отколкото на други места по света.
Държавите с най-високи мъже в Европа през 2014г. според реда в класацията са Нидерландия, Белгия, Естония и др., а с най-високи жени: Латвия, Нидерландия, Естония и др.
Хората в Нидерландия са високи средно 182см, а това е с 22,9см повече от средния ръст на хората в Източен Тимор. Всъщност в Източен Тимор има най-много ниски хора. Средният им ръст е 155см, а е бил 152см през 1896г. Но най-ниският човек на света е от Филипините. Това е Джънтри Балвинг, чиято височина е само 60см.
Интересна е ситуацията при иранците. През XXв. те най-много увеличават средния си ръст – с 16,5см.
От изнесените данни се вижда ясно, че за този стогодишен период – 1914-2014г. – българите са увеличили ръста си с 11,7см, а българките – с 12,6см. Така сме се придвижили от 83-то място при жените на 30-то място, а при мъжете – от 40-то на 26-то.
Авторите на проучването заявяват, че ако се осигурят едни и същи условия, населението в различните страни ще повишава ръста си с еднакви темпове.
Според проучване на Clinical Endocrinology по-ниските мъже и жени имат повече здравословни проблеми. Мъжете с ръст под 162см и жените, които не са по-високи от 151см, по-често страдат не само от физически, но и от умствени заболявания. Може би причините са, че срещат повече трудности в ежедневието си и затова са по-податливи на заболявания.
Високият ръст е свързан с очаквана по-голяма продължителност на живота. Специално за по-високите мъже е установена и зависимост между високия ръст и средните доходи, а и те са по-харесвани от противоположния пол.
Но и те боледуват, разбира се, като най-вече страдат от сърдечно-съдови проблеми и онкологични заболявания.
Това се дължи, от една страна, на завишения риск от тромб във вените поради по-дългите вени на краката.
От друга страна, по-високият ръст означава и повече клетки и по-голяма вероятност някои от тях да мутират в злокачествени. С увеличаване на височината с 10см и вероятността за злокачествено образувание се увеличава с 10%.
Все пак според някои експерти на The Scientist ръстът не е сред най-важните фактори за риска от онкологични заболявания.
И за високите, и за по-ниските хора е важно да водят здравословен начин на живот. Интересно, но що се отнася до нагласите към живота, най-нещастни не са най-ниските. Според експертите за усещането за щастие критичният ръст за мъжете е 176см, а за дамите – 163см.
А иначе, щастието ще дойде при вас по-лесно, ако се чувствате добре такива, каквито сте, без значение какъв е ръстът ви.