Възприемаме стиснатите хора като скъперници с фобия от харчене на пари. Те често наричат себе си „пестеливи“ и отказват да видят как преминават границата между това да внимават за какво харчат парите си и нежеланието им изобщо да харчат.
Животът с тези хора е труден, защото се налага да им се обяснява за всяка похарчена стотинка и да се водят ожесточени дебати за всяка по-голяма покупка. Да си пестелив наистина е важно, но човек трябва да намери баланса между спестяването и радостта от използването на спечелените пари.
Рядко човек става стиснат, той обикновено се ражда такъв. Отношението към парите си проличава още в детска възраст и става по-изразено след това. Стресът и безпаричието могат да засилят тази нагласа и да превърнат човек в сметачна машина.
Стиснатите хора обикновено са стресирани и неспокойни. Те се притесняват какво ще стане, ако загубят част от парите си. Може да им помогне определянето на финансова рамка на приходите и разходите и разпределението им по начин, който няма да застраши съществуването им.
След това, трябва определят ценностите си, да разберат какво ги прави щастливи и да класират приоритетите си. Вещите бързо губят своя блясък, докато спомените със семейството като почивки и развлечения остават завинаги.
Когато започнат да разбират, че парите са просто инструмент, който може да им донесе радост, вероятно ще започнат да се отпускат в харченето им. Да трупаш пари, без да ги използваш за важните неща, не е особено удовлетворяващо за никой.
Когато човек изживява тежки периоди в личен план, се замисля колко безсмислено е треперенето над всеки лев, колко много му е отнела тази педантичност и колко неща е пропуснал.
Парите не са просто цифри в банковата сметка, а възможност да направим живота си по-удобен, щастлив и пълноценен. Когато ги харчим с мярка, виждаме техните предимства. Първата крачка към това е да се отпуснем и да разберем, че не е страшно да изхарчим някакви суми за удоволствие, за любимите си хора, а не само за неотложните разходи.
Ако чувствате, че имате фобия към харченето на пари, започнете с малки стъпки, ден след ден. Разбира се, не трябва да харчите необмислено, но не превръщайте пазаренето в строга калкулация.
Понякога доходите не ни позволяват да харчим пари за релакс и пътуване и в тези периоди действително е добре да свием разходите си. Но когато имаме възможност, а не го правим от скъперничество, това се превръща в проблем.
Страхът от загубата на работа и доходи може наистина да ни накара да броим всеки лев, но винаги ли има такава опасност? Успокойте страховете си от бъдещето, като заделяте една част от парите си за „черни дни“. Това ще ви даде спокойствие, че каквото и да се случи, ще посрещнете спокойно разходите си. С останалата част си осигурете живот, който прави вас и близките ви щастливи.
Не се отказвайте от щастието си, защото сте парализирани от страхове за бъдещето си финансово състояние. Ключът е да харчите отговорно, но в никакъв случай да не се лишавате от малките, дребни удоволствия.